Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Kateřina Černá
vloženo: 03.05.2012

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavuAdresa:  Fričova 298 251 65 Ondřejov
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 200

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - jihovýchod

Místo s výhledem PR Článek Technická zajímavost

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově
4. až 6. května 2012, vždy 9 až 17 hodin. Doprovodný program.

www.asu.cas.cz


Astronomický ústav AV ČR je veřejnou výzkumnou institucí a jeho dalekohledy a další přístroje na observatoři v Ondřejově mají za úkol zkoumat vesmír. Nejsou tedy určeny ke každodennímu pozorování oblohy pro veřejnost jako tomu bývá na lidových hvězdárnách, které jsou k tomu určeny. Jednou v roce se ale pracoviště hvězdárny v Ondřejově otevírají veřejnosti. Je to mimořádná příležitost podívat se do kopulí, vyslechnout si výklad vědců a pozorovatelů, zeptat se na to, co vás zajímá.


Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Vstup zdarma. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi.  Z důvodu nutných oprav nebude přímo přístupný největší dalekohled v České republice, ale bude možné se s ním seznámit v knihovně ústavu zhlédnutím projekční smyčky. Uvidíte tak i do zákulisí tohoto velkého dalekohledu. "Naživo" jej budete moci spatřit při Evropské noci vědců 28. září 2012. Při Dnech otevřených dveří vám představíme zcela novou expozici o výzkumu meziplanetární hmoty!


Při vaší návštěvě se budete moci podívat do muzea observatoře a historických kopulí, v případě jasného počasí zažijete pozorování Slunce v historické Západní kopuli. Na programu je prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrolní služba, sluneční radioteleskop o průměru 10 m a horizontální sluneční dalekohled HSFA 2. Můžete se podívat k fotografické zenitové tubě Oddělení galaxií a planetárních systémů, k dalekohledu o průměru 65 cm Oddělení meziplanetární hmoty či k dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení. Na programu budou komentované prohlídky nové expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority a záběry bolidů. Přístupná bude i ústavní knihovna (pro čtení, posezení, diskuze a také s projekční smyčkou o největším dalekohledu v České republice).

Doprovodný program

V pátek 4. 5. 2012 od 17:30 ve Sluneční budově promítání fotografií "Lyžařův sen o polární záři" – lyžaři ze Sokola Senohraby budou vyprávět o cestě do Laponska a do Švédska na legendární Vaasův běh.


V sobotu 5. 5. 2012 od 17:30 ve Sluneční budově přednáška Mgr. Michala Švandy, PhD. ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR „Sluneční aktivita letos a v příštím roce: Čeká nás globální katastrofa? "


V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) ve 21:00 a 22:00 před historickou Centrální kopulí "Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo". Malý kurz orientace na obloze - pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc. Ukážeme si polohu právě pozorovatelných planet.

V případě jasného počasí pozorování noční oblohy po setmění v pátek a v sobotu v Západní kopuli na historické hvězdárně.

Těšíme se na Vás, strávit u nás můžete celý den od rána do noci. Více na www.asu.cas.cz.
A pokud nestihnete Dny otevřených dveří? Areál observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově je od května do září přístupný veřejnosti každý víkend a exkurze probíhají od 10, 13 a 16 hodin. Udělejte si výlet do kraje Josefa Lady a navštivte naši hvězdárnu, přijet můžete na kole, vlakem a autobusem nebo autem.

Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Fričova 298
251 65 Ondřejov 

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Zámek Zruč nad Sázavou

Zámek Zruč nad Sázavou

Turistická sezona je v plném proudu, tak že můžete navštívit zámek ve Zruči nad Sázavou denně od 10 do 17 hodin
zobrazit detailHodnotilo 182 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Kutná Hora a všechny její krásy

Kutná Hora a všechny její krásy

Navštivte Kutnou Horu ležící ve Středočeském kraji, která je od roku 1995 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Navštivte Hořovice a poznejte, jak se žilo v podhůří Brd

Navštivte Hořovice a poznejte, jak se žilo v podhůří Brd

Město Hořovice je správním, kulturním i průmyslovým centrem oblasti, která leží v západní části Středočeského kraje na rozhraní Křivoklátských lesů, Českého krasu a CHKO Brdy.
zobrazit detailHodnotilo 43 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Netopýři na zámku Konopiště

Netopýři na zámku Konopiště

Zámek Konopiště, který býval středověkým hradem, poskytuje útočiště 12 druhům netopýrů
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Koupaliště Ž.O.S.

Koupaliště Ž.O.S.

Zaniklé koupaliště
zobrazit detailHodnotilo 41 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se