Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou
Lipník nad Bečvou Zámek
Lipník nad Bečvou Zámek
autor: Josef Jarmara
vloženo: 21.03.2011

Město Lipník nad BečvouAdresa:  náměstí T. G. Masaryka 89
Město:  Lipník nad Bečvou
Hodnocení: 5.9 / 10 hlasů: 1718

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Morava - Haná

Obec / město

Lipník nad Bečvou je starobylé město s 8,5 tisíci obyvateli, které leží v samém srdci Moravské brány, v jejím nejužším místě. Údolím protéká řeka Bečva. Moravská brána je spojnicí úrodné Hané a Slezska, Hané a Valašska, procházela tudy v minulosti důležitá obchodní cesta, zvaná Jantarová stezka. Z jedné strany prastarou obchodní stezku lemují Hostýnské vrchy, ze strany druhé Oderské vrchy.
První písemná zmínka o Lipníku nad Bečvou pochází z r. 1238, samotné město je ale nepochybně starší.

Od roku 1989 je Lipník nad Bečvou městskou památkovou rezervací (v Olomouckém kraji jsou pouze dvě - Olomouc a Lipník n. B.) - nachází se zde více než 100 památkově chráněných objektů. Město si udrželo původní uliční čáry, historické objekty v jádře středověkého původu a ve velkém rozsahu velmi pozoruhodné opevnění, dodnes nese všechny znaky starobylých sídel – dominantní náměstí v centru, hvězdicový komunikační systém a objízdné komunikace. Ve značné míře si zachovalo původní historickou městskou dispozici. Z tohoto hlediska lze Městskou památkovou rezervaci Lipník nad Bečvou podle neoficiální kategorizace považovat za jednu z nejhodnotnějších v ČR. Městské hradby v Lipníku nad Bečvou patří k nejlépe zachovaným na Moravě. Hradby obepínají jádro města a v dnešní dochované podobě byly vybudovány za Pernštejnů v letech 1507 – 1530. Náměstí je ve tvaru písmene L, nacházejí se na něm dvě kašny – v té starší z nich podle pověstí žije vodník Kašňák. Zajímavou dominantu města pak tvoří renesanční zvonice, samostatně stojící. V roce 1609 ji za půl roku postavili měšťané proto, že pětitunový zvon Michal otřásal při zvonění kostelní věží natolik, že se báli jejího zřícení.
Důležitou součástí města Lipníka nad Bečvou bylo po staletí židovské obyvatelstvo. V polovině 19. století židé tvořili jednu třetinu obyvatel města. Pozoruhodné je, že židovské osídlení nikdy v Lipníku netvořilo oddělenou část, uzavíratelné ghetto.
Dodnes je zachována řada židovských památek. Je to samozřejmě synagoga, která dnes patří Církvi československé husitské - má sice změněný interiér, ale jinak je dochována v podobě, v jaké na začátku 16. století vznikla. Je tak nejstarší dochovanou synagogou na Moravě.
Zajímavostí jsou dva rozlehlé židovské hřbitovy. Ten starší z nich byl sice zničen nacisty, ale po roce 1989 byl obnoven a nalezené náhrobky z něj znovu osazeny. Podle zachované fotografické dokumentace byla zbudována nad hrobem rabína Theomina Fränkela nová tumba.
V zámeckém parku najdete neobyčejně zajímavý strom, zvaný Opičák – jedná se o buk lesní převislý, jehož osm větví zakořenilo a vytvářejí tak s mateřským kmenem zajímavý komplex. V sousedství tohoto stromu se pak nachází zámecká konírna, na jejíž střeše je zbudována unikátní střešní zahrada. Prostor pod střešní zahradou, západní hospodářské křídlo zámku, byl nově rekonstruován. Nyní zde mohou návštěvníci zavítat do výstavní galerie Konírna a strávit příjemné chvíle v kavárně na zámeckém nádvoří.
Další informace www.mesto-lipnik.cz.

PROHLÍDKY S PRŮVODCEM

Prohlídky s průvodcem jsou v Lipníku n. B. již zavedenou praxí. Průvodcovská služba funguje v sezóně denně mimo pondělí, a to od 1. května až do 30. září. Odchází se od infocentra vždy v 10 a ve 14 hodin, po dohodě je možné absolvovat prohlídku i v jinou denní dobu. Prohlídky města jsou zdarma, v nabídce je nejen klasická prohlídka města plná zajímavostí z historie, ale na objednání je možné absolvovat i speciální kovářskou prohlídku nebo prohlídku zaměřenou na židovství ve městě. Od loňska si mohou památky v Lipníku prohlédnout také imobilní návštěvníci, prohlídková trasa pro ně byla navržena tak, aby nebyli připraveni o žádnou ze zajímavostí města.
Protože bychom rádi představili turistům Lipník také jako město s hudební tradicí, budou odpolední sobotní prohlídky města zakončeny varhanní tečkou, tedy poslechem hudby 16. a 17. století v kostele sv. Františka Serafínského.
Vzhledem k tomu, že z Lipníka jsou to jen čtyři kilometry na hrad Helfštýn, je možné spojit návštěvu tohoto "kovářského" hradu s prohlídkou "podhradí", města Lipníka, které s Helfštýnem v minulosti tvořilo jedno panství.

