Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Kateřina Černá
vloženo: 16.02.2016

Město TerezínAdresa:  Dukelských hrdinů 43, 411 55 Terezín
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 303

Web:  odkaz
Lokalita:  České středohoří

Historicky významný objekt Muzeum Obec / město Památník / pomník

Terezín, město s bohatou historií

 
Dne 10. ledna 1780 oznámil polní zbrojmistr Karel Pellegrini Zemskému ženijnímu ředitelství v Praze, že se císař Josef II. rozhodl na obranu proti pruskému nebezpečí postavit pevnost v prostoru vesnic Německé Kopisty a Travčice na řece Ohři, která pak byla na počest královny a císařovny Marie Terezie pojmenována Terezínem. V létě téhož roku, započaly zemní práce na úpravách stavební plochy a regulaci řeky Ohře. 10. října 1780 zavítal do prostoru budoucí pevnosti císař Josef II. aby položil základní kámen.
Podle myšlenek a návrhů francouzské inženýrské školy v Meziéres zde v průběhu jedenácti let vyrostla nejdokonalejší pevnost 18. století. Celý komplex se skládal ze tří částí: hlavní pevnosti, malé pevnosti a z dolního a horního retranchementu mezi Novou a Starou Ohří o celkové rozloze pozemků 398 ha.
Posádku pevnosti mělo v době míru tvořit 5655 mužů a v případě války mohla být zdvojnásobena. Ve všech pevnostních prvcích se nacházelo 153 skladišť střelného prachu, které mohly pojmout až 1420 tun prachu. V Kavalíru II byl sklad potravin a pekárna. K dispozici byly zásoby sena a krmiva pro 6500 koní. Všechen materiál měl umožnit výživu posádky pevnosti a polní armády o 60-ti tisících mužů po dobu 3,5 měsíců.
Císařským výnosem z roku 1782 byl Terezínu udělen statut svobodného královského města. Vojenská správa usídlila ve městě především civilní řemeslníky, nezbytně nutné pro údržbu pevnosti a život posádky. Vlastní civilní správa byla v Terezíně zřízena až v roce 1830. Výstavba města, včetně civilních budov, probíhala podle předem zpracovaného urbanistického plánu, který stanovil šachovnicovou koncepci ulic s centrálním náměstím s kostelem. Velké plochy pevnosti byly určeny pro posádkové budovy. Z bezpečnostních a taktických důvodů, nesměly být domy příliš vysoké.
Proto lze v Terezíně nalézt pouze jedno, maximálně dvoupatrové budovy s výškou do 14-ti metrů, jejichž přízemí jsou opatřena půlkruhovou odolnou klenbou. Z předpolí tak lze uvnitř pevnosti spatřit pouze střechy několika budov, mezi nimiž dominuje věž posádkového kostela Vzkříšení Páně.
Pevnost nikdy nesplnila své původní poslání. Vypuknutím francouzské revoluce ustoupily koncem 18. století spory mezi Rakouskem a Pruskem do pozadí. Přesto byla pevnost s ohledem na možnou hrozbu francouzského vpádu udržována v obranyschopném stavu. Napoleonova vojska však k Terezínu nepřitáhla. Po potlačení revolučního hnutí v letech 1848 - 1849 se rozpory mezi Berlínem a Vídní obnovily a kulminovaly válečným konfliktem v roce 1866. Obležení se pevnost ale nedočkala. Pruská vojska ji obešla a v jejím okolí se odehrálo jen několik nevýznamných šarvátek. V roce 1879 byla mezi Německem a Rakouskem podepsána dvojspolková dohoda a devět let poté byla císařským výnosem pevnostní funkce Terezína definitivně ukončena. Od poloviny 19. století sloužily kasematy terezínské pevnosti jako vězení pro mnohé revolucionáře. V Terezíně zemřel i sarajevský atentátník Gavrilo Princip. V roce 1918 byli do cel uvrženi zajatí účastníci rumburské vzpoury, které osvobodily až říjnové události.
10. června 1940 převzalo terezínskou Malou pevnost pražské gestapo, aby v ní zřídilo policejní věznici. V říjnu 1941 byl Terezín vybrán jako místo vhodné ke zřízení sběrného tábora - židovského ghetta. V létě roku 1942 již přestávají stačit kapacity kasárenských budov a české civilní obyvatelstvo je přinuceno se vystěhovat. Terezín se stal přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů na východě a do konce okupace jím prošlo na 160.000 lidí (Malou pevností 33.000). Město osvobodila v noci z 8. na 9. května 1945 3. gardová tanková armáda generálplukovníka Rybalka, která Terezínem projížděla ku Praze.
Od konce války sloužil Terezín opět jako posádkové město Československé armády. Po jejím odchodu na konci devadesátých let a katastrofální povodni v srpnu 2002 prochází město Terezín komplexní obnovou, jejímž cílem je jeho celková revitalizace. Hledá se smysluplné a trvale udržitelné využití pro rozsáhlé opuštěné vojenské objekty.
Město Terezín si je vědomo své historické a architektonické jedinečnosti a usiluje o zápis do seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Na tomto smělém plánu nyní společně pracují terezínská radnice a Ústecký kraj.
Město Terezín každoročně v říjnu připomíná svou minulost pořádáním Josefínských slavností. Vedle expozic Památníku Terezín si mohou návštěvníci ve městě prohlédnout zachovalý pevnostní systém a pravidelně se pořádají i prohlídky pevnostních chodeb s průvodcem. Město Terezín je s bezmála čtvrt milionem návštěvníků z celého světa ročně nejdůležitější turistickou destinací Ústeckého kraje.

