Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 06.03.2016

Oblastní galerie v LiberciAdresa:  U Tiskárny 81/1 460 01 Liberec V-Kristiáno
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 140

Web:  odkaz
Lokalita:  Lužické hory a Ještěd

Muzeum

Muzeum evropského umění


Oblastní galerie v Liberci  patří mezi pět největších muzeí umění v České republice. V jejím depozitáři se nachází na dvacet jedna tisíc sbírkových předmětů – obrazů, grafik, kreseb, plastik.

Historie liberecké galerie sahá do roku 1945. V této době byla galerie součástí Severočeského muzea, ale pro prezentaci sbírek výtvarného charakteru jí byl vyčleněn speciální prostor v Liebiegově paláci. Správy sbírek se ujal liberecký rodák, grafik Jaro Beran, který se stal i prvním ředitelem galerie jakožto samostatné instituce. Ta vznikla v roce 1953 v rámci státem budované sítě státních galerií. 

Galerie sídlí v tzv. Liebiegově paláci, který si v letech 1871 – 1872 nechal podle vzoru severoitalských renesančních vil postavit liberecký textilní velkopodnikatel Johann Liebieg mladší. Stavby se ujal renomovaný liberecký architekt a stavitel Gustav Sachers. Vila je situovaná v blízkosti libereckého zámku v krásném prostředí bývalé zámecké zahrady. Dnes je celé přízemí Liebiegova paláce vyhrazeno pro krátkodobé výstavy a v patře se nachází stálá expozice. Menší část – tzv. grafický kabinet – je rovněž vyhrazena pro krátkodobé výstavy.

Ve stálé expozici se nacházejí opravdové skvosty českého a evrospkého umění. V první řadě unikátní sbírka francouzského předimpresionistického krajinářství 19. století – tzv. barbizonské školy, kterou Liberci věnoval sběratel a mecenáš Heinrich von Liebieg, bratr Johanna ml.. Součástí této expozice je i soubor děl Eug?na Boudina, který patří mezi největší a nejcennější kolekce jeho děl mimo území Francie. Heinrich von Liebieg městu odkázal i rozsáhlou kolekci obrazů rakouského a německého malířství 19. století. A například tvorba dvou hlavních představitelů - Augusta Pettenkofena a Eugena Jettela – je v liberecké galerii zastoupena mnohem kvalitněji než v národní obrazárně Horního Belvederu ve Vídni. Dalším mecenášem byl jablonecký lékař Anton Randa, který galerii odkázal početnou sbírku grafik evropské provenience od renesance až po 19. století. Grafická sbírka byla později rozšiřována a dnes najdeme díla od Jiřího Anderleho, Čestmíra Kafky, Květy Pacovské, či současných regionálních autorů jako např. Romana Karpaše a Jana Měřičky. Akvizice sbírky MUDr. Ferdinanda Blocha ve 20. letech 20. století byl položen základ nejrozsáhlejší liberecké expozici – českému umění 20. století. Díky tomu, že obsahuje reprezentativní průřez všemi hlavními uměleckými směry a uměleckými osobnostmi tohoto období, je tato sbírka opravdovou chloubou galerie. Můžeme ji rozdělit do tří okruhů: české malířství 20. století (např. impresionista Antonín Slavíček, za kubismus Bohumil Kubišta, nebo surrealisté Alois Wachsmann, Toyen, Jindřich Štýrský), česko-němečtí malíři působící v Čechách před rokem 1945 (např. August Bröms, Max Kopf) a regionální malířství po roce 1945 (např. Václav Benda, Vladimír Komárek, Ondřej Kopal, David Hanvald ad.).

Nedílnou součástí „provozu“ galerie jsou edukativní programy pro školy, výtvarné dílny pro rodiče s dětmi i kurzy pro dospělé, komentované prohlídky nebo přednášky odborníků, koncerty. Oblastní galerie v Liberci se chce dále soustředit na své hlavní poslání – správu a zhodnocení sbírek, které jsou v majetku Libereckého kraje – ale chce také dále rozšiřovat svoji nabídku, nabízet zajímavé programy a přibližovat výtvarné umění nejširší veřejnost.

V roce 2014 se Oblastní galerie přestěhuje do nově zrekonstruované budovy bývalých městských lázní v Masarykově ulici v Liberci. Stěhování umožní novou koncepci stálých expozic, rozšíření výstavního programu a nabídky doprovodných programů pro veřejnost.

Oblastní galerie v Liberci

14. února – 7. dubna 2013 Šedesát let, šedesát tváří. Portréty ze sbírky Oblastní galerie v Liberci 1850–2000

Komentované prohlídky k výstavě 60 let, 60 tváří /Portréty ze sbírky Oblastní galerie v Liberci
14. 3. v 10.00 a 17.00 hod.
28. 3. v 17.00 hod.
4. 4. v 10.00 a 17.00 hod.

21.2. v 10.00 a 17.00 hod. Komentovaná prohlídka ke stálé expozici českého umění 20. století


facebook: oblastnigalerie
google+

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Město v srdci Trojzemí
zobrazit detailHodnotilo 287 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

ZOO Liberec

ZOO Liberec

Příjemný rodinný výlet do nejstarší ZOO mezi vzácné zvířecí unikáty, přírodu a možnost, kterou uvítají zejména děti, se projet vláčkem po krátkém okruhu.
zobrazit detailHodnotilo 1468 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Město Nový Bor – město skla

Město Nový Bor – město skla

Je možné shlédnout sklářské muzeum, několik galerii, případně navštívit i některé sklářské studio.
zobrazit detailHodnotilo 82 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Liberec

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Liberec

Můžete sami vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Liberec.
zobrazit detailHodnotilo 7 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.1/10

Velkopavlovicku vládne červené!

Velkopavlovicku vládne červené!

Léto na Velkopavlovicku je ve znamení kulturních akcí, které jistě stojí za návštěvu.
zobrazit detailHodnotilo 50 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se