Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Kateřina Černá
vloženo: 09.08.2011

Morava – nejen vinohrady a slovácké kroje!Adresa:  Morava
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 288

Web:  odkaz
Lokalita:  Zlínsko

PR Článek Přírodní zajímavost

Chcete vyrazit na výlet a stále nemáte jasno, kam se podívat?Navštivte Moravu.

Tuto část České republiky si totiž téměř každý spojí s nekonečnými lány vinohradů, slováckými kroji a nikdy nekončící rovinou. Málokdo však ví, že například v Jihomoravském kraji se nacházejí dvě památky ze seznamu UNESCO – brněnská vila Tugendhat a kulturní krajina Lednicko-valtický areál, dále množství známých hradů, zámků a hlavně poutavá příroda, protkaná křížem krážem turistickými a cykloturistickými trasami. Pokud hledáte zajímavá místa, kde se zastavit, cestujte s NET4GAS Blíž přírodě.  Tento v Čechách unikátní program vám přibližuje místa, která napříč toulkami Hanou i Moravou stojí za povšimnutí. Zkrátka, ať zvolíte kterýkoli z uvedených krajů, „nešlápnete“ vedle!
Vedle hanácké metropole k Olomouckému kraji patří také města, jako jsou Prostějov, Přerov, Šumperk či Lipník nad Bečvou. Právě u prvního z nich se nacházejí dvě přírodně cenná místa – biokoridor Hloučela a biokoridor Mokroš. Lokality, které se staly významné především pro tamější rostlinná společenstva. První jmenovaný – biokoridor Hloučela se nachází (jak jinak než) podél říčky Hloučely. Samotný tok a přilehlý lesopark obklopující jeho břehy tvoří souvislý pás zeleně přímo na okraji města Prostějov. Toto území se zamlouvá například ledňáčkovi říčnímu, žluvě hajní nebo pro čistotu samotné říčky i raku říčnímu. Místo si ale našlo své příznivce také mezi obyvateli samotného Prostějova a okolí. Biokoridor Hloučela je totiž vyhlášenou zónou pro odpolední procházky a odpočinek.
 Jižně od města Prostějov, konkrétně u Němčic na Hané, se pak nachází další vzácné území – biocentrum Mokroš.  Za podpory programu NET4GAS Blíž přírodě zde přímo v nitru mokřadu před několika lety Český svaz ochránců přírody vybudoval ptačí pozorovatelnu, odkud lze z těsné blízkosti sledovat krásu přilehlého okolí. Při trošce štěstí lze zahlédnout i káně lesní. Jedinečnost tohoto území ocenily i vzácné druhy rostlin, jako je třeba vrbina penízková nebo vachta trojlistá. Napříč biocentrem vede naučná stezka, ke které se lze dostat přímo z obce Mořice.
O několik desítek kilometrů dál leží hranice dalšího kraje, Zlínského. Jeho území proslavil především Tomáš Baťa, který se zasloužil zároveň o rozvoj samotného (nyní krajského) města Zlín. Nedaleko této metropole leží u Hostýnských vrchů Fryšták – město, jehož okolí bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí Zlínska. Přímo v jeho centru začíná Andrýskova naučná stezka, která vede napříč přírodním parkem a zároveň popisuje nejen zajímavosti zdejší přírody, ale zároveň i historii samotného místa. Celou stezkou navíc provází legendární první občan Fryštáku – pan Andrýsek.
Vedle všech měst na Moravě je však největší a nejznámější Brno. Jihomoravská metropole se pyšní mnoha krásnými památkami – hrad Špilberk, městské divadlo – a zajímavými místy v přírodě. Například jen několik kilometrů vzdálená brněnská přehrada nebo o něco více vzdálený kopec Poustka. Zdejší naučná stezka nedaleko obce Pozřice vede skrz pahorek, který nese jméno nejspíš podle původních obyvatel – poustevníků. Lokalitu si oblíbili turisté především pro odpočinek a relaxaci. Vyhlídky u umístěných laviček totiž nabízejí jedinečný pohled na východ slunce nad Hostýnskými vrchy i na pozořický kostel při západu slunce.
Příjemná místa pro relaxaci i aktivní odpočinek najdete též na jiných místech Moravy a celé České republiky. Stačí navštívit stránky www.blizprirode.cz, kde na vás čeká spousty tipů na výlet a další přírodní zajímavosti.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

29. Mezinárodní týden turistiky na Valašsku je u konce

29. Mezinárodní týden turistiky na Valašsku je u konce

V minulých dnech se Vsetín stal centrem 29. Mezinárodního týdne turistiky na Valašsku. Jeho organizace se ujalo město Vsetín ve spolupráci s KČT Valašsko-Chřiby a odborem turistiky TJ...
zobrazit detailHodnotilo 13 uživatelů. Průměrné hodnocení 2.9/10

Rudolf Jelínek Vizovice - Exkurze s chutí a vůní slivovice

Rudolf Jelínek Vizovice - Exkurze s chutí a vůní slivovice

Při návštěvě Distillary Landu ve Vizovicích má každý návštěvník možnost seznámit se s tradicí výroby slivovice na Valašsku a také s historií a současností společnosti RUDOL...
zobrazit detailHodnotilo 159 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Revika - rekreační areál a penzion Vizovice

Revika - rekreační areál a penzion Vizovice

Rekreační středisko a penzion poskytuje ubytování, rekreační pobyty, školy v přírodě, sportovní soustředění, letní tábory.
zobrazit detailHodnotilo 88 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Restaurace a penzion U Větrného mlýna

Restaurace a penzion U Větrného mlýna

Ubytování a restaurace v příjemném prostředí Horňácka.
zobrazit detailHodnotilo 137 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Zámek Vizovice

Zámek Vizovice

Zámek ve Vizovicích nechal v polovině 18. století vystavět na místě bývalého cisterciáckého kláštera olomoucký kanovník a pozdější biskup královéhradecký Heřman Hannibal z ...
zobrazit detailHodnotilo 340 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se