Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
autor: Klára Kalinová
vloženo: 03.08.2009

Pražská paroplavební společnostAdresa:  Praha 2, Rašínovo nábřeží
Město:  Praha
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 1555

Lokalita:  Praha

Historie
Od nejstarších dob ovlivňovala řeka Vltava život ve Praze. Paroplavba zde znamenala významnou historickou epizodu, kdy se měnil i charakter vltavských nábřeží i životní styl obyvatel města. Parníky a osobní lodní doprava patří k Praze už od 40. let 19. století a dodnes jsou součástí historického koloritu města.

Tradice paroplavby v Praze začíná už s pokusy Josefa Božka na parním člunu ve Stromovce. První parník Bohemia zde postavil Angličan John Joseph Ruston a spolu s majitelem lodi Johnem Andrewsem ho předvedl Pražanům v květnu 1841. Bohemia pak sloužila na Labi na trase do Drážďan, do Prahy zajížděla jen výjimečně za příznivých plavebních podmínek.

Další pokus v roce 1857 Angličana J.W. Pierce a J. Wintra z Weiheru (u Děčína) zavést na Vltavě v Praze paroplavbu skončil neúspěšně.

První úspěšný pokus zavést v Praze osobní lodní dopravu je spojen se založením Pražské paroplavební společnosti (PPS) v roce 1865. Iniciátorem jejího vzniku by František Dittrich, pozdější pražský primátor, a byla zavedena jako ryze český podnik. První parník Praha společnost získala už v roce 1865, další parník Vltava následoval o rok později. Nejstarší parníky PPS dodala zpravidla Rustonova loděnice z Prahy, která v té době patřila mezi největší rakouské podniky v oboru.

Od konce 80. let 19. století PPS vlastnila už poměrně velký lodní park, který postupně obměňovala. Poslední parníky společnost získala ve 40. letech, dva z nich jsou ještě v provozu. Jádro současného lodního parku ovšem tvoří osobní lodě.

Osobní lodní doprava provozovaná PPS se ve svých počátcích omezovala zejména na plavby po Praze a do Štěchovic, později byla ovšem rozšířena i do Mělníka na dolní Labe do Hřenska a na střední Labe až do Kostelce n. L. a do Nymburka. Byl o ní značný zájem, vrchol ve výkonech byl koncem 19. století a ve 20. a ve 40. letech 20 století. Po finančních potížích, které měla společnost ve 30. let v ní získal podíl stát, jistou dobu přímo patřila Dopravnímu podniku hl. města Prahy. Od roku 1992 je znovu soukromým podnikem a tato změna přinesla výrazné investice do rozvoje lodního parku do zkvalitnění služeb pro klienty.

Linkové plavby
Praha-Mělník: plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás a zpět
Praha-Slapy: linková plavba pod Slapskou přehradu do Třebenic a zpět
Praha-Troja: plavba napříč celou Prahou až do Troje k ZOO
Troja-Praha: plavba ze ZOO na Rašínovo nábřeží

Okružní plavby
Velká plavba Prahou: vyhlídková plavba pod Vyšehrad, historickým centrem k ostrovu Štvanice a výstup u Čechova mostu (Dvořákovo nábř.)
Malá plavba Prahou: okružní plavba okolo Střeleckého ostrova k Národnímu divadlu a pod Vyšehrad (MIN. 10 osob)
Oběd na lodi: v průběhu plavby celým centrem je na lodi připraveno rautové občerstvení. !!Pouze pro skupiny od 20 osob!!
Večeře na lodi: V průběhu plavby celým centrem je na lodi připraveno rautové občerstvení, za poslechu živé hudební produkce. !!Pouze pro skupiny od 20 osob!!
Plavba se zákuskem a nápojem (pivo, víno, nealko, káva, čaj): Vyhlídková plavba pod Vyšehrad, historickým centrem k ostrovu Štvanice a výstup u Čechova mostu ( Dvořákovo nábřeží IHC ), odjezd 17.00 Rašínovo nábřeží
Večeře na parníku Vyšehrad „ALL INCLUSIVE“: Vyhlídková plavba pouze pro skupiny od 30 osob v libovolném čase. V ceně vždy 3 hodiny plavby, zvolené menu, dané nápoje a hudba.
Diskotéka radia Impuls – loď Odra: loď vyplouvá od Rašínova nábřeží ve 20.00, od 23.30 kotví u Rašínova nábřeží do 02.00
Diskotéka Fajn radio – loď Visla: loď vyplouvá od Čechova mostu ve 20.30 hod. od 23.30 kotví u Čechova mostu do 02.00 hod
Československá diskotéka – loď Visla: loď vyplouvá od Čechova mostu ve 20.30 hod. od 23.30 kotví u Čechova mostu do 02.00 hod

Flotila
Vyšehrad: restaurační salónní parník
Vltava: v rekonstrukci
Lužnice: motorová restaurační loď
Hamburg: motorová restaurační loď
Odra: vyhlídková motorová loď
Visla: vyhlídková motorová loď

Podrobné informace a jízdní řády na www.paroplavba.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Výstaviště PVA EXPO PRAHA

Výstaviště PVA EXPO PRAHA

nejmodernější veletržní prostory v Praze
zobrazit detailHodnotilo 1 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze

Vstupte do motýlího domu Papilonia a poznejte úžasný svět exotických motýlů.
zobrazit detailHodnotilo 138 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Muzejní skvosty v centru Prahy

Muzejní skvosty v centru Prahy

Bistro v Praze je určitě skvělým lákadlem pro všechny návštěvníky našeho hlavního města, ale na pochoutky přichází vždy řada až po dobré zábavě nebo po vynaloženém pracovn...
zobrazit detailHodnotilo 103 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Botanická zahrada hl.m. Prahy

Botanická zahrada hl.m. Prahy

Botanická zahrada hl. m. Prahy nabízí svým návštěvníkům parkově upravené venkovní expozice, historickou Vinici sv. Kláry, Japonskou zahradu, tropický skleník Fata Morgana i velké ...
zobrazit detailHodnotilo 2464 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Muzeum Lega a obchod LEGO® stavebnic

Muzeum Lega a obchod LEGO® stavebnic

Pražské muzeum je co do rozlohy a počtu vystavených exponátů největší nejen v ČR, ale i na světě.
zobrazit detailHodnotilo 277 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se