Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
POhled na celý hrad
POhled na celý hrad
Vstupní brána
Vstupní brána

Pohled na hrad z lesní cesty na protějším kopci
Pohled na hrad z lesní cesty na protějším kopci
Kozičky...
Kozičky...
autor: Martin Farář
vloženo: 14.09.2006

Zřícenina Dívčí kámenAdresa:  Třísov - Holubov
Hodnocení: 5.5 / 10 hlasů: 4631
Souřadnice GPS:  N: 48°53'21.27, E:14°21'25.11 Lokalita:  Jižní Čechy

Chráněné území Hrad Zřícenina

Každý, kdo navštíví tento hrad, musí být absolutně unešený nejen nádherným okolím hradu, ale také tichem a doléhajícím uklidňujícím zvukem toku nedaleké Vltavy, nad kterou se tento hrad tyčí. Není to úplně přesné, je zde ještě další říčka Křemže, takže tento hrad leží na jejich soutoku.

Měl bych začít asi trochu popořádku a nepřeskakovat. Je třeba říci, že hrad není jedinou zajímavostí v okolí. Záleží, odkud přijedete nebo přijdete, a podle toho budete mít možnost vidět hned několik zajímavostí. My jsme zvolili cestu přes obec Třísov, kde je malinké parkoviště cca pro 10 aut. Pozděpřijedoucí to řešili, že auta nechávali na poli za tímto parkovištěm, kde bránili traktoristům ve vyjetí z pole, kteří z toho měli velikou radost. Odtud pak půjdete po červené až k úpatí hradu. Cestou je možné narazit na několik zajímavostí. Jako první potkáte jeden (Třísovskou Lípu) z 18 starých a velikých stromů Blanského lesa. Kousek za ním začíná další zajímavost a to původní Keltské oppidum (sídlo). Je to celý komplex včetně různých opevnění, po kterých Vás provede ukazatelový průvodce. Vše je hezky vyobrazeno.

Přesuňme se k samotnému hradu. Cesta k němu je od parkoviště z Třísova poměrně náročná. Nedoporučuji tudy chodit rodinám s malými dětmi nebo dokonce kočárkem. Kořen tu je následován kořenem a kameny. Pokud chcete jet s kočárkem nebo s dětmi, zastavte radši v obci Holubov, odkud je cesta sice pěšky asi 3km až k hradu, ale zato se jde po hezké upravené cestě údolím, bez horolezeckých vložek. Zde bych rád podotknul, že v Holubově vás žádný ukazatel nenavede. Takže z Holubova po žluté, prosím.

Jakmile dorazíte pod hrad, jsou zde k dispozici informace o hradu a také stojany pro kola (tak max. 20 kol) a odpočívadlo. Odtud nahoru už pouze po svých. Na stezce u prvních hradeb (latrán), potkáte příjemnou paní pokladní, která vám za vstupenku také zapůjčí tištěného průvodce po hradě. Opravdu hodně jsem byl překvapen, jak se místní obec Křemže chopila úkolu, udržet hrad atraktivní pro návštěvníky i po převodu ze státního majetku na sebe. Všude, kde to je vhodné jsou umístěné informační panely, které vysvětlují problematiku nebo účel místa. Co vás také překvapí, a hlavně pokud máte s sebou malé děti, jsou kozy. Jsou tu účelově 3-4 kozy a spásají trávu. Dalším navštěvníkem je občas poník a v plánu jsou ovečky. Hrad je veliký a je třeba brát v úvahu upozornění na padající kameny. Proto nelezte na žádné stěny, ne všechna místa jsou zpevněná.

Pokud nikam nespěcháte, doporučuji si sednout na vyhlýdku na místě zvaném Menhir. Zde je slyšet už zmíněná Vltava. Sedněte, ztichněte a užívejte si zavřenými očima nádhernou atmosféru.

Jsem rád, že jsem se dostal na tento hrad díky podobnosti názvů s jinou lokalitou v Železných horách. Počítejte, že minimálně 2h zde strávíte. Skvělý tip na výlet.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 411 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jedno z nejstarších regionálních muzeí.
zobrazit detailHodnotilo 237 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2447 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2181 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Vodní mlýn Hoslovice - Muzeum středního Pootaví Strakonice

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km jihozápadně od Strakonic.
zobrazit detailHodnotilo 28 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se