Reklama

Místo zájmu

autor: Martin Farář
vloženo: 20.08.2006

Hedvičino údolí - Zlatý potokAdresa:  Strarý dvůr
Město:  Třemošnice
Hodnocení: 6.2 / 10 hlasů: 2158
Souřadnice GPS:  N: 49°52'18.09, E:15°35'50.66 Lokalita:  Chrudimsko - Hlinecko

Bezbariérový přístup Chráněné území Jezera / rybníky / nádrže Přírodní zajímavost Sportovní vyžití

Rád bych se s Vámi podělil o krásnou procházku Hedvičiným údolým. Cestu jsem označil jako částečně bezbariérovou, jelikož jsou zde místa, kde není upravená cesta a jsou zde hrubé kameny, nicméně s malou dopomocí lze projet i s invalidním vozíkem. Údolí je možné projít z obou směrů. Z jedné strany je město Třemošnice a z druhé strany Kraskov s Pekelskými rybníky. Směrem z Pekelských rybníků se trasa svažuje dolů. Doporučuji začít od spoda a to od města Třemošnice, protože cesta zpátky bude směrem dolů :-) Nejprve cesta vede po široké silnici vystavěnou z kostek "kočičích hlav". Cesta pak vede kolem bývalé Hedvičiny hutě, která po roce 1945 byla prestavěna na strojírenský závod. Zajímavostí je, že za druhé světové války nebyla továrna objevena německými okupačními vojsky. Dnes je bohužel v dezolátním stavu, což je pro naší republiku typické. Jakmile se projde kolem této továrny, vstupujete do lesní části údolí. Po chvíli dojdete na rozcestí, doleva vede údolí do vesnice Starý dvůr, kde jsou dvě hospůdky, z nichž jedna je sezónní. Doprava se vydáme směrem k "Peklu". Cesta je dobře schůdná. Celou cestu nás bude doprovázet Zlatý potok až k pekelským rybníkům, kde potok začíná. Les, kterým budete procházet je bukový. Pro houbaře to zde moc není. Houby se dají najít jedině poblíž vesnice Starý dvůr, jinak se jedná spíše o náhodu.

Po obou stranách je vidět skály, na levé straně jsou více svislé a dá se podél nich vyšplhat na vrchol, kde je nádherný výhled do údolí. Ovšem šplhání nedoporučuji laikům, jelikož skály jsou stále navlhlé a může dojít k uklouznutí a pádu do rokle... Jištění je vždy nutné!

Jakmile se budete blížit ke konci údolí, potkáte chatovou osadu a ještě kousek dál stanici, kde chovají Americké (zřejmě, nejsem si úplně jist) buldočky, které poznáte už předem menším zápachem, nicméně psíci jsou přítulní. Jakmile dorazíte na asfaltovou silnici, zřejmě stojíte na břehu dolního Pekelského rybníka. Pokud se vydáte doprava dojdete na hráz, kde zároveň vzniká Zlatý potok. Po obvodu rybníka se dá dojít k hornímu Pekelskému rybníku.

Popis těchto míst je už ale na jinou recenzi a proto doufám, že alespoň tento průvodce po Hedvičinu údolí Vám dal námět na hezký výlet. Procházka s přestávkou může zabrat 2-4 hodinky.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Třemošnice

Třemošnice

Ve městě se nachází unikátní technická památka Berlova vápenka, která je nejzachovalejší ve střední Evropě.
zobrazit detailHodnotilo 376 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Chrudim

Chrudim

Město se může pochlubit jednou z největších městských památkových zón ve východních Čechách.
zobrazit detailHodnotilo 424 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Peklo Čertovina – světový unikát

Peklo Čertovina – světový unikát

V České republice, byl otevřen světový unikát - PEKLO, který nemá v Evropě, ani jinde ve světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina.
zobrazit detailHodnotilo 119 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Státní zámek Slatiňany

Státní zámek Slatiňany

Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.
zobrazit detailHodnotilo 647 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.8/10

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina

Betlém Hlinsko, Veselý Kopec
zobrazit detailHodnotilo 322 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se