Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Kateřina Černá
vloženo: 10.02.2012

ManětínAdresa:  Manětín 89 33162
Město:  Manětín
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 269

Web:  odkaz
Lokalita:  Plzeňsko

Obec / město

Popis města

Manětín leží přibližně 420 m nad mořem na 50° severní šířky a 13° 12' východní délky pod jižním svahem Chlumské hory, která chrání město před severními větry. Území má podobu pásu rozprostírajícího se od Manětína na východ zhruba v šíři 2,5 km k řece Střele. Jeho délka činí přibližně 5 km. K Manětínu patří ještě dalších 14 částí (obcí). 

Historie

První písemná zmínka o Manětíně je z roku 1169, kdy český král Vladislav I. (jako kníže Vladislav II.) daroval Manětín johanitům (dnes maltézským rytířům) jako projev své zbožnosti. Již v roce 1182 existoval v Manětíně kostel, který byl zasvěcen patronu johanitů - sv. Janu Křtiteli. 1235 král Václav II. povýšil Manětín na město. Z této doby je městský znak: levou část tvoří doprava hledící orlice, pravou část stříbrný johanitský kříž. Johanité, kterým Manětín patřil do roku 1420, zde měli mužskou i ženskou komendu, umístění klášterů neznáme. V roce 1420 císař Zikmund Lucemburský manětínské panství daroval svému oblíbenci Bohuslavu ze Švamberka, který se posléze stal jedním z husitských hejtmanů. Více..

Současnost

Město Manětín vzniklo jako nástupce bývalého Městského národního výboru Manětín zákonem č. 367/1990 Sb. V současné době má město 15 částí, a to: Manětín, Zhořec, Mezí, Luková, Újezd, Lipí, Radějov, Vladměřice, Česká Doubravice, Brdo, Hrádek, Vysočany, Kotaneč, Stvolny a Rabštejn nad Střelou. Svojí rozlohou je největší obcí (městem) okresu Plzeň-sever (85 km2). V samotném Manětíně je přihlášeno k trvalému pobytu cca 770 obyvatel, v okolních částech pak 430. Do jedné části, Radějova, nebyl nikdy zaveden elektrický proud. Město je díky výkonu státní správy též tzv. obcí II. typu - pověřeným obecním úřadem. Na úřadě může občan vyřídit záležitosti týkající se stavebnictví, matriky, sociálních dávek, zemědělského půdního fondu a nově též získat výpisy z obchodního, živnostenského a trestního rejstříku a výpisu z katastru nemovitostí (služba Czech Point).

Okolí

Příroda v okolí Manětína není zasažena průmyslem. Právě proto je Manětínsko vyhledávaná oblast rekreace a kulturních památek. V okolí Manětína a v samotném Manětíně se nachází asi 80 barokních soch a více než dvě stě drobných památek – tesaných smírčích křížů a celních kol, pískovcových sloupků a hraničních kamenů. Lze navštívit zámek Manětín s prohlídkou a zámeckou zahradu.

Jednou z částí Manětína je i nejmenší město v Evropě - Rabštejn nad Střelou. Návštěvníci se mohou dozvědět více, když se projdou po naučné stezce, která vede v jeho okolí. V turistické sezoně je v Manětíně otevřeno informační centrum s prodejem upomínkových a propagačních předmětů a k dispozici zdarma internet. Budeme velmi rádi, pokud se rozhodnete Manětínsko navštívit. www.manetin.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum strašidel Plzeň

Muzeum strašidel Plzeň

S úsměvem a nadsázkou nahlédneme do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.
zobrazit detailHodnotilo 2043 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Rozhovor s provozovatelem kempu Karolina

Rozhovor s provozovatelem kempu Karolina

Rozhovor s provozovatelem kempu Karolina
zobrazit detailHodnotilo 12 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Horažďovice – Perla Otavy

Horažďovice – Perla Otavy

Malebné městečko v podhůří Šumavy, jehož historie je spjata s nedalekou a pověstmi opředenou Práchní, kde dnes můžete vidět už jen zbytky mohutného opevnění hradu.
zobrazit detailHodnotilo 124 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Odlepit se od země a letět

Odlepit se od země a letět

Nový film Sen o létání se bude promítat ve 3D Planetáriu v plzeňském Techmania Science Center od 29. srpna.
zobrazit detailHodnotilo 74 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Techmanie vám splní sen o létání

Techmanie vám splní sen o létání

Plzeňské science center Techmania je experimentální stanice pro zvídavé.
zobrazit detailHodnotilo 44 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se