Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Rozhledna
Rozhledna
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
Výhled
autor: Petr Pavlík
vloženo: 22.08.2006

Rozhledna Přední ŽalýAdresa:  kopec Přední Žalý
Nadmořská výška:  1019 m.n.m.
Hodnocení: 4.8 / 10 hlasů: 2707
Souřadnice GPS:  N: 50,658184, E:15,571887 Lokalita:  Krkonoše

Rozhledna

Moderní železobetonové konstrukce, vévodící všem moderním rozhlednám, jsou sice navýsost praktické, ale kouzlo staletých budov nahradit nedokáží. Atmosféra kamenné stavby vás provází od prvního do posledního schodu. Během chůze po točitém schodišti můžete občas vyhlédnout malým kulatým okénkem, ale ta pravá odměna nastane až po vystoupání na horní část 18 metrů vysoké rozhledny, kde se teprve otevře výhled do širého kraje.

Rozhledna císaře Františka Josefa, jak se Přední Žalý správně jmenuje, zde stojí už od roku 1892. Původně bývala součástí restaurace, ta však vzala během okupace Německem za své a už nebyla obnovena.

Máte-li štěstí na počasí, v dáli uvidíte charakteristickou siluetu Ještědu, na severu Medvědín, Špindlerův mlýn, trochu západněji pak Kotel. Na severovýchodě se rozprostírá Luční hora a samozřejmě Sněžka. Čistě východním směrem můžete vidět Strážné.

Poměrně zajímavá je expozice ptáků. Během stoupání na vás ze všech stran hledí opeřenci v nejrůznější podobě – spletení z větví, vystřižení z papíru či dokonce vycpaní.

Otevírací doba

Denně 10-16 hodin, pokud počasí dovolí.

Vstupné: 10 Kč / 5 Kč

Dopravní dostupnost

Nejsnazší je dojet autem na Benecko – Zlatá vyhlídka, kde můžete snadno zaparkovat, a odtud vyrazit po červené turistické značce až k rozcestníku na Předním Žalý. Zde už najdete ukazatel a po pár stech metrech dorazíte k rozhledně. Cesta je do přiměřeně prudkého stoupání, přičemž se dá ujít přibližně za půl hodiny.

Alternativou je nechat auto už na Křížovkách. Odtud se po žluté turistické trase za cca 1,5 km dostanete do Úbočí Žalého, kde navazuje výše zmíněná červená.

Poslední možností, pro mnohé návštěvníky však nejzajímavější, je lanovka z Herlíkovic s dolní stanicí nedaleko hotelu Eden, která vás vysadí přímo pod rozhlednou. V sezóně 2006 ale podstupuje celkovou rekonstrukci a nejezdí.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

 Do Harrachova v létě s celou rodinou

Do Harrachova v létě s celou rodinou

„Vstříc mamutím zážitkům“
zobrazit detailHodnotilo 400 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny Na Vápenci (485 m n. m.). Vznikly silnou korozivní činností podzemní vody v čočkovitém tělese vá...
zobrazit detailHodnotilo 1602 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Krausovy Boudy

Krausovy Boudy

Rodinný pension KRAUSOVY BOUDY se nachází ve Špindlerově Mlýně, v pěkném prostředí Krkonoš nad přehradou na Labi v nadmořské výšce 830 m, asi 2 km od centra.
zobrazit detailHodnotilo 765 uživatelů. Průměrné hodnocení 7.2/10

Rtyně v Podkrkonoší - město výhledů

Rtyně v Podkrkonoší - město výhledů

Ve Rtyni v Podkrkonoší se každoročně koná řada kulturních a sportovních akcí. K těm nejvýznamnějším patří festival dechových orchestrů Koletova Rtyně, pořádaný již více n...
zobrazit detailHodnotilo 271 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Věhlasné turistické a rekreační středisko ležící v srdci Krkonoš.
zobrazit detailHodnotilo 2435 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se