Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 21.06.2012

LišovAdresa:  Lišov
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 327

Web:  odkaz
Lokalita:  Beskydy a Valašsko

Obec / město

Město Lišov leží v krásné krajině na pahorkatině Lišovský práh, rozdělující kotlinu českobudějovickou a třeboňskou. Nejvyšším místem je kóta Větrník v nadmořské výšce 566 m. Město Lišov spravuje místní části Levín, Hrutov, Kolný, Velechvín, Lhotice, Červený Újezdec, Hůrky, Slověnice, Miletín a Vlkovice, z nichž každá má něco zajímavého. Ať už boží muka, kapličku či typické jihočeské statky.

Historie

Nejstarší přesně datovaná zpráva o existenci Lišova pochází až z listiny , která byla sepsána a zpečetěna v Českých Budějovicích dne 1. srpna 1334. V nejstarších dobách procházela tudy důležitá obchodní tepna, takzvaná Linecká stezka, která spojovala Podunají se středem Čech.

Památky

V Lišově najdete mnoho kulturních památek mezi nimi kostel sv. Václava, faru, barokní sochy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, kapli Panny Marie Lourdské a bývalý pivovar.

Schwarzenberský špitál

Tento špitál nechal v létech 1675 – 1676 vybudovat kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. Nechal ho zasvětit svatému Janu Křtiteli a svatému Antonínu Peduánskému. Na základě rozhodnutí knížete ze Schwarzenbergu ze dne 2. září 1676 mělo být v knížecím špitále zaopatřeno 6 mužských a 6 ženských osob, jimž byla vedle střechy nad hlavou zajištěna také strava a oděv. Šlo především o vysloužilé zaměstnance a také chudé a nemocné poddané. Začátkem roku 1936 předal Jan ze Schwarzenbergu špitál městu Lišovu. Dodnes je celý areál majetkem města. Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Současná rozsáhlá trojkřídlá budova s knížecím erbem na čelní straně objektu, se zasklenými arkádami s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovaným špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.

Dnes se v pravém křídle špitálu nachází muzeum.

Muzeum Františka Miroslava Čapka

Zde je nainstalována stálá expozice, ve které najdete exponáty lišovského truhlářství, budete obdivovat lidové kroje z oblasti jihočeských Blat. Zaujme Vás i keramika,sklo, porcelán, plastiky a mnoho dalších exponátů z historie Lišova. Expozice je rozsahem poměrně malá, ale přesto výsledný celek dostatečně výmluvně a srozumitelně hovoří o někdejším významu a zajímavé minulosti města Lišov. Další součástí je výstavní síň Jana Rafaela Schustera.

Výstavní síň

Zde jsou vystaveny obrazy, které malíř věnoval městu Lišovu.Galerie je neodmyslitelnou součástí celého areálu. V době turistické sezóny se zde pravidelně konají výstavy našich i zahraničních malířů, výtvarníků a fotografů. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž doprovázena kulturním vystoupením. V levém křídle je umístěna městská knihovna a přednášková místnost kde se pravidelně konají semináře a přednášky na různá témata. Součástí areálu je i odpočinková zahrada s dětským koutkem. Tato zahrada se v neposlední době stala velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.

Soukromé muzeum hracích strojků

Soukromý sběratel pan Karel Irmiš jej založil v roce 1950. Vystavuje zde na 60 kusů hracích strojků. Nejstarší z nich, cestovní flašinet švýcarské výroby, na které hrávali váleční invalidé, pochází z roku 1866. Chcete-li se vrátit o řadu let zpátky, nezapomeňte toto krásné muzeum navštívit.

Lišov je významným zeměměřickým bodem díky Locusu perennis (věčnému místu), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie.

Rybník Dvořiště

V nedalekých Slověnicích se nachází rybník Dvořiště, jeden z nejstarších rybníků (14. století), který patří mezi pět největších rybníků u nás. Zde najdete kemp Na Borkách, nabízející ubytování. Stravování a místo pro milovníky rybolovu, windsurfingu a jachtingu.

Poklidná a mírně zvlněná krajina s množstvím listnatých a jehličnatých porostů, malebnými zákoutími a průzračnými rybníky je přímo stvořena pro rodinné výlety na kolech. V okolí Lišova je vytyčena spousta cykloturistických tras vhodná právě pro rodinné výlety s dětmi.

Tradiční výroba nábytku

V novodobé historii se město Lišov výrazně proslavilo výrobou nábytku. Tradice zkušených a zručných lišovských řemeslníků stále reprezentuje řada truhlářských firem a několik velkých prodejen nábytku.

Ve městě působí několik zájmových spolků, zviditelňující město Lišov jak v oblasti sportovní tak i kulturní.

Kontakt
Třída 5. května 139 Lišov 373 72
podatelna@mulisov.cz
Tel: +420 387 007 911
Fax: +420 387 994 486
www.lisov.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Rozšíření infrastruktury Labské cyklostezky

Rozšíření infrastruktury Labské cyklostezky

Kolín je důležitou křižovatkou mezi Labskou stezkou a evropskou trasou EuroVelo 4 a nabízí množství cyklotras a historických památek.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí

Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí sídlí v zámku Žerotínů pioblíž náměstí a po celý rok je dějištěm mnoha hudebních, divadelních a jiných kulturně-společensk...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ NABÍDNE OLYMPIC A DALŠÍ HUDEBNÍ HVĚZDY

VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ NABÍDNE OLYMPIC A DALŠÍ HUDEBNÍ HVĚZDY

21. ROČNÍK MULTIŽÁNROVÉHO VSETÍNSKÉHO FESTIVALU NAPŘÍČ HUDEBNÍMI ŽÁNRY PRO VŠECHNY GENERACE
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Travelhacking při dovolené s cestovkou

Travelhacking při dovolené s cestovkou

Travel hacking je o netradičním cestování. Laicky řečeno, soustředí se na to, jak zaplatit za dovolenou co nejméně.
zobrazit detailHodnotilo 2 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Kam v létě na cyklovýlet? Začněte plánovat už teď

Pokud dáváte přednost cyklovýletům a už teď si brousíte zuby, až v létě vyrazíte na dovolenou s kolem, pak vás nechceme strašit, ale… penziony i chalupy už se na další sezónu ...
zobrazit detailHodnotilo 92 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se