Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Zámek.
Zámek.
Zámecké křídlo.
Zámecké křídlo.
Křídlo.
Křídlo.
Park.
Park.
Brána
Brána
autor: Petr Pavlík
vloženo: 12.04.2007

Zámek VeltrusyAdresa:  Veltrusy
Město:  Veltrusy
Nadmořská výška:  236 m.n.m.
Hodnocení: 6.2 / 10 hlasů: 2015
Souřadnice GPS:  N: 50° 16' 40.04, E:14° 19' 49.03 Web:  odkaz
Lokalita:  Stř. Čechy - severovýchod

Zámek

Kdysi jistě nádherné barokní sídlo Chotků, vybudované v první polovině 18. století, poslední léta spíše čeká na masivní finanční injekci. Ač objekt stále ještě září svou charakteristickou červenou barvou, uchýlil se pod roušku lešení, aby alespoň částečně obnovil zašlou krásu odebranou povodněmi. Dominanta rozlehlého parku, zpestřeného několika pavilony, tak další sezónu tráví odpočinkem od návštěvníků.

Stav celého areálu poměrně trefně vystihuje vstupní zrezivělá brána, nacházející se v samotné obci Veltrusy. Zašlý nápis státní zámek nechává vzpomenout na dobu minulou a dává prostor otázce, zdali by památce nebylo lépe v soukromých rukách. Stačí pak udělat několik kroků, abyste se ocitli v opravdu rozlehlém parku honosícímu se přívlastkem zámecký. Máte-li s sebou psa, případně holdujete procházkám, budete zde ve svém živlu. Pohled na dominantu, Veltruský zámek, z dáli potěší, v parku je příjemná cestička a i za hodinu chůze se nemusíte otočit.

Zámecký klasicistní park o rozloze 3000 hektarů skrývá čtyři pavilony, umělou jeskyni, sochu sfingy, boha Martha a novogotický Červený mlýn. Při procházce se tak stále máte na co těšit a neomrzí vás ani několikahodinová chůze. Nedaleko zámku je dokonce pole, na němž v letních měsících můžete vidět záhony květin, což je pohled známý spíše z Holandska, než Čech. Samotné pavilony by si však také zasloužily finanční injekci.

Abychom však stále nekritizovali. Přibližně 15 minut rychlé chůze od brány vám stačí k tomu, abyste se dostali ke komplexu budov a zejména k čestnému dvoru. Ten je z jedné strany uzavřen hlavním vstupem zámeckého interiéru, ze strany druhé pak řadou soch – působivé alegorie měsíců a ročních období z dílen Matyáše Brauna. Samotný dvůr správce rovněž pěkně udržuje, oko potěší anglický trávník i květinová výzdoba. Dojem trochu kazí jen vypuštěné někdejší jezírko s rybkami.

Aktualizace

Od 1.4. do 31.10. 2007 se koná na zámku Veltrusy výstava Čas starých pohlednic, která je doplněna dobovými rekvizitami a dějinami poštovnictví slovem i obrazem. Vystavené exponáty jsou z let 1897 až 1945, tématicky místopisné (Mělnicko, Veltrusy, Konopiště, Praha, Český ráj, Církevní památky, Lázně, zahraniční místopis…) a žánrové. Zajímavostí jsou také první korespondenční lístky a secesní stereo prohlížečky. Letos se na zámku bude ještě konat Výstava růží a adventní koncerty. Jako expozice slouží prohlídka zámeckých historických skleníků.

Historie

Výstavbu zámku započal v 18. století ve stylu velké barokní koncepce Václav Antonín Chotek. Jádrem komplexu je dvoupatrová budova válcovitého tvaru, od níž se paprskovitě rozbírají čtyři jednopatrová křídla do tvaru písmene X. Samotná stavba trvala až do roku 1744. V majetku Chotků zůstal až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu.

Těžkou ránu zámku zasadily v roce 2002 povodně. Voda zasahovala do několika metrů, zatopila postranní křídla, poškodila malby, zničila park i řadu staveb včetně daňčí obory. Od té doby je v dlouhodobé rekonstrukci.

Otevírací doba

Nádvoří: 8:30-17:00

Skleníky: 27.5.-30.9. Út-Ne 9-16

Vstupné

Skleníky: 40 Kč / 20 Kč

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Český Brod

Český Brod

Staré gotické město
zobrazit detailHodnotilo 1186 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Rodinný park Mirakulum

Rodinný park Mirakulum

Zábavu v parku najdou děti všech věkových kategorií. Většinu herních prvků mohou využít i rodiče. Zábavnou část se stovkami atrakcí doplňují naučné stezky.
zobrazit detailHodnotilo 7 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum zahrnuje zámek Roztoky s přilehlým parkem, unikátní Ateliér Zdenky Braunerové a nabízí návštěvu výstav a kulturních akcí.
zobrazit detailHodnotilo 13 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Golf Club Zlonín

Golf Club Zlonín

Golf jako radost a zábava a hra pro každého...
zobrazit detailHodnotilo 13 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Nymburk

Nymburk

Počátky osídlení strategického opukového pahorku nad řekou Labe, přes níž vedl vyhledávaný pravěký brod, sahají hluboko do historie. Svědčí o tom řada archeologických nálezů...
zobrazit detailHodnotilo 417 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Okolí 30 km

Doporučujeme

Přihlašte se