Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 05.04.2013

Park Boheminium v Mariánských LázníchAdresa:  Krakonoš 665, 353 01 Mariánské Lázně
Hodnocení: 5.6 / 10 hlasů: 347

Web:  odkaz
Lokalita:  Západočeské lázně

Muzeum Výstaviště

 Guliverova cesta cesta za českými památkami 

 Mariánské Lázně 1.4. 2013 - 15.11.2013
 Denně od 10.00 do 17.30
 
 Není mnoho míst v České republice, kde na jednom místě spatříte stavební vývoj všech epoch našich dějin, od 9. století do současnosti. Málo kde ožívá historie tak obrazně, že si můžeme vyprávět o moravském králi Svatoplukovi a několik metrů dále nás osloví památník bitvy na Bílé hoře s renezančním letohrádkem Hvězda. Kupodivu tuhle „pouť Pana Broučka“ napříč staletími nabízejí Mariánské Lázně, nejmladší ze západočeských lázeňských měst. Památky na první Přemyslovce nebo velkolepý stavební počin Karla IV. ale nehledejme v centru. Od unikátní litinové kolonády z konce 19. století a moderní zpívající fontány se musíme vydat do kopců nad městem. Cestu nám usnadní kabinková lanovka a v horní stanici nás přivítá Krakonoš. Je kamenný, jako ochránce zdejších hor a pramenů jej vytvořili před více než 100 lety stavební dělníci, kteří budovali nevídaný pohádkový hotel, secesní Café Rübezahl (Krakonoš). Na odpolední vycházky sem často zavítal anglický král Edward VII., Thomas Alva Edison nebo také třeba Rudyard Kipling. I my jsme dorazili na místo. Přímo proti nám se zvedá Ještěd. Vstupujeme do parku Boheminium, obdivuhodného světa dokonalých „miniatur“ v měřítku 1:25.   

Již deset let na tomto místě roste největší sbírka hradů, zámků, technických či lidových staveb u nás, expozice modelů pod širým nebem - památky České republiky - park Boheminium. Dokonalé repliky nejvýznamnějších stavebních kulturních památek naší vlasti - v 25 násobném zmenšení oproti skutečné předloze - vytváří zdejší profesionální dílna. Park s instalacemi modelů se rozkládá na rozloze tří hektarů, díky nadmořské výšce 760 m je místní klima i v parném létě vítanou změnou. Přírodní prostředí svědčí nejen zeleni parků, ale utváří ojedinělý rámec i svým modelům. Zámek Červená lhota nemůže stát jinde než v rozlehlém rybníku s kvetoucími lekníny, šumavskou scenérii Stožecké kaple doplňují stoleté smrky. Po horském úpatí telekomunikační věže na Ještědu šplhá miniatura lanovky, suťová homole je zahradou skalniček. Naopak horu Říp v Mariánských Lázních uvidíte nezalesněnou, tak jak před sto lety rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha shlížela na českou krajinu a každý věděl, že byla zbudována na počest slavného vítězství knížete Soběslava nad německým králem Lotharem. Modely jsou ojedinělou didaktickou pomůckou k poznávání historie, zeměpisu i vlastivědy. Jen tady vedle sebe uvidíte zaniklé památky Velkomoravské říše, přemyslovské hradiště - to jak vypadal dřevěný hrad Plzeň v 11. století, vrcholně gotický hrad císaře Karla IV. Karlštejn nebo slavná barokní díla fenomenálního architekta Jana Blažeje Santiniho.  

Služby parku doplňuje kavárna s občerstvením, dětské hřiště s hrací plochou, své služby nabízí kvalitní gastronomie Mariánských Lázní či dostupné ubytování v hotelu Krakonoš před branami areálu. V nejbližším okolí nejen děti zabaví jelení a dančí obora nebo výstup na rozhlednu Hamelika s výhledem na centrum lázní. Kabinková lanovka v létě rozšiřuje svoji nabídku o sjezd na horských koloběžkách, mladší generace nebo rodiče s dětmi mohou využít zdejší lanové centrum. Výlet jistě obohatí návštěva přírodní rezervace Kladské rašeliny s unikátní naučnou stezkou okolo jezera (zdarma), kde i Vás překvapí nefalšované prostředí alpské vesnice, doporučit lze také prohlídku hradu a zámku Bečov s mimořádnou zlatnickou památkou relikviáře svatého Maura.  Naučně vlastivědný charakter expozice, poznávání architektonických stylů a kulturních památek naší vlasti je příležitostí všem zájemcům o památky a nevšední cestování. Přípravou výletu s pomocí internetových stránek si můžete sestavit poutavý program na den v parku Boheminium, víkend v Mariánských Lázních nebo třeba i prázdninový pobyt v Karlovarském kraji.  

Výletem do Mariánských Lázní s návštěvou parku Boheminium rozšíříte svůj obzor poznávání vlasti, některý ze ztvárněných modelů Vám bude možná inspirací pro další cestování, s dětským školním kolektivem, nebo třeba s vlastní rodinou.

Kontakt:
Krakonoš 665, 353 01 Mariánské Lázně
tel.: 354 621 377
info@boheminium.cz
www.boheminium.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Becherovka otevřela nově zrekonstruované Návštěvnické centrum v Karlových Varech

Becherovka otevřela nově zrekonstruované Návštěvnické centrum v Karlových Varech

Společnost Jan Becher Pernod Ricard otevřela pro veřejnost Návštěvnické Centrum Becherovky v nové podobě.
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1.8/10

Návštěvnické centrum Becherovka

Návštěvnické centrum Becherovka

Nově zrekonstruované návštěvnické centrum Becherovka se nachází v Karlových Varech, rodném městě našeho tradičního bylinného likéru.
zobrazit detailHodnotilo 50 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

 Skalná (Wildstein, Vildštejn)

Skalná (Wildstein, Vildštejn)

Ve Skalné se nachází řada dalších památek jako například: kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Šebestiána, několik kaplí, božích muk, hrázděné domy, hrad ve Starém Rybníku.
zobrazit detailHodnotilo 386 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Rozhlédněte se po Karlovarském kraji

Rozhlédněte se po Karlovarském kraji

Dnes si představíme 5 nejzajímavějších rozhleden Karlovarského kraje.
zobrazit detailHodnotilo 125 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Jan Becher muzeum

Jan Becher muzeum

Je tomu už více než 200 let, kdy její receptura spatřila světlo světa, respektive příšeří Becherovy lékárny v domě U tří skřivanů v Karlových Varech. 200 let sladkých i hoř...
zobrazit detailHodnotilo 2045 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se