Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
Pražská paroplavební společnost
autor: Klára Kalinová
vloženo: 03.08.2009

Pražská paroplavební společnostAdresa:  Praha 2, Rašínovo nábřeží
Město:  Praha
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 1488

Lokalita:  Praha

Historie
Od nejstarších dob ovlivňovala řeka Vltava život ve Praze. Paroplavba zde znamenala významnou historickou epizodu, kdy se měnil i charakter vltavských nábřeží i životní styl obyvatel města. Parníky a osobní lodní doprava patří k Praze už od 40. let 19. století a dodnes jsou součástí historického koloritu města.

Tradice paroplavby v Praze začíná už s pokusy Josefa Božka na parním člunu ve Stromovce. První parník Bohemia zde postavil Angličan John Joseph Ruston a spolu s majitelem lodi Johnem Andrewsem ho předvedl Pražanům v květnu 1841. Bohemia pak sloužila na Labi na trase do Drážďan, do Prahy zajížděla jen výjimečně za příznivých plavebních podmínek.

Další pokus v roce 1857 Angličana J.W. Pierce a J. Wintra z Weiheru (u Děčína) zavést na Vltavě v Praze paroplavbu skončil neúspěšně.

První úspěšný pokus zavést v Praze osobní lodní dopravu je spojen se založením Pražské paroplavební společnosti (PPS) v roce 1865. Iniciátorem jejího vzniku by František Dittrich, pozdější pražský primátor, a byla zavedena jako ryze český podnik. První parník Praha společnost získala už v roce 1865, další parník Vltava následoval o rok později. Nejstarší parníky PPS dodala zpravidla Rustonova loděnice z Prahy, která v té době patřila mezi největší rakouské podniky v oboru.

Od konce 80. let 19. století PPS vlastnila už poměrně velký lodní park, který postupně obměňovala. Poslední parníky společnost získala ve 40. letech, dva z nich jsou ještě v provozu. Jádro současného lodního parku ovšem tvoří osobní lodě.

Osobní lodní doprava provozovaná PPS se ve svých počátcích omezovala zejména na plavby po Praze a do Štěchovic, později byla ovšem rozšířena i do Mělníka na dolní Labe do Hřenska a na střední Labe až do Kostelce n. L. a do Nymburka. Byl o ní značný zájem, vrchol ve výkonech byl koncem 19. století a ve 20. a ve 40. letech 20 století. Po finančních potížích, které měla společnost ve 30. let v ní získal podíl stát, jistou dobu přímo patřila Dopravnímu podniku hl. města Prahy. Od roku 1992 je znovu soukromým podnikem a tato změna přinesla výrazné investice do rozvoje lodního parku do zkvalitnění služeb pro klienty.

Linkové plavby
Praha-Mělník: plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás a zpět
Praha-Slapy: linková plavba pod Slapskou přehradu do Třebenic a zpět
Praha-Troja: plavba napříč celou Prahou až do Troje k ZOO
Troja-Praha: plavba ze ZOO na Rašínovo nábřeží

Okružní plavby
Velká plavba Prahou: vyhlídková plavba pod Vyšehrad, historickým centrem k ostrovu Štvanice a výstup u Čechova mostu (Dvořákovo nábř.)
Malá plavba Prahou: okružní plavba okolo Střeleckého ostrova k Národnímu divadlu a pod Vyšehrad (MIN. 10 osob)
Oběd na lodi: v průběhu plavby celým centrem je na lodi připraveno rautové občerstvení. !!Pouze pro skupiny od 20 osob!!
Večeře na lodi: V průběhu plavby celým centrem je na lodi připraveno rautové občerstvení, za poslechu živé hudební produkce. !!Pouze pro skupiny od 20 osob!!
Plavba se zákuskem a nápojem (pivo, víno, nealko, káva, čaj): Vyhlídková plavba pod Vyšehrad, historickým centrem k ostrovu Štvanice a výstup u Čechova mostu ( Dvořákovo nábřeží IHC ), odjezd 17.00 Rašínovo nábřeží
Večeře na parníku Vyšehrad „ALL INCLUSIVE“: Vyhlídková plavba pouze pro skupiny od 30 osob v libovolném čase. V ceně vždy 3 hodiny plavby, zvolené menu, dané nápoje a hudba.
Diskotéka radia Impuls – loď Odra: loď vyplouvá od Rašínova nábřeží ve 20.00, od 23.30 kotví u Rašínova nábřeží do 02.00
Diskotéka Fajn radio – loď Visla: loď vyplouvá od Čechova mostu ve 20.30 hod. od 23.30 kotví u Čechova mostu do 02.00 hod
Československá diskotéka – loď Visla: loď vyplouvá od Čechova mostu ve 20.30 hod. od 23.30 kotví u Čechova mostu do 02.00 hod

Flotila
Vyšehrad: restaurační salónní parník
Vltava: v rekonstrukci
Lužnice: motorová restaurační loď
Hamburg: motorová restaurační loď
Odra: vyhlídková motorová loď
Visla: vyhlídková motorová loď

Podrobné informace a jízdní řády na www.paroplavba.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov...
zobrazit detailHodnotilo 52 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Novomlýnská vodárenská věž

Novomlýnská vodárenská věž

Muzeum hlavního města Prahy získalo Novomlýnskou vodárenskou věž do své správy v roce 2013. Vzhledem ke špatnému technickému stavu není věž přístupná veřejnosti.
zobrazit detailHodnotilo 68 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Müllerova vila

Müllerova vila

Müllerova vila v Praze je vrcholným dílem světové architektonické avantgardy.
zobrazit detailHodnotilo 248 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Rothmayerova vila

Rothmayerova vila

Architekt Otto Rothmayer (1892–1966) patří ke generaci architektů aktivních v 1. polovině 20. století.
zobrazit detailHodnotilo 187 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Pražské věže

Pražské věže

Zveme vás na prohlídku Pražských věží
zobrazit detailHodnotilo 304 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se