Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Zámek Roztoky
Zámek Roztoky
Nádvoří
Nádvoří
Zvon
Zvon
Schodiště
Schodiště
autor: Petr Pavlík
vloženo: 17.12.2006

Středočeské muzeum - RoztokyAdresa:  Zámek 1
Město:  Roztoky u Prahy
Hodnocení: 5 / 10 hlasů: 1109
Souřadnice GPS:  N: 50°9'29.94, E:14°23'57.81 Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - západ

Muzeum

Muzeum v Roztokách u Prahy má zvláštní kouzlo. Vzniklo v padesátých letech minulého století a pro své potřeby získalo areál roztockého zámku se zajímavým anglickým parkem. Ve své odborné činnosti zmiňuje zejména dokumentaci přírodních poměrů, historii a současnost pražského okolí. Osobně bych však vyzdvihl zejména tematické výstavy, inovované snad každý měsíc.

Oficiální materiály nejvíce vyzdvihují ateliér Zdenky Braunerové, české malířky a knižní výtvarnice. Za tuto stálou expozici získalo muzeum také cenu Gloria musaealis udělovanou ministrem kultury. V rámci trvalých výstav zde najdete také expozici věnovanou historii zámku a salon vybavený mobiliářem z 30.-50. let 19. století. Tyto výstavy však nejvíce ocení znalci příslušných oborů. Atelier Braunerové je bezesporu zajímavý, ovšem krátké nahlédnutí bohatě postačí.

Tematické expozice

Každé roční období zde najdete výstavu, která si zaslouží minimálně krátkou pozornost. Na jaře je Středočeské muzem ústředním bodem historických vozidel, kdy se zpravidla začátkem května sejdou v prostorách zámku veteráni, aby se pak vydali na společnou vyjížďku. Úžasný pohled je na ně zvlášť ve chvíli, kdy staleté vozy zdolávají zdejší serpentinovité stoupání.

Přelom roku bývá zasvěcen Vánocům. Expozice věnované perníku, vánočním ozdobám i Betlému zde probíhají už od listopadu. Návštěva zdejšího muzea tak může příjemně zpestřit sváteční volno.

Tradiční bych nazval expozici předního českého designéra, Václava Krále (27.9.1936 - 26.10.2005). Snad každý zájemce o dění v automobilovém průmyslu zná jeho nadčasové návrhy karoserií, mezi nimiž bych vyzdvihnul zejména Tatru MTX-01, která s technikou Tatry 613 dosahovala obdivuhodných výkonů. Vůz s osmiválcovým motorem Tatra o objemu čtyři litry (výkon 320 koní) vyvinul rychlost až 260 km/h. Rukopis Václava Krále nese i závodní tahač Buggyra a nesmíme zapomenout ani na legendární firmu Metalex, výrobce závodních speciálů, jejíž byl zakladatelem.

Zastavte se

Středočeské muzeum si návštěvu rozhodně zaslouží. Doporučují však se podívat na internetové stránky na aktuálně probíhající výstavy a vybrat si tu, která je vám nejbližší. O Vánocích výstavu perníku, na jaře pak zcela jednoznačně jednodenní výstavu veteránů.

Otevírací doba

Celoročně út-ne 10-18 hod

Vstupné 30 Kč / 15 Kč

Ateliér Zdenky Braunerové

duben-říjen út-ne 10-18

Vstupné 50 Kč / 25 Kč

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem.
zobrazit detailHodnotilo 1328 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 1990 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Město Mělník

Město Mělník

Mělník je město ve Středočeském kraji.
zobrazit detailHodnotilo 327 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Nové Strašecí

Nové Strašecí

Svojí rozsáhlostí a nízkou hustotou sídel patří mezi nejméně osídlené regiony a je známé zejména jako houbařský ráj.
zobrazit detailHodnotilo 181 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1453 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Reklama

Okolí 30 km

Doporučujeme

Přihlašte se