Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 14.06.2016

Kateřinská jeskyně včera a dnesAdresa:  Kateřinská jeskyně
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 162

Web:  odkaz
Lokalita:  Moravský kras a okolí

Chráněné území Jeskyně PR Článek Přírodní park Přírodní zajímavost Správa jeskyní ČR provozuje na území České republiky čtrnáct zpřístupněných jeskyní. Její odborné, personální a technické vybavení je zárukou kvalitní péče nejen o návštěvníky, ale také při výzkumu, dokumentaci a ochraně jeskyní, krasu a dalších podzemních prostor. Kateřinská jeskyně je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Známa je nejen bohatou jeskyní výzdobou a unikátními úzkými stalagmity, tvořícími tzv. Bambusový lesík, ale hlavně největší veřejnosti přístupnou přírodní podzemní prostorou – Hlavním dómem o rozměrech 97x44x20 metrů. Symbolem jeskyně je barevně osvětlený kamenný útvar Čarodějnice, který naleznete i v logu jeskyně.

Ne vždy však byla návštěva jeskyní příjemnou kratochvílí nebo výpravou za poučením po upravené trase s průvodcem a hlavně s elektrickým osvětlením, dokládá dobový zážitek z roku 1875.
Výstraha cestujícím do jeskyň moravských.

Dne 2. t. m. vraceje se ze svých cest, pan Klim. Č. navštívil Machochu na Moravě a když nazpět se ku skalskému mlýnu dostal, byl vybídnut průvodčím J. Kučerou, aby též nedalekou jeskyni Kateřinskou ohledal. Byly dvě hodiny odpol., když se p. K. do jeskyně této odebral. Průvodčí vzal s sebou jen jednu svíčku a něco trávy na znamenání zpáteční cesty. Po půl hodině obrátili se oba navštěvovatelé zpět, ale cesty předešlé nenašli. Když svíčka, sirky a veškeré výkresy cestovatelovy shořely, obemkla je smrtelná temnota, v níž devatenáct hodin v strašlivých úzkostech tápajíce, smrť hladem očekávali. Konečně po systematickém hledání v sále, z něhož východu nelézti lze nebylo, průvodčí horník na denní světlo se dostal a přivolav syna mlynářova p. F. Julinka, cestovatele zachránil. Cestovatelé a zvláště mladí studující nechť si této zprávy povšimnou a s málem svítiva a bez znamenání cesty šňůrou, větvemi a bez náležitě osvědčeného vůdce do nebezpečí života ať se nedávají.

Ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních se konají často kulturní akce, koncerty nebo výstavy. Informace o nich, otevírací dobu, ceny vstupného, teplotu v jeskyni i délku prohlídky naleznete na www.caves.cz. Na těchto webových stránkách se dozvíte mnohé zajímavosti i o dalších zpřístupněných jeskyních u nás.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Sloupsko - šošůvská jeskyně

Sloupsko - šošůvská jeskyně

Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Jeskyně je významným nalezištěm kost...
zobrazit detailHodnotilo 1702 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.6/10

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy v chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
zobrazit detailHodnotilo 2190 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Suchého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy v chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
zobrazit detailHodnotilo 2106 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i smutnou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorov...
zobrazit detailHodnotilo 1332 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.7/10

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka patří vývojově ke složitému hydrografickému systému ostrovských a vilémovických vod, které vyvěrají v Malém výtoku poblíž Punkevních jeskyní. Přes intenzív...
zobrazit detailHodnotilo 1238 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se