Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Kristýna Olivová
vloženo: 03.08.2009

KopřivniceAdresa:  Kopřivnice
Město:  Kopřivnice
Hodnocení: 5.6 / 10 hlasů: 1939

Web:  odkaz
Lokalita:  Poodří

Obec / město

Kopřivnice je mladým a dynamicky se vyvíjejícím městem, které má svým návštěvníkům stále co nabídnout. Spolu se sousedními obcemi, malebným Štramberkem, Freudovým Příborem a Janáčkovými Hukvaldy vytváří pomyslnou Lašskou bránu Beskyd. Kopřivnice se vyznačuje krásnou přírodou v údolí mezi kopci Červený kamen (690 m. n. m.) a Bílou horou (550 m. n. m.), řadou turistických zajímavostí, sportovišť a množstvím kulturních či sportovních akcí.


První stopy osídlení, na kterém později vyrostla Kopřivnice, sahají do pozdní doby bronzové. Byly zde prokázány stopy sídliště lidu popelnicových polí. Ve 13. století byl na kopci Červený kámen vybudován hrad Šostýn a současně zde vznikla osada. První písemná zmínka o městě je v zástavní listině císaře Zikmunda Lucemburského z roku 1437. Počátky věhlasu města a závodu Tatra sahají do roku 1850, kdy sedlář Ignác Schustala zahájil v objektu Fojtství řemeslnou výrobu bryček a později luxusních kočárů. Dílna se rozrostla v továrnu. V roce 1882 firma Schustala a spol. zavedla výrobu vagónů a v r. 1897 byl v kopřivnické vagónce sestrojen první automobil v tehdejším Rakousko-Uhersku „Präsident“. V roce 1910 se Kopřivnice stává městysem a v roce 1948 je povýšena na město.
Město tvoří čtyři části, samotné město a tři přilehlé obce – Lubina, Vlčovice a Mniší. Kopřivnice má 23 132 obyvatel. Zástavbou je město úzce propojeno se Štramberkem a společně vytváří dojem dvojměstí.

V Kopřivnici je o kulturu, zábavu a společenské vyžití dostatečně postaráno. Každoročně se zde pořádají kulturní akce nadregionálního významu, např. mezinárodní výstava a soutěž plastikových modelů Beskyd model Kit Show, přehlídka všech dovedností Schody, hudební festival společnosti Tatra, a. s. TATRAFEST nebo mezinárodní přehlídka regionálních a kabelových televizních stanic Kafka. Na podzim město ožívá taneční soutěží ve standardních a latinských tancích Tatra a mezinárodní přehlídkou tance, zpěvu a divadelní tvorby handicapovaných dětí Motýlek.

Ze sportovních akcí stojí za zmínku poloorientační cyklomaraton Kopřivnický drtič nebo mezinárodní závod Běh rodným krajem Emila Zátopka. K tradičním akcím patří International TATRA Veterán Rallye nebo Tuning motor Show, který se koná na polygonu – zkušebním okruhu nákladních automobilů.

V případě nepříznivého počasí jsou k dispozici známá kopřivnická muzea. Největším lákadlem je technické muzeum věnované značce Tatra, ve kterém spatříte kompletní sbírku automobilů této značky, nejstarší automobil v Rakousku-Uhersku Präsident, unikátní prototypy a další technické zajímavosti. V muzeu je také umístěná moderní expozice Emila a Dany Zátopkových, která obsahuje informace o sportovních úspěších, autentické fotografie, medaile, trofeje, plakety a upomínkové předměty slavného kopřivnického rodáka a jeho ženy. Nejmladším z kopřivnických muzeí je Lašské muzeum v Šustalově vile, ve kterém poznáte unikátní expozici majoliky, keramiky a kachlových kamen místní továrny na hliněné zboží. Dále je zde expozice věnována kopřivnickému rodáku, malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi. V nejstarší dochované budově města je umístěno muzeum Fojtství, které seznamuje s historií města, s místními zvyky, tradicemi, ale také s výrobou zdejších kočárů a bryček.

Ve městě lze sportovat či aktivně relaxovat jak pod širým nebem, tak v rozličných sportovních zařízeních. K dispozici je letní stadion s fotbalovým hřištěm, atletickou dráhou, plochodrážním oválem, letní koupaliště s minigolfovým a volejbalovým hřištěm či tenisové kurty. V blízkosti města na Červeném kameni jsou tři značené kondiční okruhy (okruh Červený kámen, Pískovna a Holý vrch), které jsou vhodné i pro bikery. Vrchol Červeného kamene je vyhledávaným místem pro paragliding. Z adrenalinových sportů je také k dispozici umělá lezecká stěna nebo skatepark.

Dále můžete využít značené cykloturistické trasy, a to jak „místní“ (cykloturistická trasa Hukvaldy – Kopřivnice – Příbor, cykloturistický okruh Paseky) tak “dálkové“ (značené cyklotrasy: 502 - Moravská brána, 6039 – Kopřivnice – Nová Horka, 6006 – Olešná – Brušperk, 6008 – Frýdlant n. O. – Kozlovice, Radhošťská stezka – Ostrava – Radhošť).

