Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Kateřina Černá
vloženo: 14.11.2013

RokycanyAdresa:  Rokycany
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 306

Web:  odkaz
Lokalita:  Plzeňsko

Muzeum Obec / město Sportovní vyžití Rokycany leží na soutoku Padrťského a Holoubkovského potoka v podhůří Brd, obklopené je krásnými kopci Čilinou, Kotlem a pověstmi opředeným Žďárem. Chráněná vrcholová část kopce je přírodní rezervací s pozůstatky valů keltského hradiště. Rokycany patří ke starobylým českým městům, které se v historických pramenech připomínají již r. 1110 v Kosmově Kronice české.

Město a jeho zajímavá místa

Plavecký bazén – V roce 2002 byla dokončena stavba plaveckého bazénu, který spolu s vedle umístěným koupalištěm tvoří ucelený komplex odpočinku a relaxace. V areálu bazénu je kromě tří 25 metrových plaveckých drah, dětského bazénu se skluzavkou, tobogánu, vířivek a chrličů vody možno využít též služeb páry, sauny, masáží a lymfodrenáží. K občerstvení slouží bar, který je umístěný v horním patře bazénu.

Sportovní areál – V roce 2001 byl otevřen sportovní areál s umělým povrchem, kde je k dispozici atletický ovál, travnaté hřiště s umělým trávníkem, dvě víceúčelová hřiště na basketbal a odbíjenou, tenisový kurt, hřiště na streetball s cvičnou tenisovou stěnou, technický sektor pro vrh koulí, doskočiště pro skok daleký a trojskok. Tento areál je možno využívat i ke komerčním účelům.

Zimní stadion – Zimní stadion je umístěn v jihovýchodní části města. Je součástí širšího komplexu určeného pro sportovní a rekreační vyžití občanů, včetně ubytovací kapacity v hotelu, sportovní haly, hřiště, obslužných zařízení a parkoviště. Zimní stadion prošel v roce 2005 nákladnou rekonstrukcí a v současné době v něm rokycanští hokejisté hrají druhou ligu.

Hvězdárna – Podoba dnešní hvězdárny vznikla již v roce 1961, ale její historie sahá až do let 1947. Hvězdárna je jediná svého typu v celém regionu. Provádí pozorování minim proměnných zákrytových dvojhvězd, sluneční fotosféry, pozorování meteorů a zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Dále pořádá kursy broušení astronomických zrcadel a stavby dalekohledů.

Muzeum Dr. B. Horáka – Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno již v roce 1905. Specializuje se na paleontologii a železářství. Evropsky významná sbírka zkamenělin z období starších prvohor obsahuje více než 102 000 fosílií. Historie železářství a umělecké litiny je presentována ve stále muzejní expozici a zejména v dochovaném vodním hamru ze 16. stol. v obci Dobřív. Životu a dílu významného českého herce Jindřicha Mošny je věnována expozice v Dobřívě. Muzeum pořádá krátkodobé výstavy výtvarného a užitého umění a výstavy z muzejních sbírek.

Hotel Bílý lev – Hotel se nachází v centru města Rokycany. Nabízí 26 pokojů s kompletním sociálním zařízením, koupelnou, televizí a rádiem. Součástí hotelu je i příjemně zařízená restaurace.

Město a jeho památky

Kostel Panny Marie Sněžné – Historie kostela Panny Marie Sněžné v Rokycanech sahá až k nejstarší zmínce o Rokycanech v Kosmově Kronice české kolem roku 1110, kde se mluví o tom, že zde byl biskupský dvorec. Arcibiskup Arnošt z Pardubic zřídil roku 1363 při kostele klášter Augustiniánů, který byl v roce 1421 vypálen husity. V 15. stol. se stal kostel děkanským. 12.9.1784 kostel zničil zhoubný požár a následná přestavba byla realizována dle plánů J. Palliardiho. Roku 1789 byl kostel vysvěcen. V této době však bez věže. Ta byla vybudována v letech 1821 – 1823 v empírovém slohu.

Kostel Nejsvětější Trojice
– Jedná se o pozdně renesanční kostel, který byl vystavěn v letech 1609 – 1615 za tehdejšími hradbami města. Kolem kostela byl hřbitov, na kterém se pohřbívalo až do roku 1931. Úplně zrušen byl až v roce 1967 a dodnes zůstaly pouze některé významné náhrobky. Kostel vlastní od roku 2003 Pravoslavná církev, která kostel postupně opravuje.

Kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku – Barokní kaple byla postavena jako poděkování za uchránění města před morem. Na financování i stavbě se podíleli velkou měrou obyvatelé Rokycan pod vedením stavitele Jana Mourka. 27.5.1744 byl položen základní kámen a roku 1747 se stavba dokončovala. Ke kapli vedou od roku 1843 kamenné schody do nichž jsou vtesána jména donátorů.

Rokycanská radnice – Radnice je dvoupatrová barokní budova s čtyřbokou věží, která byla vystavěna v letech 1804 – 1808, podle plánů J. Palliardiho. Dne 13.8.1882 zde byla odhalena pamětní deska rokycanského rodáka Mistra Jana Rokycany. V západním křídle 1. poschodí se nachází 16 m dlouhá obřadní síň, které vévodí obraz českého secesního malíře Alfonse Muchy. Obraz s názvem „Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou“ byl zhotoven roku 1933. V předsálí obřadní síně můžete na starém věžním hodinovém stroji obdivovat precizní práci tehdejších hodinářů. Prapor města Rokycany byl prvně vyvěšen na radnici v roce 1993.

