Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Kateřina Černá
vloženo: 10.05.2011

Chlumec nad Cidlinou-městské koupalištěAdresa:  na soutoku řek Cidliny a Bystřice.
Město:  Chlumec nad Cidlinou
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 389

Web:  odkaz
Lokalita:  Hradecko

Obec / město PR Článek Sportovní vyžitíChlumec nad Cidlinou je starobylé pět a půl tisícové město východních Čech na soutoku řeky Cidliny s Bystřicí. Nejstarší zprávy o něm jsou dochovány z 12. stol. Krajina v jeho okolí je mírně zvlněná, ležící v průměrné nadmořské výšce 206 metrů, s četnými rybníky, listnatými a jehličnatými lesy. Nejbližší okolí města je obklopeno zahradami, proto je někdy Chlumec nad Cidlinou nazýván „Město v zahradách“. Původní osada vyrostla pod zalesněným návrším, na kterém stála dřevěná tvrz, chránící obchodní stezku vedoucí z Prahy do Kladska. Později byl postaven vodní hrad, ale během třicetileté války bylo město i hrad z velké části zničeny. Samotný hrad pak již nebyl po několika požárech obnovován a místo něho bylo nad městem vybudováno nové šlechtické sídlo – zámek Karlova Koruna. Roku 1611 daroval císař Matyáš chlumecké panství šlechtickému rodu Vchynských – později Kinských, kteří jsou v současné době opět majiteli zámku a okolního panství.

Tradice rybníkářství sahá až do 15. století a dnes je zde reálná možnost sportovního rybaření. Soustava rybníků obklopujících Chlumec nad Cidlinou s názvy Starochlumecký, Vítkovický a Olešnický nahradila dnes již neexistující vysušený Velkochlumecký rybník, na jehož hrázi bylo v 18. století potlačeno selské povstání. Mezi nejatraktivnější výhledy v blízkém okolí města zajisté patří pohled na Žehuňský rybník ze zámečku Obora, který je též v majetku rodu Kinských. Žehuňským rybníkem, který je svou rozlohou osmým největším v Čechách, protéká řeka Cidlina. Vlastní Obora nad rybníkem je vyhlášená chovem muflonů a daňků.

Překrásnou pěší túru lze naplánovat též do chlumeckých luhů podél řeky Cidliny. Zde se nachází velká bažantnice a nedaleko od ní místo, kde stával bájný strom Morana. Morana je dnes pouze zbytek tisíciletého jilmu. Obrovští velikáni – mnohasetleté duby zde nejsou žádnou vzácností.

Město Chlumec nad Cidlinou může nabídnout dostatečné množství historických kulturních památek, jako je např. bývalý klášter Loreta, chrám sv. Voršily, kostelík Nejsvětější Trojice, Mariánský sloup a některé historické stavby.

Městské koupaliště Chlumec nad CidlinouAreál koupaliště o rozloze 3,36 ha se nachází na soutoku řek Cidliny a Bystřice.
Koupaliště v roce 2010 prošlo velkou rekonstrukcí.
V novém bazénu o velikosti 55 x 50 m je umístěn ostrov o ploše 475 m2  jehož součástí je letní zážitková restaurace.
Hloubka bazénu je od 80 do 180 cm s celkovým objemem vody  3.400 m3 .
K bazénu patří dětská dvojskluzavka vysoká 1,7 m a skluzavka vysoká 4,8 m.

V areálu koupaliště je dětské nerezové brouzdaliště složené ze dvou bazénků o celkové velikosti 55 m2 s hloubkou vody 10 – 30 cm. Horní bazének má šikmé dno a s dolním bazénkem je spojen skluzavkou.
Sociální zařízení kde jsou i sprchy s teplou vodou se nachází v hlavní budově.
Část areálu je pokryta Wi-fi sítí.
V letní sezóně jsou na pódiu u restaurace konány pravidelné čtvrteční hudební večery.
Možnost ubytování v  areálu koupaliště je v  8 dřevěných chatkách pro 4 osoby bez vlastního sociálního zařízení, v 1 chatě pro 8 osob a dále se zde nachází kemp s 80 místy pro stany a karavany.

Tel. č.:
+ 420 495 485 317
+ 420 724 056 580

 Fax.č.:
+ 420 495 485 904
 

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

České Velenice

České Velenice

České Velenice jsou s poměrně malou historií. Abychom mohli vysvětlit okolnosti vzniku tohoto města, musíme nejprve zabrousit do 20. let 19. století.
zobrazit detailHodnotilo 383 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o. je společností založenou městem Hradec Králové, která se zabývá poskytováním kulturních služeb, a naplňováním strategických...
zobrazit detailHodnotilo 75 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Malá vodní elektrárna Hučák - Informační centrum

Malá vodní elektrárna Hučák - Informační centrum

Informační centrum je umístěno v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Návštěvníkům předvede principy a možnosti využití energetických zdrojů založ...
zobrazit detailHodnotilo 2823 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Zámek Karlova Koruna

Zámek Karlova Koruna

Malebný barokní zámek již po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města na břehu řeky Cidliny. Stejně tak je se životem města spjat i rod Kinských.
zobrazit detailHodnotilo 1817 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Slavonice

Slavonice

Slavonice jsou městskou památkovou rezervací, která se může pyšnit unikátním souborem renesančních měšťanských domů se sklípkovými klenabami a s ojedinělou sgrafitovou výzdobou.
zobrazit detailHodnotilo 357 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se