Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Logo Ladova kraje
Logo Ladova kraje
Ladův kraj - za Tehovem
Ladův kraj - za Tehovem
 Ladův kraj - Most přes Mnichovku pod zříceninou Hláska
Ladův kraj - Most přes Mnichovku pod zříceninou Hláska
Ladův kraj - Říčanský hrad
Ladův kraj - Říčanský hrad
Ladův kraj - Říčanský les
Ladův kraj - Říčanský les
Ladův kraj - Hrusická hospoda u Sejků
Ladův kraj - Hrusická hospoda u Sejků
Ladův krj - Zvánovice
Ladův krj - Zvánovice
Ladův kraj - Cyklisté
Ladův kraj - Cyklisté
autor:
vloženo: 24.05.2013

Ladův krajAdresa:  Masarykovo nám. 83, 251 01
Město:  Říčany
Hodnocení: 4.9 / 10 hlasů: 2098

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - jihovýchod

Obec / město Přírodní park

Výlet do kraje pohádek

Na hranici s Prahou se rozkládá malebná krajina, nazývaná podle umělce oblíbeného především dětmi krajem Josefa Lady. Autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a také výtvarného ztvárnění Haškova dobrého vojáka Švejka čerpal svou inspiraci z kraje kolem rodných Hrusic po celý život. Místy až skutečně pohádková krajina mezi hlavním městem a řekou Sázavou s romantickými zříceninami, vesnickými kostelíky a přívětivými lidmi vybízí k příjemným a nepříliš fyzicky náročným výletům.


Cesta kocoura Mikeše

Chcete se na chvíli stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství? Pak se s námi vydejte po cestě, kudy Mikeš utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou. Během putování najdete na dvanácti zastaveních krásné obrázky Josefa Lady a úryvky z knihy Mikeš. Stejně jako černý kocourek vyrazíte z Hrusic a zamíříte-li až k poslednímu zastavení, cíl vaší cesty bude po 20 kilometrech v Říčanech. Pokud vás cestou rozbolí nohy, můžete si trasu zkrátit a podle místa nasednout na vlak nebo autobus, který vás přiblíží k domovu. Kdo bude chtít poznat Ladův kraj lépe, využijte nabídky ubytování na trase. Cestu kocoura Mikeše můžete projít jako správní poutníci s ranečkem na zádech po svých, nebo projet na kole.

A abyste si cestování lépe užili, připravili jsme pro vás poutavou hru.
Její pravidla najdete na www.laduv-kraj.cz.

A ještě se vraťme do Hrusic. V rodné obci Josefa Lady se to kdysi hemžilo nejen mluvícími zvířátky, ale také strašidly a vodníky. Kde „žili a pracovali“, označuje další projekt mikroregionu Ladův kraj nazvaný POHÁDKOVÉ HRUSICE. Poznáte, kde byla známá Jedličkova louže, na které se Mikeš učil bruslit, kde bydlel kozel Bobeš, kde strašil Mulisák a kde žili vodníci. Trasa měří 6 km.

 


Krajinou barona Ringhoffera

Naučná stezka Krajinou barona Rinhoffera připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Baron František Ringhoffer, majitel strojního imperia na pražském Smíchově a představitel tehdejší společenské elity, založil pivovar ve Velkých Popovicích a řadu dalších podniků jako měděný hamr, pilu, cihelnu, mlékárnu. On a jeho rodina s velkou péčí udržovali kajinu, vysazovali aleje, upravovali cesty a okolí svých rezidencí zámku Štiřína a zámku Kamenice. Dodnes je tato jejich starost o krajinu patrná.

Turistická cesta Krajinou barona Ringhoffera je výjimečnou procházkou v okolí Prahy. Nabízí nádherné výhledy na přírodní park Velkopopovicko a do krajiny Posázaví, exkurzi ve Velkopopovickém Pivovaru, cestu alejí k hrobce rodiny Ringhofferů, prohlídku kostela s rotundou a židovského hřbitova v Kostelci u Křížků a další zajímavosti.

Trasa je dlouhá 20 km a najdete na ní 10 informačních tabulí. Navazuje na Pražskou integrovanou dopravu. Začíná v Mirošovicích, kam se dostanete po trati 221 – Praha, hl. nádraží – Benešov u Prahy. Konec cesty je v Kamenici, odkud je mj. možné se dopravit autobusem do Prahy na metro Budějovická.


Obce Ladova Kraje

Čestlice, Hering, Hrusice, Kaliště, Kamenice, Klokočná, Kostelec u Křížků, Kunice, Louňovice, Mirošovice, Mnichovice, Modletice, Mukařov, Nupaky, Ondřejov, Říčany, Senohraby, Struhařov, Světice, Svojetice, Tehov, Velké Popovice, Všestary, Zvánovice


Turistické zajímavosti Ladova kraje:

Památky Ladova kraje
Příroda
Cykloturistika
Kulturní akce
Toulky krajem Josefa Lady

Mikroregion Ladův kraj - Informační střadisko Říčany

Masarykovov náměstí 83
251 01 Říčany u Prahy
tel: 323 618 142
e-mail: jitka.bahenska@ricany.cz
www.laduv-kraj.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum Podblanicka, p. o.

Muzeum Podblanicka, p. o.

Muzeum dokumentuje historický a přírodní vývoj regionu.
zobrazit detailHodnotilo 20 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Navštivte sklárnu, kde vzniká i Český lev

Navštivte sklárnu, kde vzniká i Český lev

Přijďte se podívat, jak se rodí křišťálové skvosty pod rukama mistrů sklářů a brusičů!
zobrazit detailHodnotilo 17 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Votice

Votice

Město Votice se nachází v jižní části Středočeského kraje, zhruba 60 km od Prahy, v malebném údolí chráněném ze tří stran vrchy, které přesahují výšku 600 m n. m.
zobrazit detailHodnotilo 268 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Hořovice – Český Betlém

Hořovice – Český Betlém

Město Hořovice je správním, kulturním i průmyslovým centrem oblasti, která leží v západní části Středočeského kraje na rozhraní Křivoklátských lesů, Českého krasu a CHKO Brdy.
zobrazit detailHodnotilo 83 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Kolín = cool IN!

Kolín = cool IN!

Pokud rádi poznáváte historické i technické památky, nezapomeňte navštívit město Kolín, své zastávky rozhodně nebudete litovat!
zobrazit detailHodnotilo 48 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se