Kalendář akcí

Sobota 26. března–neděle 14. srpna
MĚSTO LIPNÍK V PROMĚNÁCH STALETÍ

Výpravná vlastivědná výstava o dějinách a vývoji města v zámecké galerii Konírna. Ve spolupráci s Muzeem Komenského Přerov.
Výstava bude pro veřejnost otevřena od soboty 26. března až do neděle 14. srpna, a to od čtvrtku do neděle 13:00–16:00, od 1. června pak od úterý do pátku 13:00–17:00, v sobotu a v neděli 10:00–17:00. Mimo uvedenou dobu lze domluvit individuální prohlídku na telefonním čísle 602 540 685.
Pořádá SVČ, tel.: 581 771 142 a Muzeum Komenského Přerov, tel.: 581 250 543


neděle 24. dubna
VELIKONOČNÍ KONCERT

Koncert duchovní hudby v klášterním kostele sv. Fr. Serafinského od 18:00 hodin.
Pod záštitou města pořádá Farnost sv. Jakuba, tel.: 581 771 358

sobota 7. května
AUTHOR ŠELA MARATON

Proslulý cyklomaraton, dopoledne start z náměstí v Lipníku n. B. (cíl hrad Helfštýn). Vyhlídková věž farního kostela otevřena.
Pořadatel www.selasport.cz

sobota 7. května
JARNÍ OTVÍRÁNÍ MORAVSKÉ BRÁNY

Zahájení turistické sezóny. Procházky městem s průvodcem v 10:00 a ve 14:00 hod. od TIC. Novinka sezóny: speciální kovářská prohlídka. Na zámeckém nádvoří od 17:00 kulturní program s vyhlášením Sportovce a Talentu roku 2010, na závěr ohňová show.
Pořádá město, tel.: 581 722 255, a SVČ, tel.: 581 771 142

pátek 13.–sobota 14. května
XV. HELFŠTÝNSKÝ OKRUH

Setkání auto-moto veteránů. V pátek večer prolog závodu ve stylu oldies na náměstí T. G. Masaryka v Lipníku nad Bečvou, start závodu v sobotu v 9 hodin z náměstí TGM, cílem hrad Helfštýn. Program akce na www.oldtimer-helfstyn.cz
Pod záštitou města pořádá AMK Oldtimer Club Helfštýn, tel.: 603 325 003

sobota 18. června–pondělí 31. října
KOV VE MĚSTĚ VII.

Výstava kovaných plastik předních českých uměleckých kovářů, prvních účastníků Hefaistonu, v historickém exteriéru města. Slavnostní vernisáž v sobotu 18.06.2011 v 10:00 hodin. Vyhlídková věž farního kostela otevřena.
Pořádá město, tel.: 581 722 255

čtvrtek 21.–neděle 24. července
SVATOJAKUBSKÉ HODY

Čtyřdenní bohatý program pro všechny generace na náměstí TGM a na zámeckém nádvoří, spojený s výstavami a cyklovyjížďkou. Vyhlídková věž farního kostela v neděli otevřena.
Pořádá město, tel.: 581 722 255, a SVČ, tel.: 581 771 142

sobota 23. července–sobota 10. září
OSVĚTIM

Výstava fotografií Jindřicha Buxbauma ve výstavním sále Domeček. Vernisáž uvede Doc. Mgr. Jindřich Štreit.
Pořádá město, tel.: 581 722 255, a MěK, tel.: 581 771 157

sobota 10. září
DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Otevřeny památky, bohatý doprovodný kulturní program, noční kovářské prohlídky města…
Téma: Kovářský Lipník. Vyhlídková věž farního kostela otevřena.
Pořádá město, tel.: 581 722 255

pátek 9. prosince
VÁNOČNÍ JARMARK

Stánky a bohatý kulturní program zakončený ohňostrojem na náměstí TGM, začátek v 10:00 hodin.
Pořádá město, tel.: 581 722 255, a SVČ, tel.: 581 771 142

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci se svými interaktivními expozicemi dnes patří mezi nejmodernější a nejnavštěvovanější muzea v České republice.
zobrazit detailHodnotilo 39 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením a...
zobrazit detailHodnotilo 1610 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví . Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní pr...
zobrazit detailHodnotilo 1568 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Š...
zobrazit detailHodnotilo 1516 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika Rodas – Olomouc

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika Rodas – Olomouc

Sami můžete vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Olomouc
zobrazit detailHodnotilo 54 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se