Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Kristýna Olivová
vloženo: 18.02.2016

Frýdlant nad OstravicíAdresa:  Náměstí 3, 739 11
Město:  Frýdlant nad Ostarvicí
Hodnocení: 4.9 / 10 hlasů: 2493
Souřadnice GPS:  N: 49°35′36.23″ N , E:18°21′33.68″ E Web:  odkaz
Lokalita:  Beskydy a Valašsko

Obec / město

Téměř desetitisícové podhorské město Frýdlant nad Ostravicí, které se rozkládá v široké kotlině řeky Ostravice, pod masivem Ondřejník a Lysou horou, je díky své geografické poloze často nazýváno vstupní bránou do Moravskoslezských Beskyd. Leží v nadmořské výšce 357 m.

Město je členem Zájmového sdružení Frýdlantsko – Beskydy, které zahrnuje 10 obcí v okolí města. Spolu s dalšími evropskými městy stejného jména se již přes 10 let každoročně zúčastňuje vzájemných setkání za účelem rozvíjení spolupráce a výměny zkušeností. Jedná se o Frýdlant v Čechách, tři německá města Friedland - v Brandenbursku, Meklenbursku a Dolním Sasku, polská města Korfantów a Mieroszów a ruský Pravdinsk. Frýdlant nad Ostravicí udržuje příhraniční spolupráci se slovenským městem Turzovka, dále pak spolupracuje s městem Radeburg v Německu a slovinským městem Dravograd.

Jak vlastně vznikl název města?

Ve starých kronikách jej najdete ve tvaru Friedland. Má původ v němčině a vzniklo složením dvou slov – Land znamená země a Frieden pokoj, klid. Označuje tedy klidné a pokojné území. Zásluhou vlasteneckého učitele Kadlčáka se změnil název městečka z Frýdlantu u Místku na současný Frýdlant nad Ostravicí.

Historie

Tvrz či obec je doložena od roku 1275. Samotná osada Frýdlant byla založena ve čtrnáctém století a stala se součástí frýdeckého panství. V r. 1581 byl Frýdlant připojen k panství hukvaldskému. Od roku 1946 do roku 1960 byl začleněn do okresu Frenštát a od r.1960 opět náleží do okresu Frýdek – Místek.

Lidé zde pracovali na polích nebo v lesích. Žádné velké bohatství zde nebylo. Stálo zde pár dřevěnic, kostel i škola, které byly také ze dřeva. Styl života zdejších lidí byl nejvíce ovlivněn vznikem železáren v 17. stol. a založením hamrů v posledních letech třicetileté války. Ty byly v r. 1965 zmodernizovány a Frýdlant se stává jedním z nejvýznamnějších center hutní výroby na Moravě. V roce 1778 byl povýšen na městys. Dekretem z října 1948 je Frýdlant nad Ostravicí povýšen na město.

Památky

Nejvýznamnějšími historickými památkami jsou kostel sv. Bartoloměje, barokní sochy Panny Marie Karmelitské a sv. Jana Nepomuckého a bývalý klášter. Zajímavostí je i několik dochovaných dřevěných domků, které ve Frýdlantě zůstaly ze staré zástavby.

Kostel sv. Bartoloměje
Původní kostel zasvěcený sv. Bartoloměji byl postaven na konci 16.stol.. Po velké povodni, která obec zasáhla o 100 let později, zůstal jediným ve městě. Původně dřevěný kostel byl v druhé pol. 17. století přestavěn na barokně kamenný a byla k němu přistavena věž, později vybavena věžními hodinami. V r.1890 střed města zasáhl požár, který roztavil i původní zvony kostela. Novými byl vybaven v roce 1969. V roce 2003 získal kostel novou fasádu a patří k ozdobám města.

Klášter boromejského řádu
Jednou z nejrozsáhlejších a nejcennějších památek je budova stojící při hlavní cestě protínající město. V r. 1871 jej založil olomoucký arcibiskup kardinál Bedřich z Fürstenbergu jako výchovný ústav pro dcery arcibiskupských úředníků. Později se škola stala veřejnou a sloužila k vyučováni všech frýdlantských dívek. Od r. 1920 sloužila současně i jako ženský klášter. Dnes slouží budova jako Domov pro seniory.

Socha Panny Marie Karmelitské
Tzv. mariánský sloup stojí uprostřed náměstí. Vzácná barokní plastika pochází z roku 1731. Frýdlantští jej nechali zhotovit jako poděkování za to, že se Frýdlantu vyhnula morová rána.

Významní rodáci

Ferdiš Duša - nejznámějším zdejším rodákem je grafik a malíř Ferdiš Duša, který vstoupil do dějin českého výtvarného umění zejména svými grafickými cykly, které zobrazují Ostravsko 30. let devatenáctého století.

Metoděj Dominik Trčka - řeholní kněz Otec Metoděj Dominik Trčka, který zahynul jako oběť komunistického režimu v r. 1959. Jeho smrt je považována za mučednickou. V roce 2001 byl papežem Janem Pavlem II. slavnostně blahoslaven.

Josef Mnohoslav Kadlčák – založil ve městě český hasičský sbor, tělocvičnou jednotu Orel, obecnou a pokračovací školu, kde byl ředitelem. V r. 1919 se stává členem obecního zastupitelstva a o rok později senátorem.

