Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Čertovy hlavy
Čertovy hlavy
Harfenice
Harfenice
Harfenice - jeskyně
Harfenice - jeskyně
Had
Had
Had - pohled na zbytek ocasu
Had - pohled na zbytek ocasu
Jeskyně Mordloch
Jeskyně Mordloch
Sedm chlebů
Sedm chlebů
autor: Petr Pavlík
vloženo: 07.08.2019

Čertovy hlavyAdresa:  Želízy
Nadmořská výška:  250 m.n.m.
Hodnocení: 4.9 / 10 hlasů: 6594
Souřadnice GPS:  N: 50,420540, E:14,464405 Lokalita:  Stř. Čechy - severovýchod

Jeskyně Přírodní zajímavost

Správně by se text měl jmenovat spíše výlet za sochami Václava Levého, než jménem jednoho jeho díla, ale vzhledem k faktu, že jsou Čertovy hlavy nejsnáze dostupné a pro mnohé z nás také nejznámější, tuto nepřesnost snad prominete. Výlet můžete pojmout dvěma způsoby. První, pohodlnější, počítá s použitím auta pro přesun mezi sochami, přičemž několik z nich oželíte. Druhý, který rozhodně doporučuji, představuje 12-16 km dlouhou procházku, kdy si užijete nejenom sochy vytesané do skal, ale také velmi příjemný les.

Existuje několik možností jak výlet pojmout, lépe řečeno, kde začít. Volitelně můžete na okružní trasu navázat v obci Želízy, Tupadly případně Liběchově. Pěšky projdete všemi zmíněnými místy a příliš nezáleží na pořadí. Osobně mi nejvíc vyhovuje začátek v Želízech.

V obci Želízy lze zaparkovat pokud jedete ze směru od Liběchova - po pravé straně budou první budovy. Pokračujte rovně a po cca 200m (u zrcadla) odbočíte vlevo a následně po cca 20m opět vlevo na louku. Kde lze vozidlo odstavit.

Ze směru Česká Lípa: V obci Želízy míjíte křižovatku do obce Dolní Zimoř. A po cca 200m ve směru na Mělník odbočíte vpravo (u zrcadla) a následně po cca 20m vlevo.

Čertovy hlavy

Půlkilometr poměrně prudkého stoupání a otevře se před vámi pohled na přibližně deset metrů vysoké hlavy vytesané ve zdejším pískovci. Někdo v nich vidí vodníka s čarodějnicí, jiný si představuje ony zmiňované čerty. S trochou představivosti si můžete připadat jako v Americe, kde na Mount Rushmore stojí hlavy čtyř amerických prezidentů. Zdejší sochy mají však ke státníkům přeci jenom trochu daleko.

Osobně pak pokračuji dále po modré, která vás zavede do centra Želíz, odkud je účelné pokračovat po žluté. Ta poměrně rychle překoná stoupání, až nakonec přijdete k dalším dvěma dílům.

Harfenice a Had

Širokou cestou, v současnosti notně zničenou těžkou technikou lesáků, dorazíte k dílu Harfenice. Václav Levý zde vytesal reliéfy čtyř lidských hlav, zdobenou jeskyni a ženu s harfou. Bohužel posledně jmenovaná, po níž se sousoší jmenuje, doznala rukou vandalů největší újmy. V samotné jeskyni toho k vidění moc není, to až o pár kilometrů později.

Nedaleko Harfenic se na skále vyhřívá devítimetrový had. Podnětem k jeho vytesání mohly být zmije, které se ve zdejším borovém lese rády vyhřívaly. Opět zde najdete prvky vandalismu, a tak tělo plaza pokrývá spousta nesmyslných nápisů. Nad hadem, s trochou pozornosti, najdete sekeru, která ho měla v části před větší smyčkou přeseknout. Dnes to však není zvlášť výrazné.

Mordloch a Sedm chlebů

Socha hada je současně místem, kde se musíte rozhodnout, zdali pokračovat dále okruhem, nebo si udělat asi tříkilometrovou odbočku k jeskyni loupežníků a skalnímu útvaru. Není to příliš náročné, navíc to vede po příjemné cestě, takže pokud nebudete opravdu unavení, pokračujte ještě po žluté. Zde však okruh není, a tak se ten necelé dva kilometry dlouhý úsek musíte vrátit zpátky k Hadovi.

Ve srovnání s ostatními sochami mohou tyto přírodní objekty zdát méněcenné, přesto si myslím, že jsou zajímavé. V Mordlochu, neboli loupežnické jeskyni, je v současnosti zbudováno spaní trampů. O pár kroků dál pak stojí skalní blok Sedm chlebů, kde s trochou představivosti pečivo z jeho názvu bez problémů najdete.

