Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Večerní pohled na hrad
Večerní pohled na hrad
pohled na obrannou věž
pohled na obrannou věž
Pohled na Sečskou přehradu
Pohled na Sečskou přehradu
autor: Martin Farář
vloženo: 22.08.2006

Hrad Oheb - zříceninaAdresa:  Seč
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 2163
Souřadnice GPS:  N: 49°50'0.62, E:15°39'13.28 Lokalita:  Chrudimsko - Hlinecko

Místo s výhledem Skála / hora Zřícenina

Na začátek bych se chtěl omluvit těm, kteří si přišli prohlédnout fotky, protože se mi nepodařilo dorazit na místo včas a slabý blesk na foťáku už nedokázal v lesním šeru zachytit scénerii hradu. Z toho vyplývá, že hrad je dnes už prorostlý stromy a různými keři. Bohužel, mám z toho pocit, že byl ponechán svému osudu.

No, tak se vrhněme na to co mě zaujalo. Jelikož sem na hradě nebyl poprvé, musím uznat, že se někdo snažil a alespoň vyznačil na malý papírový ukazatel, kudy se na hrad jde. Parkoviště je jedno veliké a to na straně z města Seč k hrázi. Od hráze na druhou stranu je zákaz zastavení. Pak je možné parkovat ještě u odbočky na Seč Ústupky z druhé strany hráze. Nicméně z obou míst Vás čeká cca 20min pochod. Je třeba říct, že se trochu zapotíte. Milovníci šplhu a pádu si můžou zazávodit v strmém stoupání s těmi co jdou po pěšině. Příchod k hradu je trochu zmatený. Návštěvníci vyšlapali několik cestiček lesem sami a tak oficiální stezka je až u ukazatele, který je už klasický dřevěný s informacemi o hradě. Okolní krajina je nádherná a neponičená. Proto prosím, nesnažte si cestu krátit a běžte po vyznačené cestě. Ta se nachází cca 200-300m po silnici nad hrází.

Až vyšlapete na hrad, zjistite nějaké informace o okolí z vývěsní desky. Pokud půjdete hlavní bránou, tak zde visí bronzová deska s historií hradu. Je to bohužel velmi stručný výčet.

Samotný komplex hradu je velmi rozlehlý a všude je něco k vidění. Koho zajímá stavitelství, může obdivovat hladkost kamenných zdí, kde je zároveň dobře vidět další stavební prvky pater a chodeb.

Další ze zajímavostí je určitě nádherný výhled na Sečskou přehradu ze skály cca 40-50 vysoké. Je to fakt sešup. Kolmá stěna s hladkým kamenem....

Celkový dojem z hradu sem měl velmi pozitivní a hlavně, když vyrazíte na toto místo těsně při západu slunce s Vaším partnerem, tak se nabízí romantická chvilka a ve většině případů nikým nerušená. :-)

Historie

Hrad byl podle pověsti založen v 11. století českými knížaty. Později ve 12. a 13. století byl držitel klášter Benediktů z Vilémova. V roce 1315 patřil hrad Hrabiši z Paběnic, v roce 1400 vlastní hrad Ješík z Popovce a z Ohbi - loupeživý rytíř. V roce 1436 je hrad v majetku Hertwika z Rušinova - husitského vůdce. V roce 1455 jsou pány Trčkové z Lípy za jejichž vlády hrad zpustl. V roce 1555 vlastní hrad Robhápové ze Suché, v roce 1596 Záruba z Hustiřan, pak následně v roce 1628 František de Couriers a zámek přechází do majetku panství Nasavrckého

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je non-stop. Vstupné je zdarma

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:ArchivVideo | 03.07.2013 12:18dobrý názor | 1066 hlasů

Video Zřícenina hradu Oheb : https://www.youtube.com/watch?v=oSj1otn4KHY

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Peklo Čertovina – světový unikát

Peklo Čertovina – světový unikát

V České republice, byl otevřen světový unikát - PEKLO, který nemá v Evropě, ani jinde ve světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 4/10

Státní zámek Slatiňany

Státní zámek Slatiňany

Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.
zobrazit detailHodnotilo 488 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.6/10

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina

Betlém Hlinsko, Veselý Kopec
zobrazit detailHodnotilo 217 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Třemošnice

Třemošnice

Ve městě se nachází unikátní technická památka Berlova vápenka, která je nejzachovalejší ve střední Evropě.
zobrazit detailHodnotilo 246 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Dovolená snů v hotelu Jezerka

Dovolená snů v hotelu Jezerka

Slyšíte? Léto už klepe na dveře. Takže právě teď je nevyšší čas pro výběr letní dovolené, než nejvýhodnější nabídky frnknou před nosem.
zobrazit detailHodnotilo 254 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se