Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 21.01.2020

Harrachov – středisko zimní zábavy pro každého. Pro rodiny s dětmi i partu kamarádůAdresa:  Harrachov 225, 512 46 Harrachov
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 324

Web:  odkaz
Lokalita:  Krkonoše

Místo s výhledem PR Článek Sportovní vyžití Technická zajímavost

Největší zimní středisko v západních Krkonoších má svůj poklad v Čertově hoře. Z jejího 1020 metrů vysokého vrcholu klesají do Harrachova čtyři sjezdovky - dvě Červené a po jedné Modré a Černé. Dohromady měří bezmála sedm kilometrů. Červená II vede kolem slavného mamutího můstku přímo do centra Harrachova a z mnoha hotelů a penzionů se k ní dá dojít pohodlně pěšky.

Další tři sjezdovky obepínají čtyřsedačkovou lanovku na Rýžovišti. Sportovní areál Harrachov se vždy snaží jako první otevřít sjezdovku Červená dvě u čtyřsedačkové lanovky Delta a sjezdovku Modrou u lanovky Alfa v Rýžovišti. Přesně tak se situace vyvíjela i v letošní zimě, kdy extrémně teplé počasí oddálilo začátek lyžařské sezóny. První sjezdovku, Červenou dvě, nabídl Sportovní areál Harrachov svým klientům na konci prosince. Druhou sjezdovku, Modrou, uvedl do provozu v pátek 10. ledna.

Následující víkend pak dokázal, že Harrachov patří mezi nejoblíbenější zimní střediska v České republice. Dvě sjezdovky s rozdílnou obtížností poskytly skvělé zážitky z pohybu na výborně upravených svazích jak začínajícím lyžařům a snowboardistům, tak i zkušeným, sportovně založeným borcům.

Díky dvěma čtyřsedačkovým lanovkám s kapacitou zhruba 4000 pasažérů za hodinu a vleku Doplik s kapacitou dalších 450 lyžařů za hodinu se na Čertově hoře lyžovalo bez front a v pohodové atmosféře. Jako ostatně po většinu zimní sezóny.

Když sněží a mrzne víc než letos, jezdí se na Čertově hoře ještě na Červené I a na Černé sjezdovce. Černá patří vyznavačům adrenalinu a měli by se na ni vydávat pouze výborní lyžaři a snowboardisté. V jednom úseku má totiž sklon přes šedesát stupňů.

Na Čertově hoře využívá Sportovní areál Harrachov rozsáhlý systém technického zasněžování. Vodu odebírá z Mumlavy, kde o ni není nikdy nouze.
Perfektní představu o počasí i o dění na sjezdovkách a v jejich okolí poskytuje skoro 30 webových kamer, rozmístěných na Čertově hoře.

Výhodnější jízdné na lanovkách mají držitelé věrnostní Harrachov Card. Skipasy získají o 10 až 20 procent levněji, podle toho jaké si vyberou. Veškeré informace o široké škále benefitů spojených s Harrachov Card získáte na webu https://www.harrachovcard.cz.

Mezi přednosti skiareálu se řadí rovněž doba lyžování. Lanovky startují už v osm hodin ráno, což je o půl hodiny dříve než v mnoha jiných zimních střediscích - a nejenom českých a moravských. Když se lanovky v 16 hodin zastaví, přichází čas na večerní lyžování u vleku Doplik v dolní partii sjezdovky Červená II. Končí až ve 20 hodin, což znamená že v Harrachově se dá lyžovat nepřetržitě dvanáct hodin.

Občerstvení při večerním lyžování nabízejí bufet u Dopliku a také restaurace Stone naproti lanovce Delta. Stone nabízí od již 9 do 11 hodin snídaňové menu, vařená jídla podává od 11 do 16.30 hodin. Až do osmi hodin večer se dá zajít do apres-ski baru.
Obě lanovky na Čertovu horu slouží rovněž běžkařům. Vyrážejí směrem ke Studenovu a Ručičkám, odkud se mohou vrátit do Harrachova, nebo vystoupat na Kladovou cestu, případně přes Dvoračky až na hřebeny Krkonoš. Odtud sjíždějí kolem Vosecké boudy na Krakonošovu snídani a podél romantické řeky Mumlava zpátky do Harrachova.

Cestou po běžecké Krkonošské magistrále se lze občerstvit v bufetu na Ručičkách, na Dvoračkách, na Vosecké a Mumlavské boudě. Jen málokdo mine bez povšimnutí zasněžený a ledem ozdobený Mumlavský vodopád, jeden z největších divů Krkonoš.
Zimní Harrachov nenabízí ke sportování pouze lyže. V blízkosti lanovky Delta se nachází kilometr dlouhá bobová dráha. Je na ní 17 zatáček a také vyhřívání nerezového koryta, což vylepšuje jízdy po dešti nebo sněžení. Dráha rychleji vyschne, případně rozmrzne.

