Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Sklep v Nechorech
Sklep v Nechorech
Májové zpívání u Nechor
Májové zpívání u Nechor
Boží muka sv. Urbana, patrona vinařů
Boží muka sv. Urbana, patrona vinařů
autor: Partnerstvi
vloženo: 26.05.2009

NechoryAdresa:  Prušánky
Město:  Prušánky
Hodnocení: 5.5 / 10 hlasů: 252

Web:  odkaz
Lokalita:  Slovácko

Historicky významný objekt

Prušánecká sklepní kolonie Nechory je legendou moravského vinařství. Ohromuje nejen svojí rozlohou, ale především geniem loci. Rozsáhlý areál čítající více než 400 sklepů se dělí na Vrchní a Spodní Nechory. Existence souboru vinařských staveb v této lokalitě je poprvé zmiňována v polovině 18. století, o sto let později zachycuje mapa již kolem 70 búd a 60 sklepů bez lisoven. Převládajícími stavbami kolonie jsou dnes přízemní lisovny se sklepy. Búdy jsou vodorovnou chodbou (tzv. žebračkou) spojeny se šíjí, která překonává výškový rozdíl a vede do vlastního sklepa. Nejstarší lisovny jsou štítově orientované a původně byly postaveny technikou nabíjení. Základy byly z kamene a hliněné malty, stěny z hlíny budované nabíjením, z nepálených cihel nebo hliněných válků, které se formovaly z hlíny, slámy a plev. Výtvarné řešení původních búd vychází z místní tradice, stěny byly buď bílé nebo se lička přibarvovala modrou či zelenou skalicí, případně okrovou hlínou. Podrovnávky zdí jsou různobarevně odlišeny, některé jsou lemovány úzkým řádkem s jednoduchým ornamentálním motivem. Zdejší raritou je Nechorský betlém, na kterém jeho autor Josef Kratochvíl ztvárnil místní vinaře při práci. Pro vystavení v kostele se zdál betlém příliš rouhavý, a tak skončil v soukromém majetku rodiny Pšovských.

Vinařské stavby v Nechorách byly občas ničeny požáry, jejichž příčinou byla většinou neopatrnost při vypalování beček sírou. Své stopy na vzhledu areálu zanechal i zub času. Kvůli špatnému stavu zdiva musely být přestavěny i hodnotné stavby z přelomu 18. a 19. století. Kopie původních búd číslo 9 a 11 jsou umístěny v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Patrové lisovny vystavěné ve 20. století tvoří souvislou řadu, místnosti v podstřeší slouží k ubytování či společenským účelům. Neobvyklý název sklepní vesnice, která má i svého strážného ducha Ochechulu, vysvětluje pověst o nestřídmém vinaři, který cestou domů upadl a zůstal ležet u cesty. Na otázku kolemjdoucích „Si chorý?" odpověděl: „Ne chorý, opitý". Jiný výklad tvrdí, že ten, kdo pije víno z prušáneckých sklepů, je zdravý, nikoli chorý. Nechory byly a dodnes jsou důležitým společenským centrem, kde se vinaři scházejí nejen v neděli, ale i ve všední den. Za první republiky se v búdách často pořádali politické schůzky. Kostrukce lisoven a sklepů umožňovala odposlech politických protivníků u okének nebo u rampúchů. Dobový kronikář to zaznamenal slovy:
„Před volbama sa piuo hodně a po volbách eště věc. Ti co vyhráli, pili na radosť, a ti co prohráli, pili zaséj na zuosť. Najvěc sa však napili ti, co neměli žádných vinohradů. Tým to byuo jedno, kdo vyhráu, alebo prohráu. Ti pili u obojích."

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Jedinečná archeologická, v lužních lesích a lukách unikátně zachovalá, raně středověká památka významné velkomoravské sídelní aglomerace.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město Uherské Hradiště
zobrazit detailHodnotilo 3138 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích

Vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích

Vinařství Maláník-Osička s.r.o. - Mikulčice je malou rodinnou firmou zabývající se pěstováním vinné révy a výrobou kvalitních přívlastkových vín.
zobrazit detailHodnotilo 282 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Hotel Panon***

Hotel Panon***

Hotel Panon je zařazen do kategorie H*** a poskytuje ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových, třílůžkových pokojích a apartmánech s vířivou vanou, jedna má vlastní saunu.
zobrazit detailHodnotilo 374 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Zámek Ždánice

Zámek Ždánice

Lichtenštejnský zámek ve Ždánicích
zobrazit detailHodnotilo 372 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se