Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka - restaurace
Barokní sýpka - restaurace
Barokní sýpka - bazén
Barokní sýpka - bazén
Barokní sýpka
Barokní sýpka
CEZ - logo
CEZ - logo
autor: Klára Kalinová
vloženo: 28.04.2009

Barokní sýpka – kulturně sportovní centrumAdresa:  Jevišovice 102 671 53
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 299

Lokalita:  Beskydy a Valašsko

Historicky významný objekt

Tento turistický cíl se nachází v mikroregionu, který dlouhodobě podporuje Skupina ČEZ

Zveme Vás k návštěvě nově otevřeného Kulturního centra Sýpka umístěného v malebné obci Jevišovice v krásné přírodě Jihomoravského kraje.Sýpka je centrum sportu a vzdělávání pro občany Jevišovic a přilehlého okolí. Každý si u nás přijde na své .. Bowling, kuželky, kulečník, internet, bar, restaurace, sauna, bazén, galerijní prostory.Více..

Historie
Sýpka se nachází na okraji historické zástavby v areálu bývalého panského dvora. Čtyřboký dvůr byl hlavní branou otočen k městečku a sýpka byla jako dominantní hranolová dvoupatrová stavba s vysokou mansardovou střechou sevřenou štíty s volutovými křídly postavena v severním nároží lichoběžníkové dispozice po jejím boku.

Další vjezd do dvora se nacházel na severovýchodní straně při dvorním průčelí sýpky. Dobu výstavby sýpky a zřejmě i celého dvora upřesnilo dendrochronologické datování průvlaků v jednotlivých podlažích, podle něhož bylo dřeva na stavbu káceno v roce 1746. Podle obvyklé praxe bylo stavební dříví, v tomto případě borovice, opracováno za syrova a na stavbě užito do dvou až tří let. Stavbu sýpky lze tedy přesněji datovat do doby kolem roku 1750.

Po drobných stavebních úpravách byla do sýpky na přelomu 19. a 20. století vestavěna místnost. K větším opravám došlo v 50. letech 20 století, kdy byl uživatelem objektu národní podnik Krajská správa výkupu Brno, výkupní podnik Znojmo (sýpka tehdy sloužila jako sklad obilí s kapacitou 50 vagónů). Okresní stavební podnik Znojmo provedl v roce 1956 generální opravu spočívající ve vyztužení nosné konstrukce ve všech podlažích přízedními průvlaky nesenými sloupky se sedly. Při této opravě byly prolomeny postranní vjezdy uzavřené bedněnými branami na kolejnicích. Střední část přízemí byla snížena tak, aby do sýpky bylo možno přímo zajíždět. Na přelomu let 1957 - 1958 byl nahrazen starý krov novou konstrukcí vazné soustavy, jejíž řešení umožňovalo využití podkroví. Další užitkové úpravy ve druhé polovině století představovaly obvyklé degradující zásahy v podobě zaslepení oken, atd.

Z dominanty strašákem
Jak je patrné z historického vývoje stavby, netěšila se sýpka ve 2. polovině 20. století příliš velké přízni majitelů ani veřejnosti. Stavba postupně chátrala a z bývalé dominanty se stal “strašák” uprostřed jinak malebné obce Jevišovice. V roce 2000 vznikla myšlenka na rekonstrukci objektu do původní barokní podoby a jeho adaptaci na centrum kultury, sportu a vzdělávání pro občany Jevišovic a přilehlého okolí. Za tímto účelem vznikl Dobrovolný svazek obcí Jevišovicka, který se stal hlavním investorem celé akce. Ke zdárnému průběhu rekonstrukce významně přispívá i spolupráce s Agrodružstvem Jevišovice, v jehož areálu se sýpka nachází.

Popis interiéru
První patro
Nyní Vás s dovolením situujeme do role návštěvníka, který vstoupil hlavním vchodem do budovy. Ocitáme se ve foyer, naproti nám je recepce, kde jsou k dispozici informace o provozu zařízení a zároveň je zde umístěno turistické informační centrum Jevišovického regionu. Po pravé straně je vchod do internetové učebny, jež je k dispozici nejen veřejnosti, ale i pro výuku žáků základní školy, vlevo je zázemí pro hráče bowlingu a kuželek. My však stoupáme po schodišti do prvního patra, kde je nám k dispozici restaurace s kuchyní a dva kulečníkové stoly.

Druhé patro
Druhé patro nabízí taktéž útulné posezení, galerijní prostory a je zde situováno i sociální zařízení. Všechny tyto služby doplňují charakter Jevišovic, jako turistického centra regionu a měly by se stát společně se dvěma zámky, kostelem a přehradou lákadlem pro návštěvníky oblasti Jihomoravského kraje. Záměr investora zaujal i výběrovou komisy programu SAPARD, která rozhodla o spolufinancování celé akce formou dotací. Tento finanční zdroj výrazně napomohl ke zdárnému průběhu rekonstrukce, díky níž naleznou Jevišovice další dominantu, která napomůže rozvoji cestovního ruchu v regionu.

Ubytování
Provozujeme malé ubytování ve dvou nových apartmánech pro 4 a 6 osob. Vhodné zejména pro cyklisty a rodiny s dětmi. K ubytování je možno využít služeb centra sýpka jako jsou bazén, sauna, masáže, bowling, nebo kuželky.

Dále nabízíme

Bowling, Kuželky,kulečník,internet,bazén sauna,relaxační vana,perličková vana.

Restaurace na Sýpce
Příjemné prostředí restaurace restaurace nabízí 120 míst .

Zde můžete ochutnat z 98 jídel připravených týmem našich kuchařů. Jsme připraveni poskytnout Vám naše celé prostory a služby k uspořádání různých společenských akcí jako jsou rodinné oslavy, firemní školení, manažerské kurzy.

U příležitosti těchto setkání vám za příznivé ceny sestavíme speciální menu v souladu s vašimi požadavky.

Kontakt:
Sýpka
Jevišovice 102
671 53
+420 515 266 721
sypka@centrum.cz
Více.. www.sypka.wz.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Jarní prázdniny jako sportovní pobyt nebo wellness relax. Tip kde najít nejlepší pobyty

Jarní prázdniny jako sportovní pobyt nebo wellness relax. Tip kde najít nejlepší pobyty

Možná právě proto, že ty naše hory, nejsou do nebe sahající, tak pobyt na horách tu není jen o sportovním vyžití, ale i o relaxaci, turistice, romantice a celkovém odpočinku.
zobrazit detailHodnotilo 1 uživatelů. Průměrné hodnocení 10/10

Vsetín

Vsetín

Město Vsetín, srdce Valašska, se nachází 33 km od Zlína na úpatí Beskyd a Javorníků. Je rozloženo v údolí Vsetínské Bečvy, která je přirozenou osou horské krajiny a dělí měs...
zobrazit detailHodnotilo 322 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Praha je zlatá, tajemná a stověžatá a to vše i díky alchymistům, kteří k ní patří zcela neodmyslitelně. Pozlacena jejich kamenem mudrců vyrobeném v jedné ze sta věží snad ve v...
zobrazit detailHodnotilo 14 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Dům U Zlatého prstenu

Dům U Zlatého prstenu

Jedinečný dům se zachovanými fragmenty pozdně gotických nástěnných maleb je ve správě Muzea hlavního města Prahy od jara 2016. Muzeum v domě U Zlatého prstenu otevřelo 13. prosinc...
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Prohlídky pivovaru Radegast

Prohlídky pivovaru Radegast

Přijďte se podívat, jak se v Radegastu vaří pivo pro pravé chlapy.
zobrazit detailHodnotilo 2124 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se