Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Nejmladší lokomotiva skanzenu - DH30
Nejmladší lokomotiva skanzenu - DH30
Důlní, zde však výletní vláček
Důlní, zde však výletní vláček
Budova
Budova
Vchod do šachty
Vchod do šachty
Šachta
Šachta
autor: Petr Pavlík
vloženo: 10.03.2014

Solvayovy lomyAdresa:  Solvayovy lomy
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 3597
Souřadnice GPS:  N: 49,977577, E:14,147262 Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - západ

Skanzen Technická zajímavost

Kousek od Karlštejna najdete skanzen dokumentující těžbu vápence v Českém krasu. Pro technicky založené turisty budou staré lokomotivy, geologické mapy i zbytky staveb jistě zajímavější, než blízky hrad. Získáte zde obraz těžby vztažený k časové ose, můžete obdivovat těžební techniku minulosti a poslechnout si charakteristický běh dvouválcových dieselů.

Skanzen Solvayovy lomy leží uvnitř přírodní rezervace v bývalém vápencovém lomu. Do areálu vedou tři cesty různého stupně náročnosti, přičemž nejzajímavější je zhruba hodinová túra z obce Svatý Jan pod Skalou. Užijete si zdejší přírodu a hlavně se napojíte na značenou naučnou stezku. Ta přímo prochází areálem skanzenu, což návštěvě místa může dát další rozměr. 

Všechny přístupové cesty jsou dobře značeny pomocí barevných piktogramů, které vás zavedou až k výchozímu bodu prohlídek – muzeu. Průvodce si vás zde vyzvedne v každou celou hodinu, a tak zbude-li vám trochu času, můžete oželet pochutinu v blízkém stánku s občerstvením a porozhlédnout se po areálu. Na informačních tabulích se dozvíte zajímavosti o zdejších budovách, technologii těžby i samotných strojích.

Skanzen

Zdejší vápencový lom se nedochoval v kompletní podobě, z řady budov zbyly jenom základy případně menší části. V první místnosti muzea si proto na modelu můžete prohlédnout jak to zde vypadalo v době těžby. Lépe si pak představíte funkci jednotlivých budov. Celá místnost má vůbec řadu zajímavostí. Po jejím obvodu najdete časovou osu s vepsanou výtěžností lomů, na stěnách pak podrobné dobové písemnosti případně technické specifikace.

Další místnost je zasvěcena okolním lomům, zejména Amerikám, jak se přezdívá řadě lomů v okolí Velké a Malé Ameriky. Jeden ze zdejších nadšenců si dal tu práci a sestavil podrobnou mapu všech štol i přístupových cest na základě skutečnosti. Mezi lidmi prý koluje mnoho verzí, nicméně tato je jako jedna z mála opravdu správná. Můžete si ji prohlédnout na stěně v druhé místnosti.

Poslední dvě části muzea potěší příznivce techniky. V třetí místnosti si připomenete lanovku, kterou se dopravoval vytěžený vápenec k železniční stanici v údolí, čtvrtou pak provází charakteristický ryk stacionárního dieselového motoru. Zde slouží nejenom pro potěchu návštěvníků, ale také jako zdroj energie.

Prohlídka muzea je sice zajímavá, nicméně to nejlepší na vás teprve čeká. Nejdříve nastoupíte do vláčku, kde buď v nákladním nebo hornickém vozu zakusíte jízdu po zdejší dráze s rozchodem pouhých 600mm. Děti z jízdy budou bezpochyby nadšené. Pak vás průvodce zavede do štoly, kde si můžete prohlédnout další modely vlaků a samozřejmě i staré nástroje horníků.

Zastavte se

Řada zdejších exponátů není původní a byla do skanzenu dovezena z cihelen, případně provozů, kde se používala obdobná technika jako ve zdejších vápencových lomech. Máte tak jedinečnou možnost si prohlédnout stroje, které by jinak nejspíš čekala demontáž a odvoz do sběrných surovin. Jenom pro zajímavost, nejmladší lokomotiva ve skanzenu pochází z roku 1988.

Návštěva skanzenu patří mezi příjemně strávené odpoledne, kde si můžete užít zdejší přírodu i něco zajímavého se dozvědět. Vzhledem k faktu, že valnou většinu prací zde dělají nadšenci ve svém volném čase, je o to větší prostor k obdivu.

Jak se tam dostanete

Máte na výběr ze tří způsobů. Nejpohodlnější je to autem do Bubovic, kde pohodlně zaparkujete na kraji obce (blíže k Loděnicím). Pár metrů od značky vytyčující vesnici najdete značenou odbočku na Solvayovy lomy, a pak už je to cca čtvrt hodiny po polní cestě. Tu následujte, časem začne zatáčet doprava, takže se ji držte, jinak si můžete zajít. Určitě neporušujte zákaz vjezdu a auto nechte v Bubovicích, principiálně to sice projet jde, ale jste v přírodní rezervaci a pokuty jsou hodně vysoké.

Mnou doporučovaná cesta vede z obce Svatý Jan pod Skalou. Vydejte se po naučné stezce, ovšem lépe po kratším rameni kolem kapličky, směrem na rozcestí u kříže. Tam pak budete pokračovat po značené cestě k lomům – zelenobílý čtverec s kladívky.

