Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka
Barokní sýpka - restaurace
Barokní sýpka - restaurace
Barokní sýpka - bazén
Barokní sýpka - bazén
Barokní sýpka
Barokní sýpka
CEZ - logo
CEZ - logo
autor: Klára Kalinová
vloženo: 28.04.2009

Barokní sýpka – kulturně sportovní centrumAdresa:  Jevišovice 102 671 53
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 384

Lokalita:  Beskydy a Valašsko

Historicky významný objekt

Tento turistický cíl se nachází v mikroregionu, který dlouhodobě podporuje Skupina ČEZ

Zveme Vás k návštěvě nově otevřeného Kulturního centra Sýpka umístěného v malebné obci Jevišovice v krásné přírodě Jihomoravského kraje.Sýpka je centrum sportu a vzdělávání pro občany Jevišovic a přilehlého okolí. Každý si u nás přijde na své .. Bowling, kuželky, kulečník, internet, bar, restaurace, sauna, bazén, galerijní prostory.Více..

Historie
Sýpka se nachází na okraji historické zástavby v areálu bývalého panského dvora. Čtyřboký dvůr byl hlavní branou otočen k městečku a sýpka byla jako dominantní hranolová dvoupatrová stavba s vysokou mansardovou střechou sevřenou štíty s volutovými křídly postavena v severním nároží lichoběžníkové dispozice po jejím boku.

Další vjezd do dvora se nacházel na severovýchodní straně při dvorním průčelí sýpky. Dobu výstavby sýpky a zřejmě i celého dvora upřesnilo dendrochronologické datování průvlaků v jednotlivých podlažích, podle něhož bylo dřeva na stavbu káceno v roce 1746. Podle obvyklé praxe bylo stavební dříví, v tomto případě borovice, opracováno za syrova a na stavbě užito do dvou až tří let. Stavbu sýpky lze tedy přesněji datovat do doby kolem roku 1750.

Po drobných stavebních úpravách byla do sýpky na přelomu 19. a 20. století vestavěna místnost. K větším opravám došlo v 50. letech 20 století, kdy byl uživatelem objektu národní podnik Krajská správa výkupu Brno, výkupní podnik Znojmo (sýpka tehdy sloužila jako sklad obilí s kapacitou 50 vagónů). Okresní stavební podnik Znojmo provedl v roce 1956 generální opravu spočívající ve vyztužení nosné konstrukce ve všech podlažích přízedními průvlaky nesenými sloupky se sedly. Při této opravě byly prolomeny postranní vjezdy uzavřené bedněnými branami na kolejnicích. Střední část přízemí byla snížena tak, aby do sýpky bylo možno přímo zajíždět. Na přelomu let 1957 - 1958 byl nahrazen starý krov novou konstrukcí vazné soustavy, jejíž řešení umožňovalo využití podkroví. Další užitkové úpravy ve druhé polovině století představovaly obvyklé degradující zásahy v podobě zaslepení oken, atd.

Z dominanty strašákem
Jak je patrné z historického vývoje stavby, netěšila se sýpka ve 2. polovině 20. století příliš velké přízni majitelů ani veřejnosti. Stavba postupně chátrala a z bývalé dominanty se stal “strašák” uprostřed jinak malebné obce Jevišovice. V roce 2000 vznikla myšlenka na rekonstrukci objektu do původní barokní podoby a jeho adaptaci na centrum kultury, sportu a vzdělávání pro občany Jevišovic a přilehlého okolí. Za tímto účelem vznikl Dobrovolný svazek obcí Jevišovicka, který se stal hlavním investorem celé akce. Ke zdárnému průběhu rekonstrukce významně přispívá i spolupráce s Agrodružstvem Jevišovice, v jehož areálu se sýpka nachází.

Popis interiéru
První patro
Nyní Vás s dovolením situujeme do role návštěvníka, který vstoupil hlavním vchodem do budovy. Ocitáme se ve foyer, naproti nám je recepce, kde jsou k dispozici informace o provozu zařízení a zároveň je zde umístěno turistické informační centrum Jevišovického regionu. Po pravé straně je vchod do internetové učebny, jež je k dispozici nejen veřejnosti, ale i pro výuku žáků základní školy, vlevo je zázemí pro hráče bowlingu a kuželek. My však stoupáme po schodišti do prvního patra, kde je nám k dispozici restaurace s kuchyní a dva kulečníkové stoly.

Druhé patro
Druhé patro nabízí taktéž útulné posezení, galerijní prostory a je zde situováno i sociální zařízení. Všechny tyto služby doplňují charakter Jevišovic, jako turistického centra regionu a měly by se stát společně se dvěma zámky, kostelem a přehradou lákadlem pro návštěvníky oblasti Jihomoravského kraje. Záměr investora zaujal i výběrovou komisy programu SAPARD, která rozhodla o spolufinancování celé akce formou dotací. Tento finanční zdroj výrazně napomohl ke zdárnému průběhu rekonstrukce, díky níž naleznou Jevišovice další dominantu, která napomůže rozvoji cestovního ruchu v regionu.

Ubytování
Provozujeme malé ubytování ve dvou nových apartmánech pro 4 a 6 osob. Vhodné zejména pro cyklisty a rodiny s dětmi. K ubytování je možno využít služeb centra sýpka jako jsou bazén, sauna, masáže, bowling, nebo kuželky.

Dále nabízíme

Bowling, Kuželky,kulečník,internet,bazén sauna,relaxační vana,perličková vana.

Restaurace na Sýpce
Příjemné prostředí restaurace restaurace nabízí 120 míst .

Zde můžete ochutnat z 98 jídel připravených týmem našich kuchařů. Jsme připraveni poskytnout Vám naše celé prostory a služby k uspořádání různých společenských akcí jako jsou rodinné oslavy, firemní školení, manažerské kurzy.

U příležitosti těchto setkání vám za příznivé ceny sestavíme speciální menu v souladu s vašimi požadavky.

Kontakt:
Sýpka
Jevišovice 102
671 53
+420 515 266 721
sypka@centrum.cz
Více.. www.sypka.wz.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Vsetín

Vsetín

Město Vsetín, srdce Valašska, se nachází 33 km od Zlína na úpatí Beskyd a Javorníků. Je rozloženo v údolí Vsetínské Bečvy, která je přirozenou osou horské krajiny a dělí měs...
zobrazit detailHodnotilo 429 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Penzion Uko

Penzion Uko

Penzion Uko - v centru Bedřichova v Jizerských horách, uprostřed krásné přírody 10 km od Liberce, 7 km od Jablonce nad Nisou, 70 lůžek, celoroční provoz.
zobrazit detailHodnotilo 67 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

Ve Frenštátě pod Radhoštěm může strávit dovolenou či víkend každý. Ať rodina s dětmi, senioři či zapálení sportovci.
zobrazit detailHodnotilo 39 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Příbor

Příbor

Město Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. Rozkládá se na obou březích řeky Lubiny.
zobrazit detailHodnotilo 65 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Pokud dáváte přednost cyklovýletům a už teď si brousíte zuby, až v létě vyrazíte na dovolenou s kolem, pak vás nechceme strašit, ale… penziony i chalupy už se na další sezónu ...
zobrazit detailHodnotilo 46 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se