Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 04.01.2018

Bílé Karpaty „naruby“. Nechte se okouzlit mlžnými údolími slovenské stranyAdresa:  Celá ČR
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 17

Web:  odkaz
Lokalita:  Praha

PR Článek

Máte už prochozené české hory? A co takhle je prozkoumat ještě z druhé strany? Přinášíme vám tip na přechod Bílých Karpat ze slovenské strany. České hory a kopce mohou zpoza hranic získat zcela jiný ráz. Za krásnými výlety tak nemusíte jezdit stovky kilometrů, to nejlepší je často doslova za rohem. Jen přes zdánlivou blízkost nezapomínejte ani zde na cestovní pojištění, zdejší hory umí také překvapit.

 

Odkud to vzít?

Ze severu

Biele Karpaty můžete pohodlně přejít buď ze severu, nebo z jihu, záleží na vašich preferencích a na tom, kam až chcete dojít. Dobrým výchozím místem na severu je rozcestí Červený Kameň, od kterého půjdeme část cesty po Naučné stezce Vršatecká bradla, což jsou jedinečná mohutná vápencová skaliska.

Co s sebou na přechod Bílých Karpat:

·         Kvalitní, prošlápnuté turistické boty

·     StStan, spacák, karimatku

·         Nepromokavé oblečení

·         Cestovní pojištění

Ze žluté následně odbočíme na červenou, které se můžeme držet po celou naši následující cestu. Jakmile po ní jednou vystoupáme, půjdeme většinu cesty po přirozených československých hranicích a hřebeni Bílých Karpat. Projdeme Vlárským průsmykem a vystoupáme až na 783 metrů vysoký Javorník. Pokračujeme přes rozcestí Čerešienky a tzv. třešňové cestě až k rozcestí se zelenou značkou, na kterou odbočíme, a strmějším klesáním výlet zakončíme buď v Horní Súče nebo v Trenčíně.

 

…nebo z jihu?

Jižní vstupní branou do Bílých Karpat může být vlaková stanice Vrbovice, na kterou navazuje modře značená stezka, nebo rozcestí Stará Myjava, ze které se napojíme na žlutou značku. Ke hřebeni odsud můžeme vystoupat celkem po třech trasách: po modré, po zelené, nebo po červené. Chceme-li však zůstat na slovenské straně, přichází v úvahu poslední dvě.

Poté, co vystoupáme na hřeben do téměř 800metrů, nás čeká mírnější chůze přes Kašpariskův vrch a vrchol U Durdy až na Velkou Javořinu, kde se nám otvírá nádherný výhled. Můžeme zde doplnit tekutiny u studánky, občerstvit se a komfortněji přespat v Holubyho chatě.

Následně pokračujeme na českou stranu po zelené značce do Květné a vydáváme se dál přes přírodní rezervaci Nová hora, okolo pramene Březovská kyselka, až na Velký Lopeník. Zde si můžeme po náročné cestě odpočinout, vyjít si na rozhlednu, případně pozorovat paraglidisty, kteří z nedalekého místa startují. Odtud je nasnadě sestup na českou stranu k Mikulčinu vrchu, odkud jezdí pravidelné autobusy.

Tip: I v případě tohoto výletu se pohybujete v zahraničí, i když „jen“ u našich sousedů. Před cestou si tedy sjednejte cestovní pojištění, aby vás v horách nic nepřekvapilo. Pokud se sjednáváním pojištění nechcete dlouze zabývat, držte se osvědčených pojišťoven, které poskytují moderní služby. U pojišťovny ERV máte jistotu pokrytí všech rizik, které vás na cestě mohou potkat, nonstop asistenční služby v českém jazyce a bezstarostnosti zaručené mobilní aplikací, jež se postará o všechny vaše důležité dokumenty a kontakty.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Neviditelná výstava Praha

Neviditelná výstava Praha

eviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
zobrazit detailHodnotilo 35 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.2/10

Batohy jsou opět IN

Batohy jsou opět IN

Hledáteli lehký, odolný batoh určený jak pro každodenní nošení do města, tak pro sportovní aktivity v přírodě, pak zapátrejte u švýcarské značky Victorinox.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Mobilní bankovnictví budoucnosti oceníte na cestách doma i do zahraničí

Mobilní bankovnictví budoucnosti oceníte na cestách doma i do zahraničí

Správně vybrané mobilní bankovnictví se postará o přehlednou kontrolu našich výdajů a zabrání hackerům, kteří by chtěli naší letní nepozornosti zneužít.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Zabij nudu hraním únikovek Hunter Games

Zabij nudu hraním únikovek Hunter Games

Od bojových her psaných na papírky po teambuildingové hry a únikovky na míru. Odhalte příběh outdoorových her Hunter Games.
zobrazit detailHodnotilo 6 uživatelů. Průměrné hodnocení 10/10

Muzeum voskových figurín Grévin Praha

Muzeum voskových figurín Grévin Praha

Od poloviny května 2018 opět otevřelo muzeum voskových figurín Grévin. V původním stavu ho však můžete vidět pouze na čtyři měsíce.
zobrazit detailHodnotilo 7 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se