Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Hrad Kokořín
Hrad Kokořín
Nádvoří
Nádvoří
Na věži
Na věži
Věž - pohled z cesty
Věž - pohled z cesty
autor: Petr Pavlík
vloženo: 12.10.2006

Hrad KokořínAdresa:  Kokořín
Nadmořská výška:  328 m.n.m.
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 1944
Souřadnice GPS:  N: 50,440212, E:14,576649 Web:  odkaz
Lokalita:  Stř. Čechy - severovýchod

Hrad Rozhledna

Nedaleko Mělníka se kromě zajímavého souboru skal rozprostírá hrad, který je svým způsobem jedinečný. Laici ho vychvalují, odborníci zatracují, ale skutečností zůstává jeho velmi dobrý stav lákající většinu turistů k návštěvě. Málokoho zajímá, že za současným vzhledem stojí rozsáhlá rekonstrukce na počátku 20. století, která z opuštěného, chátrajícího objektu vytvořila dominantu Kokořínska.

Máte-li fantazii, pak si hrad Kokořín můžete představit jako starodávný koráb plující okolními lesy. Půlměsícovitý půdorys, daný pískovcovým skalním blokem, v kombinaci s majestátní, 38 metrů vysokou věží nejlépe vynikne z letadla, nicméně i při pěší návštěvě lze najít úhel, pod nímž hrad bude asociovat mořeplavectví.

Vystoupáte-li poměrně prudký kopec, dostanete se do míst, kde kdysi bývalo předhradí. Dnes už z tohoto místa spatříte pouze dominantu – strážní věž. Projdete kolem hradu vylámaným příkopem, v němž se nachází 72 metrů hluboká studna, a pohlédnete-li výše, už se rýsuje dřevěný most vedoucí k vstupní bráně. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že hrad ještě nedávno plně sloužil svému účelu. Všechno opravené, což umocnilo ještě samotné nádvoří.

Vybírat můžete ze dvou prohlídkových okruhů, dají-li se vůbec tak označit. První je kompletní prohlídka s průvodcem, která vám zabere přibližně hodinu. V přízemí se dozvíte o historii hradu, a pak po ochozu přejdete do Erbovního sálu v prvním patře starého paláce. Zdobí ho, kromě velkého krbu, množství erbů původních majitelů Kokořína. Odtud také pochází název. Dále navštívíte mimo jiné lovecký pokoj s výstavou zbraní ze 17. až 19. století a Rytířský sál s modelem hradu. Prohlídka pak končí možností vystoupat na věž a užít si zdejšího výhledu na Kokořínsko. Druhý prohlídkový okruh pak představuje pouze samostatný vstup na věž.

Často zmiňovaná je přítomnost Karla Hynka Máchy, kterému je zde také zasvěcena vyhlídka. Tedy spíše skála s pohledem na Kokořínský důl, notně obrostlá stromy. Traduje se, že Kokořín Máchu inspiroval k napsání Cikánů.

Stručná historie

První písemná zmínka pochází z roku 1320, kdy pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé postavil ve druhé čtvrtině 14. století nový hrad. Nejstarší zpráva, která pak jmenovitě zmiňuje Kokořín je z roku 1427, kdy ho vlastnil Aleš Škopek z Dubé. Po jeho smrti začal hrad postupně chátrat. Často střídal majitele. Patrně nejvýznamnějším bodem v jeho historii se stalo období po roce 1908, kdy ho vlastnili Václav a Jan Špačkovi. Po rozsáhlých průzkumných a archeologických pracích ho nechali rekonstruovat, avšak s přihlédnutím k využití památky jako muzea. Nechali zde vybudovat rodinnou hrobní kapli a postavit na místě středověké dřevěné budovy nový palác. Právě kvůli těmto zásahům je také hrad odborníky nejvíce kritizovaný.

Jak se tam dostanete?

Auto nechte zaparkované v Kokořínském dole na jednom z placených parkovišť. S trochou štěstí a drzosti můžete využít i některé z vhodných odstavných ploch v okolí. Odtud je to po značené cestě necelý kilometr.

Otevírací doba

duben: So-Ne 9-16

květen-září: Út-Ne 9-16

říjen: So-Ne 9-16

Vstupné

prohlídkový okruh: 60 Kč / 30 Kč snížené

pouze vstup na věž: 20 Kč / 10 Kč snížené

Související upoutávky

Hrad Kokořín - Středověký hrad z konce 14. století s působivou, 38 metrů vysokou věží, která tvoří stěžeň pomyslného korábu, jež silueta hradu může připomínat. Auto zaparkuje v Kokořínském dole a po modré značce se dostanete k hradu. Otevřeno duben-říjen.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Mirakulum: 2 v 1 neboli zábava a poučení

Mirakulum: 2 v 1 neboli zábava a poučení

Pokud hledáte místo, kde si vy a hlavně vaše děti budou připadat jako v pohádce a zároveň se i něco naučí, tak už pátrat nemusíte. Park plný zázraků leží ve středočeských M...
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen.
zobrazit detailHodnotilo 154 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska ve své činnosti navazuje na více než stoletou tradici, na jejímž počátku bylo založení Krajského muzejního spolku v roce 1885.
zobrazit detailHodnotilo 1985 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Velmi příjemná procházka, kde se můžete těšit na sochy Václava Levého, jako jsou Čertovy hlavy, Harfenice či Had. Zpestřením okružní trasy je loupežnická jeskyně a Blaník.
zobrazit detailHodnotilo 6614 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Šesté setkání vícerčat v Parku Mirakulum

Šesté setkání vícerčat v Parku Mirakulum

Pokud se narodí dvě, tři nebo dokonce více miminek najednou, bývá to často považováno za zázrak.
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se