Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 21.06.2012

LišovAdresa:  Lišov
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 223

Web:  odkaz
Lokalita:  Beskydy a Valašsko

Obec / město

Město Lišov leží v krásné krajině na pahorkatině Lišovský práh, rozdělující kotlinu českobudějovickou a třeboňskou. Nejvyšším místem je kóta Větrník v nadmořské výšce 566 m. Město Lišov spravuje místní části Levín, Hrutov, Kolný, Velechvín, Lhotice, Červený Újezdec, Hůrky, Slověnice, Miletín a Vlkovice, z nichž každá má něco zajímavého. Ať už boží muka, kapličku či typické jihočeské statky.

Historie

Nejstarší přesně datovaná zpráva o existenci Lišova pochází až z listiny , která byla sepsána a zpečetěna v Českých Budějovicích dne 1. srpna 1334. V nejstarších dobách procházela tudy důležitá obchodní tepna, takzvaná Linecká stezka, která spojovala Podunají se středem Čech.

Památky

V Lišově najdete mnoho kulturních památek mezi nimi kostel sv. Václava, faru, barokní sochy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, kapli Panny Marie Lourdské a bývalý pivovar.

Schwarzenberský špitál

Tento špitál nechal v létech 1675 – 1676 vybudovat kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. Nechal ho zasvětit svatému Janu Křtiteli a svatému Antonínu Peduánskému. Na základě rozhodnutí knížete ze Schwarzenbergu ze dne 2. září 1676 mělo být v knížecím špitále zaopatřeno 6 mužských a 6 ženských osob, jimž byla vedle střechy nad hlavou zajištěna také strava a oděv. Šlo především o vysloužilé zaměstnance a také chudé a nemocné poddané. Začátkem roku 1936 předal Jan ze Schwarzenbergu špitál městu Lišovu. Dodnes je celý areál majetkem města. Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Současná rozsáhlá trojkřídlá budova s knížecím erbem na čelní straně objektu, se zasklenými arkádami s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovaným špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.

Dnes se v pravém křídle špitálu nachází muzeum.

Muzeum Františka Miroslava Čapka

Zde je nainstalována stálá expozice, ve které najdete exponáty lišovského truhlářství, budete obdivovat lidové kroje z oblasti jihočeských Blat. Zaujme Vás i keramika,sklo, porcelán, plastiky a mnoho dalších exponátů z historie Lišova. Expozice je rozsahem poměrně malá, ale přesto výsledný celek dostatečně výmluvně a srozumitelně hovoří o někdejším významu a zajímavé minulosti města Lišov. Další součástí je výstavní síň Jana Rafaela Schustera.

Výstavní síň

Zde jsou vystaveny obrazy, které malíř věnoval městu Lišovu.Galerie je neodmyslitelnou součástí celého areálu. V době turistické sezóny se zde pravidelně konají výstavy našich i zahraničních malířů, výtvarníků a fotografů. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž doprovázena kulturním vystoupením. V levém křídle je umístěna městská knihovna a přednášková místnost kde se pravidelně konají semináře a přednášky na různá témata. Součástí areálu je i odpočinková zahrada s dětským koutkem. Tato zahrada se v neposlední době stala velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.

Soukromé muzeum hracích strojků

Soukromý sběratel pan Karel Irmiš jej založil v roce 1950. Vystavuje zde na 60 kusů hracích strojků. Nejstarší z nich, cestovní flašinet švýcarské výroby, na které hrávali váleční invalidé, pochází z roku 1866. Chcete-li se vrátit o řadu let zpátky, nezapomeňte toto krásné muzeum navštívit.

Lišov je významným zeměměřickým bodem díky Locusu perennis (věčnému místu), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie.

Rybník Dvořiště

V nedalekých Slověnicích se nachází rybník Dvořiště, jeden z nejstarších rybníků (14. století), který patří mezi pět největších rybníků u nás. Zde najdete kemp Na Borkách, nabízející ubytování. Stravování a místo pro milovníky rybolovu, windsurfingu a jachtingu.

Poklidná a mírně zvlněná krajina s množstvím listnatých a jehličnatých porostů, malebnými zákoutími a průzračnými rybníky je přímo stvořena pro rodinné výlety na kolech. V okolí Lišova je vytyčena spousta cykloturistických tras vhodná právě pro rodinné výlety s dětmi.

Tradiční výroba nábytku

V novodobé historii se město Lišov výrazně proslavilo výrobou nábytku. Tradice zkušených a zručných lišovských řemeslníků stále reprezentuje řada truhlářských firem a několik velkých prodejen nábytku.

Ve městě působí několik zájmových spolků, zviditelňující město Lišov jak v oblasti sportovní tak i kulturní.

Kontakt
Třída 5. května 139 Lišov 373 72
podatelna@mulisov.cz
Tel: +420 387 007 911
Fax: +420 387 994 486
www.lisov.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Příbor

Příbor

Město Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. Rozkládá se na obou březích řeky Lubiny.
zobrazit detailHodnotilo 7 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Pokud dáváte přednost cyklovýletům a už teď si brousíte zuby, až v létě vyrazíte na dovolenou s kolem, pak vás nechceme strašit, ale… penziony i chalupy už se na další sezónu ...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Vsetín

Vsetín

Město Vsetín, srdce Valašska, se nachází 33 km od Zlína na úpatí Beskyd a Javorníků. Je rozloženo v údolí Vsetínské Bečvy, která je přirozenou osou horské krajiny a dělí měs...
zobrazit detailHodnotilo 364 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Penzion Uko

Penzion Uko

Penzion Uko - v centru Bedřichova v Jizerských horách, uprostřed krásné přírody 10 km od Liberce, 7 km od Jablonce nad Nisou, 70 lůžek, celoroční provoz.
zobrazit detailHodnotilo 18 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Jarní prázdniny jako sportovní pobyt nebo wellness relax. Tip kde najít nejlepší pobyty

Jarní prázdniny jako sportovní pobyt nebo wellness relax. Tip kde najít nejlepší pobyty

Možná právě proto, že ty naše hory, nejsou do nebe sahající, tak pobyt na horách tu není jen o sportovním vyžití, ale i o relaxaci, turistice, romantice a celkovém odpočinku.
zobrazit detailHodnotilo 22 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se