Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Park s květinovým datem.
Park s květinovým datem.
Vřídlo - fontána
Vřídlo - fontána
Vřídelní kolonáda
Vřídelní kolonáda
Hadí pramen
Hadí pramen
Sadová kolonáda (Hadí pramen)
Sadová kolonáda (Hadí pramen)
Tržní kolonáda
Tržní kolonáda
Divadlo
Divadlo
autor: Petr Pavlík
vloženo: 06.11.2006

Karlovy VaryAdresa:  Karlovy Vary
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 4575
Souřadnice GPS:  N: 50°13'12.08, E:12°52'42.82 Web:  odkaz
Lokalita:  Krušné hory - západ

Bezbariérový přístup Lázně Obec / město

Navštívit lázeňské město, aniž by člověk měl zaplacený léčebný pobyt, nebývá běžné. Přitom Karlovy Vary jsou jedno z mála míst, kam se vyplatí vyrazit i jen na celodenní výlet či víkendový odpočinek. Na rozdíl od většiny lázeňských měst vás totiž dokáže vtrhnout do víry pramenů a zdejší atmosféry, aniž byste museli absolvovat drahou lázeňskou kůru.

Jakmile se ponoříte do té pravé lázeňské části, kde co chvíli můžete usrknout z pramene, zakousnout se do teplé lázeňské oplatky (zdejší, nikoliv té průmyslové z Opavie) či poslouchat případný koncert, čas začne plynout daleko zajímavěji. Osobně nejraději přijíždím do města zezadu, od proslaveného hotelu Pupp. Přímo za ním totiž začíná lanovka na zdejší rozhlednu Diana, což by nebylo samo o sobě tak důležité, jako fakt, že se z této strany můžete pomalu ponořit do lázeňské atmosféry.

Vyzdvižení si zde zaslouží několik míst. Patrně nejcharakterističtějším bodem je Vřídelní kolonáda. Poměrně velká budova představuje doslova základní prvek celých lázní. Návštěvníci si ji dokáží vybavit zejména podle fontány tryskající v hale kolonády až do výšky 14 metrů a pravidelně zkrápějící neopatrné kolemstojící. Vřídlo, jak se tomuto místu říká, má však daleko důležitější úlohu. Zdejší pramen s teplotou 73° a vydatností 2000 litrů / minuta totiž napájí celé lázně. Zásobuje termální vodou všechna lázeňská zařízení, dodává oxid uhličitý pro koupele i představuje základní surovinu celé řady produktů včetně zdejších oplatek. Na Vřídle jsou dokonce závislé i ostatní karlovarské prameny.

V místnosti navazující na fontánu je poměrně šikovný prostor pro odpočinek. Můžete zde ochutnat přímo vřídelní pramen s teplotou 73°, případně v dalších vázách ochlazený na pitelnějších 57° respektive 41°. Počítejte však s tím, že místo považují za svůj ústřední prvek i četní turisté. Na oplatky se tak někdy stojí fronty a lavičky bývají obsazené. U schodiště pak začíná prohlídková trasa, která vám umožní nahlédnout termálním pramenům pod pokličku.

Při procházce mezi kolonádami narazíte na celou řadu pramenů, přičemž budete-li ochutnávat opravdu poctivě, tak po několikátém pohárku nabudete dojmu, že pijete stále jednu vodu rozličných teplot. Nicméně několik pramenů rozpoznáte naprosto jednoznačně. Osobně mě nejvíc zaujal Hadí, který patří mezi nejmladší – byl zpřístupněn teprve v roce 2001 v rámci rekonstrukce Sadové kolonády. Od ostatních pramenů se liší nižší mineralizací, nízkou teplotou (30°) a vysokým obsahem rozpuštěného oxidu uhličitého (1600 mg/l).

Zajímavý je také Sadový pramen s charakteristickou nakyslou chutí. Má rovněž poměrně nízkou teplotu (39,6°) a vysokou koncentraci CO2 (677 mg/l). Charakterizuje ho však také nízká vydatnost, pouhých 1,5 litru za minutu.

Muzeum Becherovky

Až budete mít dost pramenů i ochutnávání oplatek, můžete vyrazit na prohlídkový okruh ve zdejším muzeu Jana Bechera. Najdete ho na ulici T.G. Masaryka 57, přičemž poutače jsou dobře viditelné i z příjezdové cesty. V tuto chvíli se však řiďte na směr centrum. Otevřeno je denně 9-17 hodin. Musíte však počítat s vyšším vstupným – dospělí 100 Kč, snížené 50 Kč.

Mýty

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o Karlových Varech je absence Čechů a ceny hodné příjmů průměrného Bavora. Samozřejmě u samotné kolonády najdete řadu luxusních obchodů, ruskojazyčné cedule i reklamy na řadu plastických chirurgií. Oplatka vás však vyjde na akceptovatelných 5 Kč a slušné pítko se dá pořídit kolem 150 Kč. Navíc stačí kousek poodejít, abyste našli restauraci s normálními cenami i chutným jídlem. Právě to odlišuje Karlovy Vary od blízkých Mariánských lázní, kde musíte být opravdu znalí anebo přijíždět vlakem s batohem nacpaným jídlem a potřebnostmi, abyste se vyhnuli nesmyslně vysokým cenám.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Ulrika, Goetheho múza a nejvzácnější čistě české šperky na světě v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.
zobrazit detailHodnotilo 1 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

7 důvodů proč navštívit město Ostrov

7 důvodů proč navštívit město Ostrov

Dům kultury Ostrov vrcholný představitel stavebního směru 50. let 20 století
zobrazit detailHodnotilo 294 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Vánoční dům a největší muzeum medvídků

Vánoční dům a největší muzeum medvídků

Kouzelné místo pro romantický pocit z Vánoc nejen o Vánocích, ale třeba i jako recese „Vánoce v létě“.
zobrazit detailHodnotilo 91 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Navštivte Nejdek - jedno z nejstarších hornických měst Krušných hor

Navštivte Nejdek - jedno z nejstarších hornických měst Krušných hor

Nejdek je jedním z nejstarších hornických měst v Krušných horách a jako většina krušnohorských měst vděčí i Nejdek za svůj vznik výskytu cínových rud a důlní činnosti.
zobrazit detailHodnotilo 89 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Pobyty nedaleko Klínovce v horském hotýlku ARNICA

Pobyty nedaleko Klínovce v horském hotýlku ARNICA

Nemusíte jezdit daleko za hranice, stačí přijet za námi do hotýlku ARNICA a užít si tak hory ve VIP kvalitě.
zobrazit detailHodnotilo 118 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se