Osobně se odtud vracím k Hadovi a pokračuji dále po modré až do Želíz. Kdo je unaven, tak neodbočí dále na Liběchov a vrátí se k autu. Ostatní si mohou užít poslední úsek cesty, na jejímž konci je nádherná, Václavem Levým bohatě zdobená jeskyně Klácelka.

Blaník a jeskyně Klácelka

Přestože se běžně hovoří o dvou názvech, ve své podstatě jde o jedno místo. Nejprve dorazíte na Blaník, což je prostor před jeskyní vyzdobený reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a postavy trpaslíků vytvářejících zbraně pro blanické rytíře. Mnozí tato díla považují za vrcholné dílo Václava Levého. Vstoupíte-li pak do jeskyně zvané Klácelka, prohlédnete si výjevy z básně Ferina Lišák od Františka Matouše Klácela. Odtud také vznikl název jeskyně.

Jak se tam dostanete

Autem je to velmi jednoduché. Z Mělníka pokračujte směrem na Českou Lípu po silnici č. 9 až do Liběchova, Želíz případně Tupadel. Záleží pouze na tom, odkud chcete vyrazit. Vzhledem k tomu, že v Tupadlech byste mohli turistickou značku hledat o chvilku déle, vybírejte mezi Liběchovem a Želízy.

GPS

  • Harfenice: 50,434540N 14,452613E
  • Mordloch: 50,448349N 14,439527E
  • Had: 50,442745N 14,447637E

Související upoutávky

Čertovy hlavy - Více než devět metrů vysoké hlavy dvou čertů, vytesané do pískovce Václavem Levým. Pokud se vydáte dále po modré nad obec Tupadly, uvidíte další sochařova díla jako je Had, Harfenice a další. Auto zaparkujte v obci Želízy.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Otto Ečer | 30.05.2010 18:44dobrý názor | 2501 hlasů

Hezký den, možná to sem neptaří, ale o tyto skalní útvary se již dlouhá léta zajímám. Mám desítky dobových pohlednic, ale i fotografií. Kdo se proto chystá k těmto útvarům podívat, tak mohu poradit, ukázat zajímavosti, na které jsem za ta léta přišel, poradím kde přespat, a kde se dá utábořit, popř. dodám nějaké materiály. Dejte vědět předem na e-mail: otik.riki@centrum.cz

od:Vendula | 05.07.2011 22:14dobrý názor | 2442 hlasů

Dnes jsem se tam byla podívat, je to moc pěkné, bohužel lidi to ničí čím dál víc..vše je poryté a počmárané, za chvíli z toho nezbyde nic. Jinak je to pěkná vycházka písčitým borovým lesem, sem tam náročnější terén pro ty, co to chtějí dát pěšky, ale po cestě jsou funkční osvěžovny /i den, na státní svátek, byly funkční :D /, takže je to moc fajn. Pár fotek mám zde: http://sofinky.rajce.idnes.cz/Certovy_hlavy%2C_Harfenice%2C_Had_a_Klacelka/

od:Otto Ečer | 03.06.2012 08:10dobrý názor | 2329 hlasů

Poslední dobou se množí názory s nesouhlasem vykácení lesů kolem skalního útvaru Čertovy hlavy, které vytvořil Václav Levý. Chtěl bych znát váš názor a to buďto sem nebo na můj e-mail: otik.riki@centrum.cz

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Mirakulum: 2 v 1 neboli zábava a poučení

Mirakulum: 2 v 1 neboli zábava a poučení

Pokud hledáte místo, kde si vy a hlavně vaše děti budou připadat jako v pohádce a zároveň se i něco naučí, tak už pátrat nemusíte. Park plný zázraků leží ve středočeských M...
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen.
zobrazit detailHodnotilo 154 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska ve své činnosti navazuje na více než stoletou tradici, na jejímž počátku bylo založení Krajského muzejního spolku v roce 1885.
zobrazit detailHodnotilo 1985 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Čertovy hlavy

Velmi příjemná procházka, kde se můžete těšit na sochy Václava Levého, jako jsou Čertovy hlavy, Harfenice či Had. Zpestřením okružní trasy je loupežnická jeskyně a Blaník.
zobrazit detailHodnotilo 6594 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Šesté setkání vícerčat v Parku Mirakulum

Šesté setkání vícerčat v Parku Mirakulum

Pokud se narodí dvě, tři nebo dokonce více miminek najednou, bývá to často považováno za zázrak.
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se