Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Kristýna Olivová
vloženo: 16.12.2008

Broumovský klášterAdresa:  Broumov
Město:  Broumov
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 2134

Web:  odkaz
Lokalita:  Kladské pomezí

Církevní památka Byl založen benediktiny před rokem 1322 společně s proboštstvím na broumovském hradě. Stojí v severovýchodní části Broumova, na nejvyšším místě skalního ostrohu nad řekou Stěnavou. Tou dobou byl Broumovský výběžek již přes sto let v držení řádu benediktínů z Břevnova, který jim byl darován králem Přemyslem Otakarem I. Na královské město byl Broumov povýšen roku 1348 a jeho význam dále vzrůstal.

V roce 1420 dochází k částečnému poboření původního kláštera a ihned se začíná se stavbou nového komplexu. Svojí architektonickou hodnotu a jedinečnost získává celý kléšterní komplex barokní přestavbou za opatů Tomáše Sartoria a Otmara Zinka od druhé poloviny 17. století do poloviny 18. století. Stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer měl největší podíl na této radikální přestavbě, z dalších významných stavitelů té doby musíme zmínit jeho otce Kryštofa Dientzenhofera a Martina Allio.

V letech 1948 – 1989 se na Broumovském klášteře neblaze podepsala éra komunistické diktatury, kdy klášterní budovy chátraly a navíc došlo k nenahraditelnému poškození jedinečné klášterní knihovny. V posledních letech se dokončují poslední opravy a nyní opět můžeme obdivovat krásu architektury i genia loci benediktinského kláštera v původním lesku.

Klášterní kostel svatého Vojtěcha

Klášterní kostel, jež byl původně gotickým kostelem s trojlodím a pětibokým presbytářem, barokní přestavbou získal podobu jednolodní s trojicemi postranních kaplí s emporami a dalšími drobnými přístavbami. Severní strana kostela sousedí s klášterním komplexem. lenba kostela je zaklenuta valenou klenbou s lunetami s bohatou figurální a ornamentální štukovou výzdobou bratří Soldatiů a freskami J.J.Steinfelse. K dalším skvostům patří oltářní obraz svatého Vojtěcha od V.V.Reinera, socha Madony od J.Brokofa a mnoho dalších památek.

Klášter

Celý klášterní komplex byl navržen a vystavěn převážně podle plánů K.I.Dientzenhofera v letech 1726-1748. Jednotlivé části komplexu tvoří prelatura, bývalé gymnázium s dalšími přilehlými budovami, barokní most přes bývalý příkop vedoucí do klášterní zahrady ad. Z vnitřních prostor nemůžeme pominout refektář se štukami B.Spinettiho a nástropními malbami J.K.Kováře, klášterní knihovnu s nástropní freskou od F.A.Schefflera, nebo tvz. Kamenný sál.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum papírových modelů

Muzeum papírových modelů

Jediné muzeum papírových modelů ve střední Evropě.
zobrazit detailHodnotilo 233 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Hrad Skály

Hrad Skály zvaný Katzenstein, nebo také v novověku Bischofstein naleznete v jihozápadní části pískovcové plošiny nad osadou Skály na Náchodsku v Královéhradeckém kraji.
zobrazit detailHodnotilo 2427 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Státní zámek Náchod

Státní zámek Náchod

Státní zámek v Náchodě je rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích ležící na hranici mezi Českou republikou a Polskem.
zobrazit detailHodnotilo 331 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Státní zámek Opočno

Státní zámek Opočno

Renesanční zámek stavěl český šlechtický rod Trčků z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. stol.
zobrazit detailHodnotilo 345 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Náchodsko má nového internetového průvodce

Náchodsko má nového internetového průvodce

Průvodce prezentuje cyklotrasy na Náchodsku a turisticky atraktivní místa v jejich okolí.
zobrazit detailHodnotilo 461 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se