Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Kateřina Černá
vloženo: 22.02.2013

Brandýs nad Labem - Stará BoleslavAdresa:  Brandýs nad Labem
Město:  Stará Boleslav
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 292

Web:  odkaz
Lokalita:  Stř. Čechy - severovýchod

Církevní památka Obec / město Zámek

Odedávna významné místo našich dějin v bezprostřední blízkosti Prahy. Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem Habsburků v čele s Rudolfem II. Stará Boleslav, nejstarší poutní místo v Čechách, se každoročně stává dějištěm Národní Svatováclavské pouti…

Více než deset kilometrů dlouhá cyklostezka podél řeky Labe, blízká Proboštská jezera nebo naučná trasa Krajinou Rudolfa II. , to jsou lákadla pro aktivně strávené chvíle v tomto městě s nejdelším názvem v ČR.


Zámek Brandýs nad Labem

Císařský a královský zámek Brandýs nad Labem patří k nejvýznamnějším památkám renesančního stavitelství v Čechách se skvostnou sgrafitovou výzdobou. Císař Rudolf II. zámek vybavil jako své hlavní mimopražské sídlo a často tu pobýval. Císař Karel VI. Sem často zajížděl lovit, Marie Terezie i Ferdinand V. se vypravovali z brandýského zámku ke své pražské korunovaci. Císař František I. Zde hostil ruského cara Alexandra I. a pruského krále Fridricha Viléma III. V dobách napoleonských válek. Posledním císařem na brandýském zámku byl Karel I. Rakouský, který zde sloužil u 7. pluku.
Zámecká expozice nabízí prohlídku císařských pokojů, Toskánské knihovny Národního muzea, expozici c. a k. kavalerie Vojenského historického ústavu a zámeckou obrazárnu.

www.brandyszamek.cz

Brandýský zámek je otevřen celoročně, kromě pondělí, v době od 10:00 – 17:00 hod.
Mimo hlavní sezónu, od října do dubna, jsou pravidelné prohlídky pouze v sobotu a v neděli.
Prohlídky jsou každou celou hodinu, v době od 10.00 do 16.00 hod., minimální počet 5 osob.
Objednávky prohlídek: tel.: 731 648 463 nebo 326 904 630 .Staroboleslavské chrámy

Basilika sv. Václava
Kostel sv. Klimenta


Trojlodní baziliku sv. Václava dal nad starobylým kostelem sv. Kosmy a Damiána vyzdvihnout kníže Břetislav. Byla vysvěcena roku 1046 a ve svých zdech chránila místo, kde stával dřevěný kostelík Boleslavova hradu, místo umučení a prvního hrobu knížete Václava. Raně středověké přemyslovské údělné hradiště na těchto místech vzniklo právě na přelomu 9. a 10. století a původní kostelík sv. Kosmy a Damiána, kde 28. září roku 935 (v dřívější tradici 929) došlo k bratrovraždě,  lze situovat do prostor románské krypty v kostele sv. Václava nejen podle tradice, ale i podle nejnovějších archeologických výzkumů. Na místě události, v tzv. Vrábské  kapli, je výjev umučení knížete zobrazen v pískovcovém sousoší z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Rozvoj svatováclavské tradice byl roku 1052 za vlády knížete Břetislava posílen ustanovením staroboleslavské Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána.
Knížecí kostel, zasvěcený jednomu z prvních papežů, mučedníku sv. Klimentu, byl na akropoli boleslavského hradiště postaven v 11. století a z poloviny století 12. se datuje jeho románská fresková výzdoba, která je nejstarší v Čechách – proto byl tribunový kostelík sv. Klimenta spolu s kostely Sv. Václava a Panny Marie zařazen mezi národní kulturní památky ve Staré Boleslavi.


Poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie

Stará Boleslav není jen poutním místem národní tradice svatováclavské. Na tomto nejstarším českém poutním místě mariánském je uctívána Panna Maria s Ježíškem, zpodobněná na starobylé ikoně, vytvořené v pozlacené korintské mědi. Kult obrazu milostné Panny s Ježíškem -  Palladia České země - přiváděl do Staré Boleslavi desetitisíce poutníků, a tak původní  kapli, postavenou na místě nálezu Palladia, nahradil kostel Panny Marie a sv. Jiří, ale ani ten poutnímu provozu nedostačoval. Od roku 1617 za vydatné podpory císařovny Anny, choti krále Matyáše, začal italský stavitel Jacoppo de Vaccani s budováním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Tento chrám, otevřený roku 1623,  je jednou z prvních barokních sakrálních staveb na českém území. V 18. století byl za presbyteriem svatyně zbudován ambit a dvorský architekt Kilián Ignác Dientzenhofer dostavěl jižní věž a nově vyřešil průčelí chrámu se sochami hlavních českých světců s Palladiem. Hlavní oltář chrámu, dílo Františka Maxmiliána Kaňky, je vyzdoben Braunovým sousoším Nanebevzetí Panny Marie. V presbytáři chrámu byla zřízena zvláštní schrána pro Palladium, jejíž mřížové dveře jsou zdobeny znakem donátorů, osmi stříbrnými hvězdami rodu Šternberků. Také oltáře a celá výzdoba bočních kaplí byla pořízena na náklady předních šlechtických rodů a kaple nesou jejich jména: Černínská, Berků z Dubé, Lažanských, Slavatovská, Valdštejnská a Morzinsko-Martinická.V kryptě chrámu je spolu s mumiemi duchovních pohřben pruský generál von Wartenberg, který zde roku 1757 padl v jednom ze střetů války prusko-rakouské.

www.maticestaroboleslavska.cz

Návštěvy staroboleslavských chrámů


Za návštěvu jistě stojí i Oblastní muzeum, sídlící v renesančním domě čp. 97, zvaném Arnoldinovský, Židovský hřbitov, renesanční mlýn a most, bohatá archeologická expozice z období nejstaršího osídlení okolí města ve staroboleslavské bráně …a mnoho dalších.


Pro bližší informace nebo tipy na výlet neváhejte kontaktovat Informační centrum!

Informační centrum Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Masarykovo náměstí 1
250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Tel: 326 909 188
Fax: 326 909 171
Mob: 731 660 933; 731 681 274
E-mail: infocentrum@brandysko.cz
www.infocentrum-brandysko.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Golf Club Zlonín

Golf Club Zlonín

Golf jako radost a zábava a hra pro každého...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Nymburk

Nymburk

Počátky osídlení strategického opukového pahorku nad řekou Labe, přes níž vedl vyhledávaný pravěký brod, sahají hluboko do historie. Svědčí o tom řada archeologických nálezů...
zobrazit detailHodnotilo 402 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen.
zobrazit detailHodnotilo 115 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

ŠKODA MUZEUM

ŠKODA MUZEUM

ŠKODA MUZEUM nabízí návštěvníkům k prohlídce unikátní sbírku automobilů značek Laurin & Klement a ŠKODA.
zobrazit detailHodnotilo 338 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Nezapomenutelné výhledy po ČR

Nezapomenutelné výhledy po ČR

Patříte k milovníkům panoramatických výhledů? Hledáte stále nová místa v naší krásné domovině?
zobrazit detailHodnotilo 59 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se