Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Vodopád - Skryjská jezírka
Vodopád - Skryjská jezírka
Lávka a v pozadí cesta ke Skryjím
Lávka a v pozadí cesta ke Skryjím
Skryjské jezírko
Skryjské jezírko
autor: Petr Pavlík
vloženo: 18.03.2007

Skryjská jezírkaAdresa:  Skryje
Hodnocení: 4.2 / 10 hlasů: 3273
Souřadnice GPS:  N: 49,946854, E:13,749000 Lokalita:  Střední Čechy - západ

Chráněné území Jezera / rybníky / nádrže

Skálami přehrazená část Zbirožského potoka, trochu honosně nazvaná Skryjská jezírka, je bezesporu půvabným místem na krátký výlet. Ať už zvolíte nenáročnou cestu podél vodního toku nebo trochu obtížnější trasu ze samotných Skryjí, jistě oceníte zdejší přírodní scenérii a malý vodopád. Musíte však počítat s tím, že namísto očekávaných jezer se budete kochat menší vodní plochou ve skalní soutěsce, jejíž nejužší místo bylo zataraseno balvany.

Celá oblast právem patří mezi přírodní rezervace. Rozloha necelých 60ha ji sice posouvá spíše mezi menší chráněné lokality, nicméně podle informační tabule zde najdete na 240 druhů cévnatých rostlin a řadu méně obvyklých živočichů jako je například rak říční či ledňáček. Při troše štěstí tu prý potkáte i vydru. Malebné skalní stěny pak pochází z vulkanické činnosti, tvoří ji tmavošedá hornina dacit.

Zbirožský potok, krátce před svým ústím do Berounky, připomíná spíše dravou horskou říčku. Ve skalní soutěsce si totiž voda prorazila úzký kaňon zakončený malým vodopádem, na který navazuje relativně široká vodní plocha Skryjského jezírka. A právě zde je místo, kvůli němuž se sem stojí za to vypravit. Subjektivně jde o jeden z nejkrásnějších koutů Křivoklátska.

Jak se tam dostanete

Rozhodně nejlepší je návštěvu místa pojmout jako výlet. Zaparkovat ve Skryjích a po modré značce dojít po přibližně 3 km k jezírkům. Cesta je však zejména ke konci hodně obtížná, místy přelézáte přes kameny v korytě potoka a nepatří k nejširším. Nakonec vodu překonáte pomocí efektního mostíku. Nicméně s kolem či dokonce kočárkem bych tento směr nedoporučoval.

Výlet je vhodné zakončit až v místě, kde začíná cesta pro pohodlnější návštěvníky, u hájovny Slap. Od jezírek budete pokračovat dále proti proudu řeky 1,5 km. K jezírkům pak samozřejmě půjdete obráceně.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Andrea | 31.05.2010 10:20dobrý názor | 1724 hlasů

Byla jsem tam v sobotu 29.5.10, cesta do Skryji je strasne spatne znacena, nekolikrat jsme zabloudili a najit jezirko taky nebyly zadna legrace. Potkali jsme cestou i jine turisty, kteri bloudili take. Jinak je okoli ale moc pekne, je tam klid, byli jsme tam s pejskem a vsude cesta v pohode.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1561 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 2109 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník

Muzeum Mělník Regionální muzeum Mělník sídlí od listopadu 1999 v objektu bývalého kapucínského kláštera.
zobrazit detailHodnotilo 1955 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Černošice

Černošice

Dnešní město Černošice tvoří několik historických obcí a osad - Horní Černošice, Dolní Mokropsy a Vráž. Do roku 1974 patřily do tohoto celku i Dolní Černošice. Uvádí se, že...
zobrazit detailHodnotilo 357 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem.
zobrazit detailHodnotilo 1446 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se