Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Kateřina Černá
vloženo: 05.04.2012

Knížecí Velikonoce na hradech a zámcích středních ČechAdresa:  Středočeský kraj
Hodnocení: 4.3 / 10 hlasů: 374

Web:  odkaz
Lokalita:  Stř. Čechy - severovýchod

Hrad Zámek

Některé středočeské památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) nabídnou o Velikonocích vedle prohlídkových okruhů také zajímavé doprovodné programy věnované svátečním dnům.


Tradiční a velmi oblíbené Knížecí Velikonoce na Křivoklátě budou jistě jedinečným zážitkem. Přeneseme se o jeden a půl století zpět a vychutnáme atmosféru zvyků, řemesel a života tehdejších lidí. Připomeneme si, jak se vítalo jaro a připomínal Velký pátek, Bílá sobota a Velikonoční neděle, kde se vzal beránek a kraslice. Navštivte celý hrad v doprovodu knížecích čeledníků, myslivců i samotného knížepána. Vyzkoušejte si malování vajec, výrobu svíček, upleťte si svou pomlázku, nebo vyrobte píšťalku. Ochutnejte mnoho dobrého, co se o Velikonocích vařilo, smažilo a peklo. Velký řemeslnický jarmark na celém dolním nádvoří, přízemích bývalého pivovaru. Hudba, lidové zvyky, staré divadlo, a mnoho dalšího pro všechny věkové kategorie. Tradiční cesta po všechny velikonoční dny na hrad Křivoklát je historickým vlakem, v čele s parní lokomotivou Šlechtična, s odjezdem 9,03 z Prahy-Braníka. Celý program naleznete na oficiálních stránkách hradu – www.krivoklat.cz.


Na zámku v Mníšku pod Brdy se uskuteční již tradiční velikonoční Veselice s kuřetem – Pomozte dětem. 11. ročník Velikonoční veselice se koná v neděli 8. dubna v zahradě, na nádvoří a v bohatě vybavených komnatách mníšeckého zámku. V podtitulu letošních jarních slavností je dobývání srdcí dam i pánů, ale také dětí. Celodenní program nabídne dech beroucí šermířské souboje, hudbu, divadlo, řemesla, prohlídky pro děti i dospělé, výtvarné tvoření i dobré jídlo. Duchovní stravu zajistí Pašijové hry a čtení z Bible. Program se koná na podporu celostátní sbírky Pomozte dětem. Smyslem akce je se dobře bavit a zároveň pomáhat. Část celodenního programu, který se koná na nádvoří a v zahradě zámku Mníšku pod Brdy, je zdarma. Návštěvníci své ušetřené peníze mohou věnovat „žlutému kuřeti“, které pobíhá zámeckým areálem. V loňském roce bylo vybráno téměř 13 tisíc korun, které putovaly na konto celostátní sbírky.


Program začíná v 9.30 hodin, kdy se otevře řemeslné tržiště a začne vyhrávat country kapela Balzám. Kolem 10.00 hodiny jsou v zámecké zahradě připraveny Pašijové hry a čtení z Bible. Na nádvoří začnou šermířské souboje a bitky. Skupina Alotrium přiveze bojechtivé muže, kteří budou dobývat vaše srdce. „Uvidíte originální zpracování Tří mušketýrů a dozvíte se, jak to bylo s mušketýry doopravdy. Pak nastoupí Piráti z Karibiku. Děti se vydovádí při rytířských hrách a mohou se vyfotografovat v historickém kostýmu. Pro náročnější je přichystána veselá přednáška o historických zbraních,“ říká Josef Kutílek hlavní vedoucí skupiny historického šermu Alotrium. Připraveno je také divadlo, výtvarný ateliér s tématem Velikonoc a nemůže chybět velikonoční prohlídka pro rodiny s dětmi. „Velikonoční veselice je tradiční akce, která chce pobavit, ale také připomenout, proč se vlastně Velikonoce slaví. Chtěli jsme podpořit nějaký charitativní projekt a vybrali jsme si „Pomozte dětem“, jenž pomáhá znevýhodněným dětem,“ uvádí kastelánka Jana Digrinová. Dále si můžete zajezdit na koni, namalovat veselé zvířátko na obličej nebo se podívat na 70 panenek v historických kostýmech. Program končí po 16.00 hodině.


Také na zámku Žleby se budou slavit Velikonoce, s podnázvem Kterak svátky jara prožívala rodina knížepána i ostatní obyvatelé zámku i podzámčí. Komponované prohlídky zámku budou pojaty ve svátečním duchu. Součástí bude bohatý doprovodný program. V zámecké kuchyni to opět zavoní a šikovné ruce zámeckých kuchařek i pekařek začnou vytvářet podle starých receptur množství velikonočních pochoutek, které můžete ochutnat i vy!

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen.
zobrazit detailHodnotilo 57 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek v srdci českého ráje nabízí pohádková dobrodružství a odhaluje kus historie českého království.
zobrazit detailHodnotilo 1829 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

jeden z nejkrásnějších renesančních zámků v Čechách
zobrazit detailHodnotilo 233 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

ŠKODA MUZEUM

ŠKODA MUZEUM

ŠKODA MUZEUM nabízí návštěvníkům k prohlídce unikátní sbírku automobilů značek Laurin & Klement a ŠKODA.
zobrazit detailHodnotilo 253 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Nymburk

Nymburk

Počátky osídlení strategického opukového pahorku nad řekou Labe, přes níž vedl vyhledávaný pravěký brod, sahají hluboko do historie. Svědčí o tom řada archeologických nálezů...
zobrazit detailHodnotilo 323 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se