Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Sedlčany - náměstí, foto Martin Stecker
Sedlčany - náměstí, foto Martin Stecker
Sedlčany - kostel sv. Martina,foto Martin Stecker
Sedlčany - kostel sv. Martina,foto Martin Stecker
Sedlčany - zámek Červený hrádek foto Martin Stecker
Sedlčany - zámek Červený hrádek foto Martin Stecker
Sedlčany - Albertovy skály,foto Martin Stecker
Sedlčany - Albertovy skály,foto Martin Stecker
Sedlčany - náměstí, foto Martin Stecker
Sedlčany - náměstí, foto Martin Stecker
znak města
znak města
autor: Kristýna Olivová
vloženo: 27.02.2009

Sedlčany - Turistické informační střediskoAdresa:  nám. T.G.Masaryka 32, 264 81 Sedlčany
Město:  Sedlčany
Hodnocení: 4.8 / 10 hlasů: 1961
Souřadnice GPS:  N: 49°39′38.37″ N, E:14°25′36.76″ E Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - západ

Obec / město

Osmitisícové město ležící ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Z rukou Rožmberků získal Sedlčany koncem 16. století do svého vlastnictví slavný rybníkář Jakub Krčín. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Historie města Sedlčany

Sedlčany jsou městem středního Povltaví s 8.000 obyvatel, položené asi 60 km jižně od Prahy, na pravém břehu řeky Vltavy.
První zmínky o vzniku města jsou z 11. století. Ve středověku byly Sedlčany hospodářským a správním střediskem tehdejšího Vltavského kraje. Úlohu města zdůrazňoval i raně gotický kostel sv. Martina.

V době husitské se městečko jako součást dominia Oldřicha z Rožmberka ocitlo mezi protivníky husitského Tábora. V 16. st. proslulo město výrobou kvalitního sukna a vařením piva, kvetl obchod s obilím, sladem a solí. Současně se rozvíjel bohatý kulturní život. Ve městě byla latinská škola, při kostele působilo literátské bratrstvo, které si pořídilo bohatě zdobené kancionály (nejznámější tzv. Krčínův). Slavný rybníkář Jakub Krčín získal Sedlčany z rukou Rožmberků r. 1580 do svého vlastnictví. Od 17. století živořily Sedlčany pod vrchnostenstvím Lobkowiczů.
V době pobělohorské měla svůj původ slavnost "ROSA". Připomínala událost z husitské revoluce, kde údajně měli sedlčanští měšťané porazit husity. Slavnost byla zrušena v r. 1789 jako protireformační akce nezdůvodněná historickou vědou. Bylo pochybné oslavovati vítězství nad Žižkou v r. 1420, který údajně nikdy porážky neutrpěl. V r. 1990 byla tradice oslav obnovena a každoročně jsou v měsíci červnu pořádány "Městské slavnosti ROSA". V rámci slavností, které jsou částečně stylizovány do husitské doby, předvádějí divadelní ochotníci dramatizaci pověsti "ROSA" v plenéru na náměstí. Kromě divadelního představení bývá pořádán historický průvod městem, středověké trhy apod.
V současné době jsou Sedlčany dějištěm mezinárodních akcí - Sukovy Sedlčany, Sedlčanská kotlina (autocross, rallycross) a mistrovství světa v kvadriatlonu.


Památky

Kostel sv. Martina

Gotická stavba ze 13. a 14. století, která tvoří dominantu náměstí.

Postavena roku 1903 v novorenesančním stylu. V současné době se v přízemí nachází regionální informační středisko cestovního ruchu a podatelna.

Městské muzeum Sedlčany (Stará radnice)

Budova někdejší radnice na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech byla v nedávné době zrekonstruována v moderní muzeum, kde je možné najít zajímavé dokumenty a předměty vztažené k historii regionu od pravěku po současnost. Sál v přízemí slouží k pořádání krátkodobých výstav a zároveň jako muzejní kavárna s Wi-Fi připojením.

Červený hrádek

K městu patří romantický zámeček Červený hrádek upravený do současné podoby arch. Janem Kotěrou.Přilehlý zámecký park je na rozdíl od zámku veřejnosti přístupný a v rámci Dne dětí využíván jako Pohádkový les plný strašidel. Interiéry jsou výjimečně využívány pro pořádání svateb a koncertů.

Na Sedlčansku lze navštívit také 4 rozhledny v nadmořské výšce 500 – 600 m n. m. (Rozhledna na Veselém vrchu nad Mokrskem,Drahoušek,Kuníček, Onen svět), které slouží pro účely šíření signálu mobilních operátorů a nabízejí výhled až na Šumavu.

K odpočinku je vhodné rekreační zařízení Častoboř u Slapského jezera, které je provozováno Sedlčanskými technickými službami od května do září. Kontaktní osoba – Pavel Hodys, tel.: 606 405 869. V blízkosti se nachází naučná stezka Drbákov – Albertovy skály, která je vhodná pro turistiku a poznávací školní výlety.

Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnost aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Sedlčany - turistické informační centrum
nám. T.G.Masaryka 32
264 81
tel: 318 821 158
fax: 318 875 666
mu@sedlcany.cz
www.mu.sedlcany.cz

 

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 1988 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Město Mělník

Město Mělník

Mělník je město ve Středočeském kraji.
zobrazit detailHodnotilo 325 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Nové Strašecí

Nové Strašecí

Svojí rozsáhlostí a nízkou hustotou sídel patří mezi nejméně osídlené regiony a je známé zejména jako houbařský ráj.
zobrazit detailHodnotilo 172 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem.
zobrazit detailHodnotilo 1326 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1434 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se