V Harrachově potěší sportovní fanoušky rovněž Bowling Club se čtyřmi dráhami či menší hotelové bazény. Svaly unavené po lyžování si mohou návštěvníci Harrachova uvolnit v řadě wellness center. Ze většími bazény jezdí turisté za hranici s Polskem do Sklářské Poruby. 

Harrachov dokládá díky své poloze v nitru nejvyšších tuzemských hor staré dobré moudro I cesta může být cíl. Do Krkonoš totiž jezdí vlaky po ojedinělé ozubnicové železniční trati z Tanvaldu a Kořenova. Je nejprudší v celém Česku a při její výstavbě si projektanti pomohli ozubeným pásem mezi kolejemi. Do něj zapadalo ozubené kolo lokomotivy. Bez něj by se vlaky v minulosti do Harrachova nevyšplhaly. Dnes již uvidíte na trati Tanvald - Harrachov moderní soupravy Stadler. Okolní čarokrásná krajina nicméně dělají z jízdy do Krkonoš stejně úžasný zážitek jako na začátku minulého století. Vlaky překonávají mimo jiné úzké zářezy do skal a dlouhý tunel. Na nádraží v Kořenově se nachází Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopna s historickými lokomotivami s libozvučnými názvy Rakušanka, Orchestrion, Hektor či Singrovka. 

 K popularitě Harrachova patří jeho příjemný, snobstvím nezkalený ráz a také bohatá historie. Je spojena  především se sklářstvím, lyžováním, lesnictvím i hornictvím. Dokladem výjimečnosti města jsou hned čtyři muzea. Kromě muzea ve více než 300 let staré sklárně Novosad a syn se jedná o Ski-muzeum, Muzeum lesnictví a myslivosti a Hornické muzeum v bývalých fluoritových dolech.

Harrachov se počítá mezi zimní střediska obdařená vlastním pivovarem. Ležáky František, Čerťák a lehké pivo Huťské z minipivovaru v Novosadově sklárně získaly ceny na prestižních soutěžích.
Ve městě stojí desítky restaurací a řada z nich dokáže návštěvníky potěšit nevšedními gurmánskými zážitky.

Kladem Harrachova je jeho dobré spojení s českým vnitrozemím po mezinárodní silnici E65 a navazujících komunikacích první třídy. Až pod Čertovu horu míří skibusy z Prahy a z České Lípy. Cestující nabírají také v jiných městech na trase do Krkonoš. Po Harrachově jezdí skibusy a majitelé Harrachov Card neplatí za svezení nic.

Harrachov každoročně končí s lyžováním jako jeden z posledních skiareálů v tuzemsku. Červená II totiž leží na severním svahu dobře krytým před sluncem a sníh tam vydrží často až do konce dubna. Někteří turisté proto spojují na jaře lyžování na Čertově hoře s jízdou na kolech po horských cestách, z nichž už sníh zmizel.

Od 30. března 2020 sníží Sportovní areál Harrachov ceny jízdného každý týden o pět procent až do 250 korun. Zlevňování se týká celodenních a odpoledních jízdenek.

Sportovní areál Harrachov

adresa: Harrachov 225, Harrachov, 51246
tel: +420 481 529 353
email: areal@harrachov.cz

www.skiareal.com

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Harrachov – středisko zimní zábavy pro každého. Pro rodiny s dětmi i partu kamarádů

Harrachov jako jedno z nejkrásnějších středisek zimních sportů, je situován v západní části Krkonoš na rozhraní s Jizerskými horami v údolí řeky Mumlavy.
zobrazit detailHodnotilo 324 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním muzeem s působností pro okres Trutnov a přilehlý region, představovaný především oblastí Krkonoš a Podkrkonoší.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

AQUA Park Špindlerův Mlýn

AQUA Park Špindlerův Mlýn

AQUA Park Špindlerův Mlýn – ideální místo pro Vaši dovolenou nebo prodloužený víkend.
zobrazit detailHodnotilo 2 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Pec pod Sněžkou - hory v pohybu

Pec pod Sněžkou - hory v pohybu

Pec pod Sněžkou je nejen malebným horským městečkem v údolí řeky Úpy, ale také významným turistickým a sportovním střediskem.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

 Do Harrachova v létě s celou rodinou

Do Harrachova v létě s celou rodinou

„Vstříc mamutím zážitkům“
zobrazit detailHodnotilo 430 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se