Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Vytesaná brána
Vytesaná brána
Sv. Vojtěch
Sv. Vojtěch
Varhany
Varhany
Lev
Lev
T.G.M.
T.G.M.
Přemysl Oráč
Přemysl Oráč
autor: Petr Pavlík
vloženo: 27.06.2007

Přírodní sochařská galerie Vojtěcha Kopice



Adresa:  Turnov
Hodnocení: 4.9 / 10 hlasů: 2130
Souřadnice GPS:  N: 50,555538, E:15,159886 Lokalita:  Český ráj

Přírodní zajímavost Skalní město

Při pročítání průvodců Českého ráje narazíte spíše na Kopicův statek než přírodní sochařskou galerii, ale přitom právě tyto pískovcové skalní masivy s vytesanými reliéfy patří mezi nejzajímavější místa v oblasti. Stačí na značené odbočce zahnout do údolí a během několika minut se ocitnete mezi skalami, z nichž na vás bude shlížet Horymír v sedle Šemíka, věrozvěsti Cyril a Metoděj, kníže Václav nebo třeba T. G. Masaryk.

Autor soch, Vojtěch Kopic, se veškerou sochařskou techniku učil jako samouk. Práce ve skalách mu pomáhala překonat těžké chvíle obsazení země fašisty, což také ovlivnilo jeho tvorbu. Vytesával významné postavy národních dějin, které symbolizovaly lepší časy. Jeho první plastikou byl kníže Václav, vytvořený v roce 1940. Pak už přibývaly další motivy, mezi nimiž najdete také řadu zvířat.

Při procházení galerie musíte mít oči opravdu široce otevřené a pozorně se dívat, jinak řadu z nich bez povšimnutí přejdete. Sochy jsou v různých výškách i ze stran, často ve špatně přístupném terénu. Faktem zůstává, že právě to je mnohdy zachránilo před vandaly. U mnohých soch se dochovaly i popisky případně verše, jimiž vám Kopic usnadnil pochopení daného díla.

Přesný počet skalních reliéfů neznám, ale napočítáte jich rozhodně v desítkách. Ať už je to krásný lev střežící vstup do údolí, muflon, holubice či třeba voják, vždy je ztvárněn velice osobitě. Jako nejzajímavější útvar se obecně považují varhany, nicméně se domnívám, že zde najdete ještě povedenější díla. Při procházení galerie je zajímavé sledovat i to, jak se s postupem let sochy zdokonalovaly. Ostatně poslední dílo Vojtěch Kopic dokončil v roce 1978, kdy také zemřel, což je 38 let od vytesání prvního reliéfu. Tolik let zkušeností se musí projevit.

Přístupnost

Cesta skalní galerií je trochu náročnější, pevná obuv je prakticky nutností a rovněž počítejte s tím, že kolo případně kočárek budete muset odložit u Kopicova statku. Samotný prohlídkový okruh není už nijak zvlášť značen, stačí se však držet stezky. Zkuste se také více dívat na skály a méně pod nohy, jako autor, který jít sám, byl by o řadu reliéfů ochuzen. Galerie je celoročně volně přístupná.

Jak se tam dostanete

Autem se přibližte co nejvíce k Valdštejnu, což znamená do Turnova a na jeho okrajovou část Mašov, případně můžete vyrazit rovnou z centra. Držte se červené turistické značky, která vás zhruba po dvou kilometrech zavede k zmíněnému hradu. Odtud budete pokračovat po modré na Kopicův statek. Tam už uvidíte odbočku.

GPS souřadnice ukazuje na zhruba polovinu prohlídkového okruhu, takže ji berte spíš jako orientační údaj.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Boháček Karel | 06.08.2008 14:13dobrý názor | 1412 hlasů

Opravdu působivé dílko.Nikde jinde mne nic tak nedojalo - tady asi každý pozná jak na tom je.Prostě tady se z Vás musí stát vlastenec ať chcete nebo ne.Díky pane Kopici !!!

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Výlet pro malé i velké návštěvníky.
zobrazit detailHodnotilo 25 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Hrad a zámek Staré Hrady - výlet pro děti i dospělé

Hrad a zámek Staré Hrady - výlet pro děti i dospělé

otevřeno přes celou zimu s nabídkou prohlídkových okruhů zvláště pro rodiny s dětmi
zobrazit detailHodnotilo 2984 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Město Sobotka

Město Sobotka

Město Sobotka (2500 obyv.) je nazýváno jižní branou Českého ráje a leží 70 km severovýchodně od Prahy, mezi Mladou Boleslaví a Jičínem.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Město Jilemnice - brána do západních Krkonoš

Město Jilemnice - brána do západních Krkonoš

Jilemnice - město s tradicí, zázemím pro turisty a především v jednom z mála měst našich nejvyšších hor, které si dodnes dokázalo zachovat svou historickou tvář.
zobrazit detailHodnotilo 92 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Muzeum Českého ráje

Muzeum Českého ráje

Od roku 1886 shromažďuje Muzeum Českého ráje v Turnově doklady o kulturním a dějinném vývoji regionu i města.
zobrazit detailHodnotilo 1198 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se