Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 04.07.2014

Horní synagoga Mikulov – stálá muzejní expoziceAdresa:  Husova 11 692 01 Mikulov
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 249

Web:  odkaz
Lokalita:  Lednicko-valtický areál

Církevní památka Historicky významný objekt PR Článek Po rozsáhlé stavební obnově je od konce června 2014 veřejnosti opět přístupná mikulovská synagoga a v jejích prostorách nová muzejní expozice s názvem „Rabbi Löw a židovská vzdělanost na Moravě“. Mikulovská Horní synagoga tvoří součást souboru deseti lokalit naší republiky, v nichž jsou instalovány tématické expozice v rámci projektu Revitalizace židovských památek, který připravila Federace židovských obcí v ČR. Jednotlivé expozice jsou provázány jak po obsahové stránce, tak jednotným systémem vzájemné propagace.

Ve vestibulu synagogy získá návštěvník všechny potřebné informace a může si zakoupit odbornou literaturu. K dispozici je zde i počítač s internetovým připojením.

Zásadním exponátem projektu je v podstatě sama Horní synagoga, barokní stavba z let 1719–1723, jejíž interiér byl po současné rekonstrukci uveden do stavu před rokem 1938. Vnitřní prostor působí hlavně svou architekturou. V letním období se zde mohou konat příležitostné bohoslužby, koncerty, přednášky a další kulturně-vzdělávací pořady. V přísálí je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná historii a památkám židovské obce v Mikulově, po staletí nejvýznamnější na Moravě. Někdejší zimní modlitebna bude sloužit jako prostor pro sezónní výstavy.
Na ženské galerii v patře je umístěno výstavní těžiště objektu – muzejní expozice věnovaná osobě rabína Jehudy Löwa ben Becalel, jeho životu a dílu a židovské vzdělanosti na Moravě, zpracovaná v kontextech tehdejší společnosti, moravských židovských obcí a města Mikulova. Ten byl minimálně od poloviny 17. do poloviny 19. století náboženským, politickým a kulturním centrem všech moravských Židů, zdejší židovská obec byla bezkonkurenčně nejrozsáhlejší a nejpočetnější na Moravě. Rabbi Jehuda Löw ben Becalel (asi 1525–1609) dle tradice prožil dvacet let v Mikulově jako moravský zemský rabín. Kromě rabbiho životopisných dat jsou zde i ukázky z jeho literárních děl. Kromě toho expozice přibližuje také dějinné souvislosti – představuje učence, kteří rabbiho ovlivnili, zamýšlí se nad významem jeho díla a seznamuje s jeho následovníky, přibližuje postavení židovského obyvatelstva na Moravě v 16. století i renesanční prostředí Mikulova a zdejší židovské obce.

V druhé části expozice jsou zmíněni židovští vzdělanci Moravy duchovního i světského proudu – od středověku po 20. století: Israel ben zvaný Bruna, Menachem Mendel Krochmal., Šmuel Šmelke Horovic, Mordechaj Benet, Samuel ha-Levi Kolin, Baruch Placzek, Sigmund Freud, Berthold Bretholz, Hieronymus Lorm, Hugo Gold, Heinrich Flesch, Isidor Singer, David Kaufmann, Edmund Husserl, Max Fleischer, Georg Placzek, Alfred Bader, Otto Eisler, Erich Kulka, Theodor Gomperz, David Gutmann, Joseph von Sonnenfels, Alois Jeiteles, Guido Adler, Leo Eitinger, David Feuchtwang, Samuel Oppenheim, Nehemias Brüll, František Graus, Hanuš Cvi Weigl.

Expozici tvoří panely, na nichž jsou rozmístěny dokumenty, mapky, fotografie a doprovodné texty. V prostorových vitrínách jsou k vidění trojrozměrné historické předměty ze sbírek Regionálního muzea v Mikulově.

Výstavy 2014

SOCHY – OBRAZY – MOBILY               18. 7.–14. 9. 2014
Ludvík Cejp, Tomáš Cejp, Libor Jaroš
Libor Teplý   fotografie                               19. 9.–31. 10. 2014
Dny židovské kultury v Mikulově               26.– 28. 9. 2014

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Informační centrum obce Lednice

Informační centrum obce Lednice

Informační centrum obce Lednice nabízí informační služby místním občanům i návštěvníkům našeho krásného kraje Lednice a LVA.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Vinařství Habánské sklepy – prohlídky s degustací vín

Vinařství Habánské sklepy – prohlídky s degustací vín

Poutavá prohlídková trasa zavede do původního habánského sklepa, ale neopomíná ani moderní výrobní prostory včetně lisovny i unikátních dřevěných vinifikátorů.
zobrazit detailHodnotilo 23 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Město Mikulov

Město Mikulov

Město Mikulov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav a leží 50 km jihovýchodně od Brna.
zobrazit detailHodnotilo 326 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Restaurace a penzion U MLÝNA

Restaurace a penzion U MLÝNA

Penzion se nachází v jihomoravském kraji u hranic se Slovenskem, v krásné klidné obci zvané Kuželov, který je lemován Bílými Karpatami.
zobrazit detailHodnotilo 126 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Regionální muzeum Mikulov

Regionální muzeum Mikulov

Regionální muzeum Mikulov se nachází v místní zámku
zobrazit detailHodnotilo 293 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se