Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Zde pramení Toma Natura
Zde pramení Toma Natura
Foto Toma Natura
Foto Toma Natura
Foto Toma Natura
Foto Toma Natura
autor: Josef Jarmara
vloženo: 16.07.2008

Adršpašsko - teplické skályAdresa:  Adršpach
Hodnocení: 5.9 / 10 hlasů: 1629

Web:  odkaz
Lokalita:  Kladské pomezí

Přírodní zajímavost Skála / hora Skalní město Přírodní rezervace v oblasti Kladské pomezí ukaž na mapě

Národní přírodní rezervace v severozápadní části Polické vrchoviny v CHKO Broumovsko, vyhlášená již v roce 1933 k ochraně rozsáhlých skalních měst. Nejvyšším bodem je skalnatý vrchol Čáp (786 m n. m.) poskytující překrásný kruhový rozhled. Nadmořská výška ostatních pískovcových skal a věží je v rozmezí 600-700 m n. m., což je o 200 až 300 m výše než u ostatních skalních měst v ČR. Celé území má velice členitý reliéf, vzniklý erozně denudačními procesy na rozpukané tabuli kvádrových turonských pískovců z doby před 90 mil. let. Jedná se o nejrozsáhlejší skalní město v Čechách s velkou hustotou skalních stěn a věží s ulicemi, průchody, náměstími. Eroze zde vymodelovala v měkkých pískovcových skalách pestré tvary, jímž pak lidé přiřkli romantická pojmenování jako např. Milenci, Džbán, Starosta, Krakonošův zub, Orlí hnízdo, Sloní náměstí, Hříbek a mnoho dalších.

Celý pískovcový masiv je rozložen na ploše 20 km2 a je rozdělen Vlčí  roklí na severozápadní část tvořenou Adršpašským skalním městem a jihovýchodní část tvořenou Teplickým skalním městem. Málokdo si při návštěvě skalního města uvědomí, že se prochází nad rozsáhlými zásobami vody. Díky její výjimečné čistotě zde značka Toma NATURA šetrně čerpá z hlubinných vrtů vodu s vyváženým obsahem minerálních látek, která pak přichází na náš stůl.

Menší, ale půvabnější jsou Adršpašské skály. Prochází jimi turistická trasa, dlouhá 3,5 km, a její součástí je malý a velký vodopád, který padá z výšky 16 m. Další velmi zajímavou atrakcí je plavba po skalním jezírku, které se nachází ve výšce 535 metrů nad mořem. Adršpašské skály jsou otevřeny celoročně. Součástí prohlídky je také okruh, vedoucí kolem jezera v bývalé pískovně u vstupu do skal. Je to příjemná procházka dlouhá 1,5 km, která poskytne netradiční pohledy na východní část skalního města.

Teplické sklály se vyznačují vetší mohutností skalních útvarů, k největším patří Řeznická sekera, Strážní vež, Skalní brána, Skalní koruna. Kromě Čápu poskytují výhledy ještě výrazný skalní blok Lokomotiva nebo zřícenina hradu Střmen.

Oblast Adršpašsko-teplických skal patří k velmi navštěvovaným turistickým cílům. Mimo vyznačených cest je přístup povolen pouze do míst, vyhrazených organizovaným skupinkám horolezců.

Více informací o Adršpašsko-Teplickém skalním městě a vodě z tohoto regionu naleznete na www.adrspach.cz.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum papírových modelů

Muzeum papírových modelů

Jediné muzeum papírových modelů ve střední Evropě.
zobrazit detailHodnotilo 250 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Hrad Skály

Hrad Skály zvaný Katzenstein, nebo také v novověku Bischofstein naleznete v jihozápadní části pískovcové plošiny nad osadou Skály na Náchodsku v Královéhradeckém kraji.
zobrazit detailHodnotilo 2539 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Státní zámek Náchod

Státní zámek Náchod

Státní zámek v Náchodě je rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích ležící na hranici mezi Českou republikou a Polskem.
zobrazit detailHodnotilo 364 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Státní zámek Opočno

Státní zámek Opočno

Renesanční zámek stavěl český šlechtický rod Trčků z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. stol.
zobrazit detailHodnotilo 367 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Náchodsko má nového internetového průvodce

Náchodsko má nového internetového průvodce

Průvodce prezentuje cyklotrasy na Náchodsku a turisticky atraktivní místa v jejich okolí.
zobrazit detailHodnotilo 503 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Reklama

Přihlašte se