Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Velká Amerika
Velká Amerika
Mexiko
Mexiko
Pomník u Mexika
Pomník u Mexika
Malá Amerika
Malá Amerika
V blízkosti se stále těží...
V blízkosti se stále těží...
autor: Petr Pavlík
vloženo: 26.03.2007

Velká Amerika a Malá AmerikaAdresa:  Mořina
Hodnocení: 5.8 / 10 hlasů: 7570
Souřadnice GPS:  N: 49,961758, E:14,202258 Lokalita:  Střední Čechy - západ

Jezera / rybníky / nádrže Památník / pomník Přírodní zajímavost

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika, kolem nichž se dodnes točí řada více či méně populistických diskuzí. Nepopiratelný je pouze fakt, že pohledu na kaňony se jen máloco vyrovná a díky omezené přístupnosti si místo uchovává svůj neoddiskutovatelný biologický význam. Zdejší vodu si totiž oblíbili raci a četné šachty využívají netopýři jako své zimoviště.

Kolmé bílé stěny místy protkané červeným jílem v mnoha z nás vyvolají dojem amerického Grand Canyon. Na rozdíl od něj však nemůžete beztrestně projít mezi skalními masivy, ani se vykoupat v ledovém jezírku. Povolena je pouze oficiální cesta s vymezenými vyhlídkami, která vede po obvodu Velké Ameriky a kolem Mexika vás zavede až do Malé Ameriky. Přesto po cestě najdete několik míst s nádhernými vyhlídkami, od nichž mnoho návštěvníků neodradí ani všudypřítomné lano.

Ostatně leccos tady dává turistům najevo, že tu nejsou chtění. Oblastí vás má provést žlutá turistická značka, s jejímž vyznačením si autor příliš práce nedal. Místa, která jsou jasná, mají charakteristický symbol na každém kroku, nicméně nejedno rozcestí správné pokračování trasy úspěšně tají.

Velká Amerika

Genium loci sice provází celou oblasti lomů, ale ten největší magnet má bezpochyby Velká Amerika. Nezkrotná, nebezpečná a po někdejším odstřelu přístupových cest prakticky nepřístupná. Pokud se postavíte v ranních hodinách na nově zřízenou vyhlídku (nedaleko parkoviště), spatříte sice zajímavou scenérii, ale to opravdové kouzlo má lom o necelé dva kilometry dál. Za správného směru slunce uvidíte nádherný kaňon s modrou vodou uprostřed. Její čistota je pověstná, o čemž vypovídá i množství raků.

Celý lom je obklopený lanem a bezpočtem cedulí zakazujících vstup. V místech nejzajímavějších vyhlídek je však touha po poznání u mnoha návštěvníků silnější, a tak kolem lomu je řada vyšlapaných cestiček i v zakázaném území. Bohužel, ne každý respektuje zdejší přírodu, a tak najdete odpadky v místech, kde rozhodně nemají co dělat.

Velká Amerika je nejenom krásná, ale také nebezpečná. Kolmé stěny s sebou nesou sesuvy, kvůli nimž zde byla v šedesátých letech ukončena těžba a každý rok připraví o život některého neukázněného návštěvníka. Mrtvoly na dně kaňonu jsou také jedním z důvodů, proč se majitel snaží zamezit přístupu. Jednou se dokonce vyjádřil, že do lomu vysadí medvědy.

Velká Amerika je přibližně 750 metrů dlouhá, 150 metrů široká a se započtením jezera má hloubku 67 m.

Mexiko

Kousek od Velké Ameriky najdete menší lom Mexiko. Není sice tak působivý, ale jeho návštěva znamená zacházku pár metrů z žluté turistické značky vedoucí na Malou Ameriku. Na dně najdete několik jezírek, přičemž stěny lomu jsou jedny z nejnebezpečnějších v oblasti.

Mexiko si s sebou nese černý vroubek z minulosti, kdy v letech 1949-1953 sloužilo jako pracovní tábor pro politické vězně. Na nelidské podmínky a útrapy zde vzpomíná malý pomník.

Malá Amerika

Hodně motorizovaných návštěvníků ji nenavštěvuje, protože k ní musíte jít ještě další dva kilometry po žluté turistické značce pěšky. Bezesporu však patří k dalšímu úchvatnému místu oblasti. Prakticky celé dno Malé Ameriky je zatopeno.

Jak se tam dostanete

Nejsnazší je to autem, které zaparkujete na poměrně nenápadném parkovišti mezi obcemi Bubovice a Mořina. Při cestě směrem na Mořinu ho najdete po pravé ruce mezi dvěma balvany. Jako „předvoj“ jsou zákazy stání v místech, které vám přijdou poněkud nelogické. Dost lidí však upozorňuje, že zejména ve vrcholné sezóně jsou zaparkovaná auta oblíbeným terčem zlodějů. Pokud vám tedy nevadí delší procházka, zaparkujte až v Mořině.

Mezi Velkou Amerikou, Mexikem a Malou Amerikou vás provede například žlutá turistická značka. Lomů je zde mnohem více, ale přístup k nim už je minimálně na hraně zákona.

GPS souřadnice

  • Velká Amerika 49,960941N 14,200341E
  • Mexiko 49,957371N 14,191655E
  • Malá Amerika 49,953758N 14,174673E
  • Parkoviště 49,961758N 14,202258E

 

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Leos Literak | 24.08.2007 09:48dobrý názor | 3205 hlasů

Jak se jevi ta oficialni trasa z hlediska kocarku? Da se projet? Nemusim mit primo asfaltku, ale kilometry po sterku z kopce do kopce by asi nebyly idealni. A schody vadi hodne.

od:Tody | 16.05.2012 21:59dobrý názor | 2464 hlasů

Videoklip: http://www.youtube.com/watch?v=oP4M0ZWa5fo :)

od:ArchivVideo | 03.07.2013 12:06dobrý názor | 2148 hlasů

Video Český kras - Lom Velká Amerika https://www.youtube.com/watch?v=-l7zdgrQp6I Český kras - Lom Malá Amerika https://www.youtube.com/watch?v=m2E79hZcsB0

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

LEVANDULOVÉ ÚDOLÍ

LEVANDULOVÉ ÚDOLÍ

BIO park s open air kavárnou, cvičební plochou a obchodem
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1.2/10

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1584 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Výstavní instituce představuje široké spektrum současného umění, jejímž cílem je ukázat lidem, že umění může chápat opravdu každý.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Městské muzeum Sedlčany

Městské muzeum Sedlčany

expozice – výstavní síň – projekce – kavárna – Wi-Fi
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 2127 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Reklama

Okolí 30 km

Doporučujeme

Přihlašte se