Prohlídky podzemních chodeb

Město Terezín zve návštěvníky města na pravidelné prohlídky podzemních chodeb s odborným výkladem.
Prohlídky se konají každou sobotu po celou letní sezónu od května do září.

 - Prohlídkové časy sobotní: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hod.
- Délka prohlídky je cca. 30 min.
- Maximální počet návštěvníků v jedné prohlídkové skupině je 25 osob.

Vstupné:
Dospělí: 50 Kč,
Děti do 15 let a držitelé průkazek ZTP a ZTP/P zdarma.

Více informací o městě naleznete na stránkách: www.terezin.cz

NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM RETRANCHEMENTU 5
Dukelských hrdinů 43
411 55 Terezín
Tel. 420 775 711 881

Úterý - Neděle 10:00 - 16:00 hod.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Historie žateckého muzejnictví se začala odvíjet od roku 1896
zobrazit detailHodnotilo 466 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Do Máchova kraje za relaxací i poznáním

Do Máchova kraje za relaxací i poznáním

Není divu, že kraj, který se stal dějištěm nejslavnější básně K. H. Máchy, spisovateli tolik učaroval. Nabízí divokou přírodu, lesy a historické památky. Nemusíte být Hynek, ...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Při plánování výletů nezapomínejte na cestovní pojištění

Při plánování výletů nezapomínejte na cestovní pojištění

Cestujete rádi a často? Při výletech do zahraničí bereme jako samozřejmost, že si člověk sjedná cestovní pojištění. Víte ale, že i v rámci prodloužených víkendů v České re...
zobrazit detailHodnotilo 14 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

100. výročí vzniku ČSR

100. výročí vzniku ČSR

Poslední pátek a celý říjnový víkend (26. až 28. října 2018) bude patřit hlavním oslavám letošního 100. výročí od založení Československého státu.
zobrazit detailHodnotilo 58 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Poznejte zajímavosti Roudnice nad Labem

Poznejte zajímavosti Roudnice nad Labem

Společnost Říp, o.p.s. sídlí v Roudnici nad Labem, kde provozuje Informační a dopravní centrum Podřipska, které vytváří kvalitní zázemí pro návštěvníky destinace Podřipsko.
zobrazit detailHodnotilo 56 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se