Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Mnichovo Hradiště
Mnichovo Hradiště
Mnichovo Hradiště - divadlo
Mnichovo Hradiště - divadlo
Mnichovo Hradiště - letecký pohled
Mnichovo Hradiště - letecký pohled
autor: Klára Kalinová
vloženo: 18.10.2013

Mnichovo HradištěAdresa:  295 01
Město:  Mnichovo Hradiště
Hodnocení: 5.6 / 10 hlasů: 1712

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - západ

Zámek Vzácně dochovaný barokní zámek rodu Valdštejnů s mimořádně bohatou interiérovou výbavou, která stále zachovává atmosféru 18. století. Na zámek byla z Duchcova převezena knihovna s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova. Prohlédnout si můžete jedno z mála zachovaných historických divadel nebo lapidárium v kapli sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky slavného válečníka Albrechta z Valdštejna.

Historie
Mnichovohradišťský zámecký areál je příkladem velkolepého barokního šlechtického sídla, které se dochovalo jen v málo pozměněné podobě. V roce 1623 získal konfiskací tehdy ještě renesanční sídlo s celým panstvím slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. V majetku rodu Valdštejnů se pak panství drželo po řadu dalších staletí.
Nová epocha objektu byla zahájena po roce 1690, kdy do Mnichova Hradiště přesídlil Arnošt Josef z Valdštejna.V roce 1696 podle plánu architekta Canevalleho byla zahájena velkorysá přestavba sídla, která s přestávkami trvala přibližně třicet let. Zámek byl zmodernizován, zvýšen o jedno patro a od základu postavena další část zámecké budovy s novou tzv. hodinovou věží. Byly vybudovány konírny, sala terrena a oranžérie.
Vnitřní uspořádání zámku je ve srovnání s běžným typem zámeckých dispozic neobvyklé. Pravá polovina objektu, určena půdorysem renesančního zámku ve tvaru L, s jedním vchodem a velkým sálem v nároží, byla provedena v symetrické podobě také na levé polovině zámku a půdorys nového objektu byl doplněn do dnešního tvaru písmene U.
V prvním patře zámku tak vznikly dva hlavní sály – dnešní přijímací a zámecké divadlo – s netypickým umístěním v rozích budovy.
Původní bohatá výzdoba zámeckých interiérů z počátku 18. století, kterou provedl štukatér Jan Spazzo, se nezachovala, byla zřejmě zničena při požáru zámku v roce 1724. Při úpravě interiérů po požáru se zřejmě uplatnil litoměřický štukatér Mates Tollinger. Po roce 1730 byl na zámku zřízen Zlatý kabinet, jehož bohatá výzdoba souvisí s výpravou zámecké kaple. Oba prostory jsou ukázkou velice zdařilé barokní interiérové tvorby.
Před polovinou 18. století byl vytvořen základ miniaturní zámecké obrazárny, která se postupně rozrostla na 112 obrázků, souvisle vykrývajících stěny místnosti.
Ve druhé polovině 18. století byla dokončena výzdoba místností v západním křídle – při její úpravě byl použit kvalitní krb s plastickými delfíny, který byl přivezen z chátrajícího zámečku v polesí Valdštejsko. V roce 1872 byla v prvním patře jižního křídla zřízena nová jídelna, ve které byl použit renesanční kazetový strop ze zámku v Dobrovici.
V roce 1945 propadl celý valdštejnský zámek konfiskaci, v roce 1966 převzalo zámek do správy Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje. Nyní je zámek ve správě Národního památkového ústavu.

Prohlídkové trasy
Expozice Dnešní podoba mnichovohradišťských zámeckých interiérů i po všech pozdějších úpravách připomíná atmosféru 18. století. Historické fondy společně s rozměrnými olejomalbami na stěnách salonů a další dobovou výzdobou tvoří ze zámku mimořádně působivý celek.
I. prohlídkový okruh – Historické interiery
II. prohlídkový okruh – Divadlo
III. prohlídkový okruh – Lapidárium (kostel tří Králů a kaple sv.Anny)
IV. prohlídkový okruh – Dětská prohlídka s průvodcem v dobovém kostýmu v zámeckých inreiérech. (určeno dětem do 9 let)
Kulturní akce na zámku Mnichovo Hradiště.
 

Dostupnost
Autem: R10 (Praha – Turnov) exit 57 (Mnichovo Hradiště) Autobus: Praha (Černý most) na stanici Mnichovo Hradiště Vlakem: na trase Praha – Turnov stanice Mnichovo Hradiště
GPS: Loc: 50°31′38.78″N, 14°58′15.241″E
V okolí zámku
Drábské světničky – vrch Mužský – zřícenina Valečov – Příhrazské skály – sopečná vyvřelina Káčov – Klášter Hradiště nad Jizerou – zámek Sychrov – hrad Zvířetnice.

Navštivte další hrady a zámky středočeského kraje.

 

Otevírací doba

duben, říjen : So, Ne, svátky  9 - 15,
květen - srpen : Út - Ne 9 - 16,

Mimořádně otevřeno: 25.4., 28.10.

Vstupné

I. okruh - zámek
plné        100 Kč
snížené    70 Kč
rodinné       250 Kč
II. okruh - divadlo a III. okruh - lapidárium
plné        40 Kč
snížené    25 Kč
rodinné       105 Kč
Divadelní zákulisí   60 Kč
Pohádka pro děti 3-10 let   40 Kč


Kontakt:
Zámek Mnichovo Hradiště
295 01 Mnichovo Hradiště
tel.: +420 326 773 098
fax: +420 326 772 198
www.mnichovo-hradiste.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Výstavní instituce představuje široké spektrum současného umění, jejímž cílem je ukázat lidem, že umění může chápat opravdu každý.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Městské muzeum Sedlčany

Městské muzeum Sedlčany

expozice – výstavní síň – projekce – kavárna – Wi-Fi
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1569 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 2122 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník

Muzeum Mělník Regionální muzeum Mělník sídlí od listopadu 1999 v objektu bývalého kapucínského kláštera.
zobrazit detailHodnotilo 1958 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se