Městské opevnění
– Městské opevnění je připomínáno již kolem roku 1290, kdy je nechal biskup Tobiáš z Bechyně vystavět. V dnešní době je opevnění patrné už jen v některých místech. V Třebízského ulici se nachází pozdně gotická polokruhová bašta, do které byl v polovině 19. století vestavěn zahradní patrový altán s pavlačí.

Mariánský sloup
– Sloup se nachází před kostelem Panny Marie Sněžné na Masarykově náměstí. Vznik tohoto sloupu vysvětluje latinský nápis na jeho spodní části: „Ke slávě a uctění panny, věčného krále roditelky, třikrát z ohně vzešlé, Jan Rauch, Jan Eisel, Jan Gallus, občané rokycanští, opravdu zbožné mysli, postaviti dali.“ Na vrcholu sloupu je umístěna socha P. Marie s Ježíškem a na spodní části je umístěno devět soch světců. Mariánský sloup je dílem J. Hofmana z roku 1725 a autorem sochařské výzdoby byl Václav Baura – datováno 1770.[/]

Dumetovský dům
– Vznik tohoto domu se předpokládá již v době gotické. První písemná zmínka však pochází až z roku 1512, kdy ho kupuje Vavřinec Dumet. Při ničivém požáru roku 1784 shořela domu střecha, oprava nebyla náročná a tak se v letech 1784 – 1787 do domu přestěhovala škola, která byla požárem zcela zničena. Dům má v současné době rokokovou fasádu s bohatou štukovou výzdobou, pozdně barokní pískovcový portál a zachovanou mansardovou střechu se šindelovou krytinou.

Rokycanův dům osvěty a barokní kašna na náměstí
– Novorenesanční dům na Masarykově náměstí byl v polovině 19. století vedle radnice jediný dvoupatrový dům na náměstí. 25.9.1894 koupila dům Obecní spořitelna královského svobodného města Rokycany za 20 tisíc zlatých. V roce 1895 byl dům opatřen novorenesanční fasádou a z této doby pochází i alegorická freska, která je umístěna nad schodištěm. Od roku 1910 zde byla umístěna obecní knihovna, která zde sídlí dodnes. Před domem osvěty se nachází kamenná barokní kašna, která pochází z roku 1827.

Děkanství – Děkanství bylo v 17. století skrovné stavení, ve kterém žil děkan Frozín. Na jeho žádost byla k faře roku 1676 přistavěna jedna místnost. Roku 1728 děkanství vyhořelo a v letech 1731 – 1738 bylo dle plánů Jana Hofmanna postaveno nové. V roce 1784 však i toto vyhořelo a bylo obnoveno v letech 1785 – 1787. Dnešní podobu získalo děkanství úpravou z 19. století.

Muzeum Dr. B. Horáka
– Budova muzea vznikla na místě pozůstatků objektů, které byly postupně částí biskupského a arcibiskupského hradu, proboštstvím a kaplí sv. Anny, vyhořelou v roce 1784. Základ dnešní podoby je z přestavby z roku 1794, kdy byla budova jednopatrová a sloužila jako škola. V roce 1844 došlo k nástavbě patra a v této podobě je již budova zachována. V roce 1931 dostalo městské muzeum budovu darem. Muzeum Dr. B. Horáka sídlí v této budově dodnes.

Secesní vila v Jiráskově ulici č.p. 286, která byla postavena roku 1913 podle plánů stavitele B. Ryšavého.

Pomník Madlonova pluku
, tvoří společný hrob vojínů decimovaného Madlonova pluku. (Událost ze dne 14.12.1642). Pomník vznikl v 19. století.

Kamenný kříž v Borku, je velice hodnotná barokní plastika jednoho z předních barokních umělců – sochaře Carla Legata Pilthauera von Pilsen. Plastika je datována rokem 1758.

Hostinec Na Železné, který se připomíná již v roce 1576 kdy ho vlastnil Tomáš Železný. Dnešní podoba má ráz rokycanského velkého předměstského domu.

Budova bývalého reálného gymnázia
z roku 1905 je vystavěna v novobarokním stylu podle projektu Ing. F. Havlíčka.

Rotunda na Kalvárii
pochází z roku 1857, uvnitř je nyní pouze kříž s trnovou korunou. K rotundě vede 13 zastavení křížové cesty, dnes patrné jen v podobě sloupů s označením římskou číslovkou a křížkem.

Luxusní Hirschova vila byla postavena roku 1892. Vilu, spíše zámeček projektoval František Kotek. Jedná se o jednu z nejkrásnějších ukázek neorenesanční architektury v Rokycanech.

 www.rokycany.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum strašidel Plzeň

Muzeum strašidel Plzeň

S úsměvem a nadsázkou nahlédneme do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.
zobrazit detailHodnotilo 2394 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Za dobrým pivem? Do Plzně!

Za dobrým pivem? Do Plzně!

Máte žízeň? Výborně! Míříme totiž na výlet do Plzně!
zobrazit detailHodnotilo 68 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Jižně od Plzně leží město Nepomuk, rodiště nejznámějšího světce českého baroka sv. Jana Nepomuckého. Můžete navštívit svatojánský chrám, postavený v místech, kde kdysi st...
zobrazit detailHodnotilo 59 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum Českého lesa v Tachově

Regionální vlastivědné muzeum v bývalém františkánském klášteře.
zobrazit detailHodnotilo 55 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Plzeň

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Plzeň

Ve čtvrtek a v pátek od 14-18 hodin, v sobotu a v neděli od 10-18 hodin, můžete sami vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Plzeň a k tomu shlédnout podrobnou videoreportáž ...
zobrazit detailHodnotilo 48 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se