Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 24.09.2012

Projděte se naučnou stezkou skrz Housle!Adresa:  Lysolaje
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 274

Web:  odkaz
Lokalita:  Praha

PR Článek Přírodní park Máte rádi housle nebo přírodu? Pojďte na procházku s NET4GAS Blíž přírodě a zkombinujte obojí! V minulém týdnu jsme pro vás zpřístupnili jubilejní 50. přírodní lokalitu, naučnou stezku Housle. Tato přírodní památka, která je součástí Přírodního parku Šárka-Lysolaje, je od roku 1982 chráněným územím. Jak sám název napovídá, svým tvarem připomíná smyčcový hudební nástroj. Ve skutečnosti je to však pískovcová rokle, která vznikla vodní erozí protékajícího potoka. Vodní tok tu sice už není, ale památka v podobě rokle je nepřehlédnutelná – rokle je dlouhá 250 metrů a dosahuje hloubky až 30 metrů!

Tóny šumění potoka

Na deseti informačních tabulích rozmístěných po celé délce kilometrové naučné stezky, která nezapomíná i na nejmenší návštěvníky, se dozvíte informace o geologické stavbě území, o houbách, rostlinách a živočiších, kteří toto místo obývají, a další zajímavosti. Mezi ně patří například Zázračná studánka, místo, kde pramení Lysolajský potok. Podle legendy vytryskl pramen v době sucha jako odpověď na motlitby lidí, kteří vzývali Pannu Marii. Vodě z pramene připisovali místní obyvatelé léčivé účinky, zejména na oční neduhy. I proto zde nechal v 19. století sedlák Josef Tůma zbudovat kapli Panny Marie Sedmibolestné.
Další zajímavostí lokality Housle je, že se přímo v rokli hrávalo divadlo. Divadelní tradice v Lysolajích sahá až do konce 19. století. V roce 1949 zde vybudovali místní obyvatelé amfiteátr, v němž lysolajští ochotníci až do roku 1956 sehráli více než 150 představení.

Od České Lípy po Lysolaje

Společnost NET4GAS, jež je provozovatelem přepravní plynárenské soustavy, je generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody od roku 2007. V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě zpřístupnili společně již 50 přírodních lokalit.
Jako první to byla naučná stezka Údolí pod Klíčem u České Lípy, následovala řada dalších po celém území České republiky. Jubilejní 50. lokalitu Housle můžete navštívit v pražských Lysolajích, kam se dostanete z metra Dejvická autobusy č. 160, 355 nebo 359. Trasa naučné stezky vede kousek od autobusové zastávky Lysolaje až na konec rokle. Více informací o této i dalších lokalitách, které vám poslouží jako zajímavé tipy na výlet po unikátních místech ČR, najdete na stránkách www.blizprirode.cz.

Boxík

Naučná stezka Housle otevřela pátou desítku lokalit, které jsou součástí programu NET4GAS Blíž přírodě. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnil vedle vrcholných představitelů ČSOP, NET4GAS a místní samosprávy i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa Následovala komentovaná procházka a den plný her a překvapení. Pro děti byl připraven kvíz z prostředí stezky a každý, kdo uhodl všechny odpovědi, vyhrál drobnou cenu, jeden vylosovaný pak stan NET4GAS Blíž přírodě.

www.blizprirode.cz


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Výlet je ideální způsob naučit děti hospodařit s penězi. I ty nejmenší

Výlet je ideální způsob naučit děti hospodařit s penězi. I ty nejmenší

Rodinné výlety jsou výborný způsob, jak učit děti zacházet s penězi.
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

CREATIVE WORLD - BISTRO Z ČESKÉHO KALENDÁŘE

CREATIVE WORLD - BISTRO Z ČESKÉHO KALENDÁŘE

Přívozní 3, Praha 7 - Holešovice - 1000 m2 v přístavu na cyklostezce a pěší trase do Stromovky
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Neviditelná výstava Praha

Neviditelná výstava Praha

eviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
zobrazit detailHodnotilo 121 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Muzeum Lega a obchod LEGO® stavebnic

Muzeum Lega a obchod LEGO® stavebnic

Pražské muzeum je co do rozlohy a počtu vystavených exponátů největší nejen v ČR, ale i na světě.
zobrazit detailHodnotilo 227 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

FOR BOAT: jediný veletrh vodních sportů v ČR

FOR BOAT: jediný veletrh vodních sportů v ČR

Třetí ročník veletrhu FOR BOAT nabídne od 8. do 10. března 2019 tři haly nabité motorovými čluny, plachetnicemi, jachtami, skútry nebo surfy.
zobrazit detailHodnotilo 22 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se