Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Kateřina Černá
vloženo: 06.02.2012

ChrudimAdresa:  Resselovo náměstí 77 537 16 Chrudim
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 308

Web:  odkaz
Lokalita:  Chrudimsko - Hlinecko

Církevní památka Historicky významný objekt Chráněné území Muzeum Obec / město Přírodní park Sportovní vyžití Zámek

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní  Železných hor a Polabské nížiny asi 10 kilometrů jižně od krajského města Pardubic a 33 kilometrů od Hradce Králové.


Město se může pochlubit jednou z největších městských památkových zón ve východních Čechách. Má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami. Historické jádro stále funguje jako městské centrum. Počátkem července se již přes 60 let stává útočištěm loutkoherců, kteří sem zavítají na tradiční festival Loutkářská Chrudim. Podél hradeb a revitalizovaného vodního náhonu řeky Chrudimky vás provede naučná stezka „Modrá osa“. Dozvíte se mnoho zajímavého nejen o funkci náhonu v dobách minulých.

Mezi nejkrásnější dominanty patří trojlodní novogotický Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mydlářovský dům, monumentální renesanční objekt s arkádovým průčelím doplněným alegorickými reliéfy, v němž dnes sídlí světoznámé Muzeum loutkářských kultur, či komplex muzejních budov s jedním z nejhezčích sálů v České republice. Toto královské „věnné“ město je nazýváno Athénami východních Čech.

Chrudim lze také označit jako „Bránu Železných hor“.  Městem protéká řeka Chrudimka, jejíž okolí vybízí k osvěžujícím procházkám. Příznivci aktivního odpočinku jistě ocení městské rekreační lesy na Podhůře s lanovým parkem, rozhlednou a dalšími atraktivitami, nalézajícími se přímo na okraji Chráněné krajinné oblasti Železné hory.

Na město se váže legenda o zázračném obrazu sv. Salvátora, který se v současnosti nachází v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí. Kvůli jeho údajně zázračným schopnostem mířily do Chrudimi v minulosti i několikatisícové davy poutníků. Dnes tuto tradici připomíná srpnová Salvátorská pouť. 

Více o turistických zajímavostech, kulturních akcích i historii města se dozvíte na stránkách informačního centra: www.chrudimsky.navstevnik.cz

Město tří muzeí


Přestože je Chrudim městem o mnoho menším než například sousední Pardubice, nacházejí se zde hned tři velká muzea. V září roku 2011 bylo otevřeno Muzeum barokních soch ve velkoryse zrekonstruovaném kostele sv. Josefa. Exponáty muzea, tvořené kamennými sochami a dřevěnými plastikami špičkové kvality, zastupují fenomén východočeského sochařství 17. a 18. století a jsou doplněny zajímavými audiovizuálními programy. Na objednávku mají organizované skupiny návštěvníků možnost zhlédnout v moderním kinosálu dvacetiminutový hraný film s názvem Kamenný příběh. Film seznamuje s historií Chrudimi, barokem, ale také s nevšedními životními příběhy sochařů Jana Pavla Čechpauera a Ignáce Rohrbacha, kteří v Chrudimi žili a tvořili. Krypta i honosný hlavní sál kostela sv. Josefa jsou využívány pro pořádání zajímavých kulturních a společenských akcí. www.mubaso.cz

Především rodiny s dětmi pak ocení Muzeum loutkářských kultur s loutkami z celého světa a hernou, kde si s nimi mohou i pohrát. Nezapomeňte si zde prohlédnout ani unikátní studnu nacházející v prvním patře Mydlářovského domu. www.puppets.cz
 
Neměli bychom zapomenout ani na Regionální muzeum v Chrudimi sídlící v novorenesančním objektu komplexu Muzejních budov. V muzeu mají jednu velice zajímavou expozici s názvem Mozaika z dějin regionu. K její unikátnosti přispívají audiovizuální doplňky, ale také zrcadlový efekt. Díky němu nahlédnete například do špitálu v období morové rány s mnoha lůžky. Přitom skutečné lůžko v místnosti naleznete jen jedno. www.muzeumcr.cz

Rekreační lesy Podhůra


Rekreační lesy Podhůra se nacházejí asi tři kilometry jižně od Chrudimi na okraji CHKO Železné hory - ohraničené výletním městečkem Slatiňany se zámkem a hřebčínem a obcí Rabštejnská Lhota s přírodní památkou Na Skalách. V lesích naleznete rozhlednu Bára, lanový park pro děti i dospělé, lezeckou stěnu, naučnou lesní stezku (upravenou i pro geocaching), venkovní tělocvičnu nebo Kočičí hrádek, pro děti určenou miniaturu romantického hradu. Občerstvit se můžete přímo pod rozhlednou u lanového parku. www.podhura.cz

Doporučujeme si na výlet do Rekreačních lesů vyhradit celý den a vydat se z Chrudimi příjemnou procházkou nebo vyjížďkou na kole směr Slatiňany po cyklostezce podél řeky Chrudimky. Ve Slatiňanech opustíte vodní tok a budete pokračovat kolem zámku a hřebčína s výběhy starokladrubských vraníků.
 

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Peklo Čertovina – světový unikát

Peklo Čertovina – světový unikát

V České republice, byl otevřen světový unikát - PEKLO, který nemá v Evropě, ani jinde ve světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 4/10

Státní zámek Slatiňany

Státní zámek Slatiňany

Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.
zobrazit detailHodnotilo 488 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.6/10

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina

Betlém Hlinsko, Veselý Kopec
zobrazit detailHodnotilo 217 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Třemošnice

Třemošnice

Ve městě se nachází unikátní technická památka Berlova vápenka, která je nejzachovalejší ve střední Evropě.
zobrazit detailHodnotilo 246 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Dovolená snů v hotelu Jezerka

Dovolená snů v hotelu Jezerka

Slyšíte? Léto už klepe na dveře. Takže právě teď je nevyšší čas pro výběr letní dovolené, než nejvýhodnější nabídky frnknou před nosem.
zobrazit detailHodnotilo 254 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se