Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Bolatice
Bolatice
Bolatice
Bolatice
Bolatice
Bolatice
Bolatice
Bolatice
Bolatice - zámek
Bolatice - zámek
autor: Klára Kalinová
vloženo: 22.04.2015

BolaticeAdresa:  747 23
Město:  Bolatice
Hodnocení: 6.8 / 10 hlasů: 2164

Web:  odkaz
Lokalita:  Opavské Slezsko

Obec / město

Starobylá slezská obec Bolatice leží v jižní části Hlučínské pahorkatiny necelých 6 km na severovýchod od města Kravař ve Slezsku, nedaleko hranic s Polskem. Obec obklopují ze všech stran výšiny s nadmořskou výškou od 271 m do 304 m.

Rozlehlým úrodným polím vytváří na severovýchodě zelenou korunu veliký Chuchelenský les, převážně smrkový a borový a les Bažantnice. Obec sama leží v nadmořské výšce asi 260 m na ploše 132 ha. Nejnižší místo v obci je na jihu u bývalé pískovny u soutoku Černého potoka a potoka Opusty - 240 m nad mořem.

V obci se nachází obecní úřad, knihovna, nákupní středisko Jednoty, pošta, Česká spořitelna, zámek, kostel, komplex budov základní a mateřské školy, dvě hasičské zbrojnice, 4 kaple, koupaliště, sauna, solárium, kulturní dům, kino, pekárna, restaurace a hospody a další služby.


Zajímavosti v Bolaticích

Zámek - barokní zámek byl postaven v letech 1724-1748 s ranně barokním kamenným portálem. V současné době je zámek po celkové rekonstrukci a stal se sídlem obecního úřadu.

Kostel sv. Stanislava - roku 1682 navštívil Bolatice polský král Jan Sobieský s vojskem, když táhl na pomoc Vídni obležené Turky. Kostel postavený v Bolaticích roku 1703 byl zasvěcen sv. Stanislavu, polskému patronovi, právě na paměť této události. V roce 1992 byla znovu opravena a natřena fasáda kostela a v letech 1999 - 2001 prošly generální opravou obě věže i střecha kostela. Od roku 2003 má kostel nově provedenou úpravu liturgického prostoru a také nový oltář.

Skanzen Bolatice - skanzen lidových tradic a řemesel v Bolaticích byl vybudován v roce 2002. Nachází se v blízkosti kostela, v jednom z mála dosud zachovalých příkladů tradičního vesnického stavení v 19. a na počátku 20. století.Na výstavbě se podíleli ve velké míře občané Bolatic, kteří také věnovali většinu exponátů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obytné části domu (jizbu, kuchyň, místnost služky), prádelnu, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek (špýchar), aj. V dalších dvou místnostech, kůlně a stodole se mohou seznámit s řemeslnými nástroji, zemědělskými stroji a nářadím, používaným v domácnosti a při práci na statku. V areálu skanzenu se kromě prohlídek konají také kulturně společenské akce tradičního lidového charakteru.

Kaple sv. Mikuláše - kaple prošla v roce 2005 celkovou rekonstrukcí a byla nově vysvěcena.


Sport a relaxace v Bolaticích

Koupaliště Bolatice - sportovně-rekreační areál jehož součástí je: veliký bazén 30x25 m, bazén pro neplavce 15x25 m, dětské brouzdaliště 5x10 m, noční koupání, v provozu rychlá občerstvení, beach volejbal, volejbal, nohejbal, ruské kuželky, kriket, petanque, stolní tenis, badminton, soft tenis, půjčovna kol. Dále je součástí koupaliště i sauna, Fitnescentrum, restaurace a bankéřka.

Hřiště FK – sportovně-rekreační areál, nachází se zde dvě fotbalová hřiště, antukové hřiště na volejbal a tenis, asfaltová plocha na basketbal a restaurace.

Hřiště ZŠ - v areálu základní školy je k dispozici travnaté hřiště na minikopanou a antukové hřiště. Součástí areálu je i tělocvična.

Sportovní areál Ruždina – Maracana - k dispozici je hřiště na minikopanou a hřiště na plážový volejbal.

Sportovně-rekreační areál v Borové - areál je tvořen asfaltovou plochou na tenis, basketbal a jiné sporty a také fotbalovým hřištěm.


Pravidelné kulturní akce v Bolaticích

Obecní ples (únor), Rozloučení s masopustem (únor), Vítání jara (březen), Stavění máje (květen), Kácení máje (květen), Sportovní slavnost (červenec), Myslivecká slavnost (červenec), Hasičská slavnost (červenec), Country festival (srpen), Bolatické dožínky (srpen), Štrasenfest na Borové (srpen), Výstava zahrádkářů a kutilů (září), Výstava podnikatelů a řemeslníků (září), Den strašidel (říjen), Koledy ve skanzenu (prosinec)


Obec je členem Mikroregionu Hlučínsko.

www.bolatice.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Slezské zemské muzeum

Slezské zemské muzeum

Slezské zemské muzeum je nejstarší a co do velikosti a bohatosti sbírkových fondů patří mezi tři nejvýznamnější muzea na území našeho státu.
zobrazit detailHodnotilo 1924 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.2/10

Areál československého opevnění Hlučín – Darkovičky

Areál československého opevnění Hlučín – Darkovičky

Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací ojedinělého fortifikačního sytému naší republiky, který vznikal v letech 1935 – 1938.
zobrazit detailHodnotilo 363 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Národní památník II. světové války

Národní památník II. světové války

Památník II.světové války Doba zmaru a naděje – expozice v ústředním památníku II. světové války na území České republiky představuje prostřednictvím bohatého sbírkovéh...
zobrazit detailHodnotilo 2442 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Srub Petra Bezruče

Srub Petra Bezruče

Srub Petra Bezruče na Ostravici získalo Slezské zemské muzeum jako součást dědictví po básníkovi.
zobrazit detailHodnotilo 1217 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.9/10

Památník Petra Bezruče

Památník Petra Bezruče

V Památníku Petra Bezruče (PPB) je instalována expozice „Život a dílo Petra Bezruče“.
zobrazit detailHodnotilo 1090 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se