V zimních měsících si lyžaři mohou zajezdit na 680 m dlouhé sjezdovce s převýšením 117 m. Sjezdovka je vhodná především pro rodiny s dětmi. V letošním roce se všichni milovníci zimních sportů mohou těšit na rozšířenou sjezdovku v místech až o 15 m a na vlek s přepravní kapacitou 400-650 osob za hodinu. Pod vrcholem Červeného kamene bude pro příznivce volného lyžování k dispozici úsek s neupraveným sněhem. Běžkaři mohou využít 6,8 km pravidelně udržovaných běžeckých tras, které opisují cykloturistické trasy a v zimě jsou v terénu speciálně vyznačeny. Kromě dvou okruhů je upravována i přístupová cesta od letního koupaliště po Janíkovo sedlo, kde okruhy začínají. Volný čas lze také strávit v solné jeskyni, ve squashovém centru, na bowlingu, zimním stadionu nebo koupáním na krytém bazénu, kde je k dispozici finská sauna či řecká lázeň.

Další možností aktivního trávení volného času nabízí Lašská naučná stezka, která vede nejatraktivnějšími místy Kopřivnice. Zajímavá je např. Janíkova louka, zřícenina hradu Šostýn, Raškova vyhlídka, rozhledna Bílá hora či Váňův kámen. Stezka je dlouhá 16 km a má 16 tématických zastavení, která informují o místní historii, botanice, zoologii či geologii.

Bližší informace o městě a programu všech kulturních a sportovních akcích najdete na internetových stránkách www.koprivnice.cz, www.lasska-brana.cz nebo vám je poskytne Městské informační centrum, Obránců míru 368, 742 21 Kopřivnice, tel.: 556 821 600, e-mail: ic@kdk.cz.

Informační centrum Kopřivnice

Po-Pá 7,30-17,00, So-Ne 8,00-12,00 a 12,30-16,00

Kulturní dům, Obránců míru 368, 742 21 Kopřivnice

Tel.: +420 556 821 600, +420 737 207 294, fax.: 556 821 600
E-mail: ic@kdk.cz, www.koprivnice.cz, www.lasska-brana.cz

Technické muzeum Tatra
V-IX Út-Ne 9,00-17,00; X-IV Út-Ne 9,00-16,00

V muzeu spatříte nejucelenější sbírku automobilů značky Tatra, první automobil v Rakousku-Uhersku „Präsident“, aerodynamické vozy nebo vzduchem chlazené motory. Součástí muzea je expozice věnována slavnému olympioniku a rodáku města Emilu Zátopkovi a jeho ženě Daně.

Záhumenní 369, 742 21 Kopřivnice
tel.: 556 871 106, fax.: 556 821 415
E-mail: recepce@tatramuseum.cz, www.tatramuseum.cz

Muzeum Fojtství
V-IX Út-Ne 9,00-17,00; X-IV Út-Ne 9,00-16,00

V nejstarší dochované stavbě v Kopřivnici, nahlédnete do historie města, místních zvyků a tradic. Dále zde navštivíte stálou expozici bryček a kočárů.

Záhumenní 1, 742 21 Kopřivnice
tel.: 556 812 610
Email: info@tatramuseum.cz, www.tatramuseum.cz

Lašské muzeum v Šustalově vile
V-IX Út-Ne 9,00-17,00; X-IV Út-Ne 9,00-16,00

V muzeu se seznámíte s kopřivnickou majolikou, keramikou a kachlovými kamny místní továrny na hliněné zboží. Dále se zde nachází expozice věnována kopřivnickému rodáku, malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi a dalším místním rodákům.

Štefánikova 226, Kopřivnice 742 21
tel.: 556 801 138, fax.: 556 821 415
E-mail: vila@tatramuseum.cz, www.tatramuseum.cz

Bílá hora
V-X Út-Ne 9-18

Z rozhledny spatříte celou Lašskou bránu (Kopřivnice, Štramberk, Příbor a Hukvaldy), ale i panorama Beskyd a Jeseníků. Svým vzhledem symbolizuje spirálu života „DNA“ a její výška dosahuje 43 metrů.


Děti do 6 let mají v doprovodu rodičů vstup zdarma! Děti do 15 let a studenti zaplatí 15,- Kč, dospělí 23,- Kč, hromadná vstupenka pro skupiny 20-39 osob stojí 285,- Kč.
tel.: 595 179 111
www.koprivnice.cz

Aktuální kalendář akcí naleznete zde:

http://www.koprivnice.cz/index.php?id=akce&idm=m

 

 nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Šternberk

Město Šternberk

Mimořádné historické jádro města s unikátní architekturou
zobrazit detailHodnotilo 287 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Muzeum Tatra

Muzeum Tatra

Nahlédněte do historie výroby dopravních prostředků v Kopřivnici. Ve zdejším muzeu uvidíte nejucelenější sbírku výrobků Tatry.
zobrazit detailHodnotilo 1933 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Moravskoslezský kraj křížem krážem

Moravskoslezský kraj křížem krážem

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi také koupání, relaxace, výlety na kole nebo pěší turistika napříč zajímavými místy v České republice.
zobrazit detailHodnotilo 733 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.8/10

Kopřivnice

V údolí obklopeném kopci Červený kámen (690 m n. m.) a Bílá hora (557 m n. m.) odhaluje svou tvář město Kopřivnice. Město leží v podhůří Beskyd a pod zříceninou starobylého h...
zobrazit detailHodnotilo 1939 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Muzeum Fojtství

Muzeum Fojtství

Muzeum věnované výrobě kočárů, bryček a saní. Nachází se v nejstarší dochované budově na území Kopřivnice.
zobrazit detailHodnotilo 1649 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se