Nejméně zajímavá cesta je z Loděnic. Vydejte se po modré turistické značce směrem na Karlštejn. Sám jsem tudy nešel, nicméně podle dostupných informací po překonání hřebenu uvidíte závoru a v těch místech navazuje značená cesta k lomům – modrobílý čtverec s kladívky.

Otevírací doba

  • květen-srpen: so 11-17, ne+svátky 11-16
  • září-říjen: so 11-16, ne+svátky 11-15

časy označují začátky prohlídek.

vstupné: 50 Kč / 40 Kč, rodinné vstupné 120 Kč

Související upoutávky

Solvayovy lomy - Skanzen dokumentující historický vývoj těžby vápence v Českém Krasu. Je vybudován v bývalém lomu, známém jako "U Paraplete". Prohlédnete si zde muzeum zasvěcené lomařství, jeskyňářství, nákladním lanovkám a podíváte se do strojovny. Můžete se také projet po lomu historickými lokomotivami. Protože celý skanzen je vytvářen rukou dobrovolníků, máte-li volné odpoledne, jistě ocení vaši případnou pomoc se stavbou lanovky či zpřístupňováním dalších prostor. Upozorňujeme, že přímo ke skanzenu se dostanete z okolních obcí přibližně po 2 km chůze. Návštěvu doporučujeme.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Otevírací doba

  • květen-srpen: sobota 11:00 - 17:00; neděle 11:00 - 16:00
  • září-říjen: neděle 11:00 - 15:00; sobota 11:00 - 16:00

Aktualizováno 22.05.2007

Diskuze:
od:lovenpazwa | 30.01.2012 21:12dobrý názor | 3099 hlasů

Looking for a chair or simply chaise living room to throw in the truck or possibly the trunk within your car to use to that beach or for a picnic, consider cheap garden furniture so about to catch hauling your own quality bits to enticing lands.If a little something happens on the cheap garden furniture such to be broken by carrying out a pick " up " football gameplay or taken, you will suffer the irritation of dropping it, but the expense are not as superb.

Moreover, some of your cheap garden and patio furniture is extremely comfortable and can be utilized at home round the campfire, for sitting inside sun from the pool or just lounging within the yard browsing the classified or the best book.Many people today question the requirement to spend quite a lot of money regarding furniture they can not use commonly and make sit out while in the rain.

Those by means of large families may have a rather expensive couple of patio house furniture that leave on their deck or possibly patio and also pieces from cheap pack furniture to handle into ty*lly the yard or even to use when others exist for get-togethers.During many outings, starting cheap garden furniture for extra guests to use is not necessarily usually detected, as the majority are just happy not to have to stand and support their conventional paper plate.

Looking at Price, Purpose Versus Comfort

The majority of folks who get cheap terrace furniture do this for any function of your furniture without the take a look.Even those that can without difficulty afford higher in price or fantastic outdoor home furnishings will like to buy bargain deck furniture automobile use.Most provides a a higher level comfort for any short time it's going to be used and provides a destination for a sit with a cheap price tag.

As being a second pair of outdoor fixtures, cheap porch furniture can often be called in to service while visiting others with an outdoor party.You may be asked to create your own personal chair and the majority of pieces about cheap patio furniture is often easily creased / folded and put in your trunk.When a party is over you get them back for when.Using shoulder straps, web and also solid convertible top or plastic-type seats together with backs all the cheaper furniture is often easier to clean as certainly.

Having the capacity to keep a person's cheap patio furniture stored outdoor is one more plus, leaving safe-keeping open to get other, costlier outdoor items.Most of it will last several years, making the investment worth the bucks.

od:lovenpazwa | 27.02.2012 09:53dobrý názor | 2699 hlasů

.Completely an Artic sled puppy, bred for the purpose of power, great muscles, great chest and also vigor.He has a thicker, coarse dress, of training course, and any wooly undercoat.They include various fur colors, from light gray through charcoal, sable including a reddish tint.The end is carried with the back of this animal.

The Malamute will never like comfortable climates with virtually no difficulty heavy fur that has been designed to make sure you withstand opposites in wintry.Shaving that dog the program tolerates heat gets the opposite effect due to their way pets cool his or her self.They are really friendly however, not suitable take an apartment as they shed intensively, are good sized and need to have exercise.Fencing that dog in can assist in the particular exercise spot, as long because the climate is actually cool

od:ArchivVideo | 03.07.2013 12:12dobrý názor | 2106 hlasů

Video Český kras - Skanzen Solvayovy lomy : https://www.youtube.com/watch?v=p1_JQ5CXodw

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

LEVANDULOVÉ ÚDOLÍ

LEVANDULOVÉ ÚDOLÍ

BIO park s open air kavárnou, cvičební plochou a obchodem
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1.2/10

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1584 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Výstavní instituce představuje široké spektrum současného umění, jejímž cílem je ukázat lidem, že umění může chápat opravdu každý.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Městské muzeum Sedlčany

Městské muzeum Sedlčany

expozice – výstavní síň – projekce – kavárna – Wi-Fi
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 2127 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Reklama

Okolí 30 km

Doporučujeme

Přihlašte se