Ferdinand Daniš – gymnasta reprezentující na mistrovství republiky, mistrovství světa a na Olympijských hrách v 60. letech minulého století.

Kultura a sport

Město poskytuje návštěvníkům různorodé kulturní a sportovní využití. Působí zde několik folklorních sdružení a pěveckých a hudebních spolků. V prostorách místního Kulturního domu návštěvníci naleznou Galerii uměleckého smaltu a litiny. Kromě stále expozice uměleckých smaltů z mezinárodních sympozií Frýdlantský umělecký smalt, který má zde několikaletou tradici je k vidění historická litina z 19. a počátku 20. století a celá řada doprovodných výstav. V roce 2007 bylo díky dotace z fondu EU a z prostředků města provedeno její rozšíření. Od loňského roku zde návštěvníci naleznou i stálou expozici zdejšího významného rodáka – malíře a grafika Ferdiše Duši.

Návštěvníci, kteří touží po aktivním odpočinku v Beskydech a Frýdlantě nad Ostravicí, zde naleznou ty nejlepší podmínky. Město je východiskem pro procházky, náročnou turistiku (výšlapy na Ondřejník, Smrk a Lysou horu) a turistiku na lyžích. Někdo si může zkusit paragliding na nejvyšším vrcholu Ondřejníku Skalce. Podél řeky Ostravice je vyznačena Naučná stezka Kamenec, která začíná u fotbalového hřiště. Návštěvníci, kteří si chtějí prohlédnout překrásnou beskydskou přírodu z ptačí perspektivy mají možnost navštívit nejvýchodněji položené letiště České republiky pro motorové i bezmotorové létání. Místní Aeroklub Frýdlant nad Ostravicí je držitelem licencí na provozování leteckých prací, letecké školy a parašutistického výcviku. Pro vyznavače letních sportů jsou ve městě kurty na plážový volejbal a tenis, fotbalové hřiště, koupaliště s tobogánem nebo splavy na řece Ostravici. Příznivcům cykloturistiky jsou určeny značené cyklotrasy. Velmi oblíbené je sportovní a relaxační centrum Kotelna, kde se nachází squashové centrum, bazén, sauna, solárium, whirlpool a masážní box. Kotelna má bezbariérový přístup. Celoročně je ve městě otevřena Hala sport v blízkosti fotbalového hřiště, kde se nachází kurty na badminton, pingpongové stoly a posilovna. Pro děti je ve městě několik hřišť, a to hřiště s U-rampou na ul. Harcovská, dětské dopravní hřiště či zrekonstruované hřiště na ul. Bezručova, hřiště pro plážový volejbal u řeky Ostravice a další hřiště u základních škol.

Ubytování a stravování

Ubytování a stravování je pro návštěvníky zajištěno v penzionech, restauracích a autokempinku. O veškerých těchto službách je možno se informovat v Beskydském informačním centru Frýdlant nad Ostravicí (ul. Hlavní čp. 308, tel. 558 676 909, e-mail: info@beskydy-info.cz, www.beskydy-info.cz).

Město Frýdlant nad Ostravicí v současné době stále prochází obdobím výstavby a obnovy starého v nové. Zcela nový vzhled získala ul. Elektrárenská výstavbou nových domů. Taktéž je v plánu výstavba domů na ul. Nádražní. České dráhy v loňském roce realizovaly opravu celého místního vlakového nádraží. V předchozích letech dostal nový kabát střed města – novou fasádu má kostel sv. Bartoloměje, místní Římskokatolická farnost a budova kláštera. Byla provedena rekonstrukce a dostavba Základní školy na ul. Komenského, dostavěna nová část domu s pečovatelskou službou a také byla provedena přestavba bývalého hotelu Duda v centru , kde se dnes nachází Městský úřad.

Adresa: Město Frýdlant nad Ostravicí, Náměstí č.3, 739 11
Telefon: +420 558 604 111
Fax: +420 558 676 279
E-mail: posta@frydlantno.cz
www: www.frydlantno.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Příbor

Příbor

Město Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. Rozkládá se na obou březích řeky Lubiny.
zobrazit detailHodnotilo 7 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Pokud dáváte přednost cyklovýletům a už teď si brousíte zuby, až v létě vyrazíte na dovolenou s kolem, pak vás nechceme strašit, ale… penziony i chalupy už se na další sezónu ...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Vsetín

Vsetín

Město Vsetín, srdce Valašska, se nachází 33 km od Zlína na úpatí Beskyd a Javorníků. Je rozloženo v údolí Vsetínské Bečvy, která je přirozenou osou horské krajiny a dělí měs...
zobrazit detailHodnotilo 364 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Penzion Uko

Penzion Uko

Penzion Uko - v centru Bedřichova v Jizerských horách, uprostřed krásné přírody 10 km od Liberce, 7 km od Jablonce nad Nisou, 70 lůžek, celoroční provoz.
zobrazit detailHodnotilo 18 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Jarní prázdniny jako sportovní pobyt nebo wellness relax. Tip kde najít nejlepší pobyty

Jarní prázdniny jako sportovní pobyt nebo wellness relax. Tip kde najít nejlepší pobyty

Možná právě proto, že ty naše hory, nejsou do nebe sahající, tak pobyt na horách tu není jen o sportovním vyžití, ale i o relaxaci, turistice, romantice a celkovém odpočinku.
zobrazit detailHodnotilo 26 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se