Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 24.08.2012

Novohradské hory – perla jižních Čech oceněná UNESCOAdresa:  Novohradské hory
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 270

Web:  odkaz
Lokalita:  Jižní Čechy

Chráněné území Pramen PR Článek Přírodní park

Vydejte se na výlet do tak trochu zapomenutého kraje Novohradských hor a nechte se okouzlit unikátně zachovalou přírodou, čistými prameny i malebnými vesničkami, jako je třeba Dobrá voda. Na ploše jen 162 km2 si přijdou na své milovníci nenáročné rodinné dovolené, pěší turistiky i cyklistiky.

Přírodní park Novohradské hory je mimořádný především vysokým stupněm zachovalosti přírodního prostředí. Pyšní se rozsáhlými lesními a lučními ekosystémy, ukázkou poslední české divočiny, zádumčivými rašeliništi a prameništi a do krajiny citlivě zasazenými rybníky. Tato kombinace skutečně dokáže okouzlit snad každého návštěvníka oblasti.

V roce 1564 proslavil tuto oblast zdejší léčivý pramen, jehož věhlas lázeňského místa později zdědil pramen objevený o něco níže v Dobré vodě. Oblast dala také vzniknout velmi unikátnímu černému sklu – hyalitu, proslavenému po celém světě a s ním související těžbě dřeva, které se plavilo po uměle zbudovaných vodních nádržích, tzv. klauzích, jež tvoří neodmyslitelnou součást rázu místní krajiny.

Vydejte se prozkoumat poslední českou divočinu

Asi nejznámější novohradskou přírodní památkou je Žofínský prales. Spolu s nedalekým pralesem Hojná voda jsou nejstaršími rezervacemi ve střední Evropě. Hojnovodský prales je veden jako vzácný také na seznamu UNESCO. Nabízí tříkilometrovou naučnou stezku, která vás seznámí s faunou i flórou pralesa, jeho historií i vlivem člověka.

Zajímavých naučných stezek najdete v Novohradských horách hned několik. Za zmínku stojí například i naučná stezka Červené Blato, která vás seznámí s dějinami těžby rašeliny a přírodním bohatstvím rašelinišť.

Zdolat byste určitě měli i nejvyšší vrchol české části Novohradských hor Kamenec (1.072 m). Tyčí se asi 3 kilometry jihozápadně od obce Pohoří na Šumavě. Samotný vrchol Kamence rozhodně dělá čest svému jménu! Je tvořen výraznými skalními hradbami a tak se, pokud chcete zdolat úplný vrchol, připravte na menší horolezecký výkon.

Naplánujte si výlet do Novohradských hor, tipy naleznete zde.

Ochutnejte místní lahodné prameny

V Novohradských horách se nacházejí unikátními prameniště se zdroji velmi kvalitní vody. Zdejší prameny jsou díky neagresivnímu geologickému podloží jen slabě mineralizované. Jsou proto vhodné pro každodenní konzumaci a všechny věkové skupiny. Místní voda je také využívána pro výživu kojenců i batolat. Nejznámějšími lokalitami pramenů jsou zajisté Dobrá a Hojná voda. Vodu z Novohradských hor můžete díky známé české značce Dobrá voda ochutnat i u vás doma.

Nedaleko obce Pohoří na Šumavě, v přírodní památce Prameniště Pohořského potoka, pramení také Pohořský potok. Na jeho toku byl zbudován Pohořský rybník s oblibou využívaný k osvěžujícímu vykoupání v rašelinou zbarvené vodě.

Po stopách času

Kraj Novohradských hor má velmi bohatou historii. Minout byste neměli hrad v Nových Hradech. Původně gotické sídlo bylo po několika požárech upravováno a následně v období baroka rozšířeno. V roce 2000 bylo sídlo rozsáhle zrekonstruováno a návštěvníci se mohou těšit na prohlídku gotických interiérů, obrazové galerie nebo exponátů hyalitového skla.

K nejstarším novohradským obcím patří ojedinělá ves Žumberk, která je ideálním místem pro rodinný výlet.  Je jednou ze tří dochovaných opevněných vesnic v Evropě. Zdejší gotická tvrz z 15. století, byla v 17. století přestavěna na krásný renesanční zámeček, který dnes nabízí muzejní expozici lidového malovaného nábytku.

Ten, kdo se nakonec rozhodne a Novohradské hory navštíví, měl by vědět, že tato jedinečná oblast skrývá i jedno nebezpečí. Může uchvátit natolik, že je nutné se sem vracet.

Naplánujte si rodinnou dovolenou nebo jen výlet do Novohradských hor.  Tipy a mapy naleznete zde.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 354 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Chýnovká jeskyně

Chýnovká jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2113 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.6/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2375 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar

Budějovický Budvar je významným českým exportérem a na českém vývozu piva se podílí téměř čtvrtinou.
zobrazit detailHodnotilo 232 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Výstava PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - LÉTA ZKÁZY A BOLESTI v Jihočeském muzeu jen do 11. listopadu 2018

Výstava PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - LÉTA ZKÁZY A BOLESTI v Jihočeském muzeu jen do 11. listopadu 2018

Už jen do 11. listopadu 2018 můžete v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích zhlédnout výstavní projekt
zobrazit detailHodnotilo 55 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se