Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 16.01.2019

Frenštát pod RadhoštěmAdresa:  Náměstí Míru 1, 744 01, Frenštát p. R.
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 82

Web:  odkaz
Lokalita:  Beskydy a Valašsko

Církevní památka Historicky významný objekt Les Místo s výhledem Muzeum Obec / město Památník / pomník Přírodní zajímavost Sportovní vyžití Technická zajímavost

Ve Frenštátě pod Radhoštěm může strávit dovolenou či víkend každý. Ať rodina s dětmi, senioři či zapálení sportovci. Město nabízí bohatou historii, skvělý kulturní program a velmi dobrý přístup do Moravskoslezských Beskyd, které dokáží krásou své přírody očarovat.

Město leží na úpatí posvátného Radhoště, jedné z nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd, v kotlině, kterou protékají říčky Bystré, Lubina a Lomná.

První písemný doklad připomíná existenci města již z roku 1382. Titul města mu byl přiznán v roce 1781. Významné období nastává v druhé polovině 19. století. Rozvíjí se místní průmysl, obchod, doprava, výstavba významných objektů a vznikají různé společenské spolky.

V roce 1884 zde byl založen první český turistický spolek – Pohorská jednota Radhošť. Ta se zasloužila o rozvoj turismu a sportu u nás. Vybudovala horské chaty a útulny. Nejznámější z nich jsou dřevěné stavby Maměnka a Libušín architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách.

Náměstí s kašnou a barokními sochami dominuje radnice z roku 1891 a je lemováno měšťanskými domy s podloubím ze 17. až 19. století a částečně dochovanou dlažbou z oblázků. Na sloupu prostředního oblouku radnice je umístěna pamětní deska věnovaná rodákovi, olympijskému vítězi ve skocích na lyžích z roku 1968, Jiřímu Raškovi. Pod náměstím stojí od roku 1661 kostel sv. Martina, patrona města, a nad náměstím ranně barokní kostel sv. Jana Křtitele. V historické budově bývalé chlapecké školy z roku 1876 sídlí muzeum, jehož expozice jsou věnovány historii města, tkalcovství, sportu, Pohorské jednotě Radhošť, vystěhovalectví do Texasu či přírodě Beskyd.

Jen kilometr a půl od centra můžete navštívit atraktivní oblast Horečky, které se nacházejí na turistických značkách směřujících na Velký Javorník. Tento 917 metrů vysoký kopec je velmi oblíbeným cílem turistů. Na vrcholu stojí dřevěná rozhledna, ze které je nádherný výhled na město a Beskydy.

Samotné Horečky doporučujeme projít po naučné stezce Beskydské nebe, která začíná  v Areálu skokanských můstků Jiřího Rašky. Po výstupu po schodech podél můstků, kde se děti zabaví kvízem lvíčka Fittyho, který je patronem frenštátských skokanů na lyžích, stezka pokračuje vzdušným chodníčkem Život v korunách stromů, kde naleznete další naučné panely a interaktivní zastavení. Poznávat siluety beskydských dravců vás naučí zastavení Beskydské nebe. Další zastavení Bosý chodníček je na louce u Zvoničky Strážkyně Beskyd. Příjemná procházka pokračuje kolem dětského přírodního hřiště ke kapli Panny Marie Lurdské, dále kolem Mařenčiny studánky až k Bartošově vyhlídce, kde vás čeká moc hezký výhled na  město. Cyklisté si na Horečkách mohou vyzkoušet tříkilometrový okruh Beskydských trailů.

Nejoblíbenějším turistickým lákadlem jsou však Pustevny a Radhošť. Na Pustevny se dostanete buď pěšky nebo můžete využít pohodlnou lanovku, která vás vyveze až přímo k slavným stavbám slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Odtud vede příjemná cesta až k bájnému Radhošti. Během mírného stoupání minete rozhlednu Cyrilku a sochu pohanského boha Radegasta, kterou vytvořil frenštátský rodák, sochař Albín Polášek. Na vrcholu hory se dnes nachází Kaple svatého Cyrila a Metoděj a jejich sousoší.

Od druhé poloviny ledna 2019 mohou návštěvníci Pusteven navštívit nově vzniklou Stezku Valašku na Tanečnici. Stezka je dlouhá 614 m a její součástí je himalájský lanový chodník a skywalk. 

Ve městě je k dispozici dům kultury, knihovna, kino a muzeum, krytý bazén, městská sauna a sportovní hala, tenisové kurty, jízdárna, dětské centrum, vzduchovková střelnice, fit centrum, závodní okruh pro motokáry, turistické a cyklo trasy.

V letních měsících můžete navštívit aquapark s tobogánem a dalšími atrakcemi. V jeho těsné blízkosti v příjemném prostředí se nachází turisty vyhledávaný autokemp, se svým bohatým kulturním a společenským programem.

Hlavní kulturní a společenské akce - folklorní festivaly, multižánrový rodinný festival Horečkyfest, Svátek dřeva, horský ultramaraton Beskydská sedmička, závody ve skoku na lyžích Memoriál Jiřího Rašky nebo tradiční Martinský trh jsou dostačující pozvánkou pro návštěvu Frenštátu pod Radhoštěm.

Více informací na www.frenstatinfo.cz.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Rozšíření infrastruktury na Labské stezce

Rozšíření infrastruktury na Labské stezce

Kolín je důležitou křižovatkou mezi Labskou stezkou a evropskou trasou EuroVelo 4 a nabízí množství cyklotras a historických památek.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí

Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí sídlí v zámku Žerotínů pioblíž náměstí a po celý rok je dějištěm mnoha hudebních, divadelních a jiných kulturně-společensk...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ NABÍDNE OLYMPIC A DALŠÍ HUDEBNÍ HVĚZDY

VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ NABÍDNE OLYMPIC A DALŠÍ HUDEBNÍ HVĚZDY

21. ROČNÍK MULTIŽÁNROVÉHO VSETÍNSKÉHO FESTIVALU NAPŘÍČ HUDEBNÍMI ŽÁNRY PRO VŠECHNY GENERACE
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Travelhacking při dovolené s cestovkou

Travelhacking při dovolené s cestovkou

Travel hacking je o netradičním cestování. Laicky řečeno, soustředí se na to, jak zaplatit za dovolenou co nejméně.
zobrazit detailHodnotilo 2 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Pokud dáváte přednost cyklovýletům a už teď si brousíte zuby, až v létě vyrazíte na dovolenou s kolem, pak vás nechceme strašit, ale… penziony i chalupy už se na další sezónu ...
zobrazit detailHodnotilo 92 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se