|
Adresa: Hřebečníky - Týřovice
Hodnocení: 6.2 / 10 hlasů: 2609
Souřadnice GPS: N: 49,973427, E:13,789793
Lokalita: Střední Čechy - západ
Zřícenina gotického hradu Týřov si zaslouží pozornost nejenom kvůli své bohaté minulosti, ale také příjemné cestě vedoucí z nedalekých Skryjí. Žlutá turistická značka vás místy vede úseky připomínajícími opičí dráhu, nicméně s dobrou obuví ji bezpečně zdolá každý. Zešikmená pěšina, co chvíli klesající či stoupající, vás podél Berounky dovede k potoku Oupoř, kde už začíná stoupání k samotnému hradu. Kvůli korunám vzrostlých stromů toho během stoupání příliš mnoho neuvidíte, nicméně o to větší zážitek vás čeká při dosažení vrcholu.
Týřov se dochoval v poměrně slušném stavu. Osloví vás nejenom několik obvodových zdí, ale zejména krásná obranná věž s kruhovým půdorysem, zbytky hradní brány i někdejší obytné věže. Podle dostupných informací hrad nikdy nebyl zcela dostavěn, majitelé se totiž nedostali k třetí fázi budování, tedy vystavění většího počtu obytných částí a zejména reprezentačních sálů. Hrad se vám proto může zdát relativně malý, přesto má své velké kouzlo. Až se vynadíváte na zbytky staveb, můžete prolézt k vyhlídce do údolí Berounky, která je bezchybná nejenom při západu slunce.
Hrad vybudoval ke konci své vlády král Václav I. Přesné datum není známo, nicméně první zmínka o existenci Týřova respektive Angerbachu, jak byl také nazýván, se váže k roku 1249. Ve vlastnictví královského rodu však dlouho nezůstal, na počátku 14. století ho získal do zásavy Jan Zajíc z Valečka. Z historie hradu je bezpochyby nejzajímavější skutečnost, že jako Týřov jako jeden z mála odolal Husitům.
Prakticky celé 16. století byly ve znamení sporů o vykoupení Týřova ze zástavy, což se mu stalo osudným. Jeho držitelé neinvestovali do údržby, hrad postupně chátral, přičemž od roku 1575 je uváděn jako pustý.
Nejpůsobivější je vyrazit z obce Skryje, kde pohodlně zaparkujete na velkém parkovišti, případně přicestujete autobusem. Přímo z obce půjdete nejprve kousek po modré/červené turistické značce, přičemž kousek před mostem odbočíte na žlutou značku vedoucí k samotnému hradu. Trasa měří necelé tři kilometry. Během cesty si navíc můžete chvíli odpočinout na nově zřízené vyhlídce na Berounku.
hodnocení místa (ne recenze)
Krásná a dobrodružná cesta, krásný hrad a jestě krásnější pohled na Berounku.
Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace
Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1569 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10
Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 2122 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10
Muzeum Mělník Regionální muzeum Mělník sídlí od listopadu 1999 v objektu bývalého kapucínského kláštera.
zobrazit detailHodnotilo 1955 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10
Dnešní město Černošice tvoří několik historických obcí a osad - Horní Černošice, Dolní Mokropsy a Vráž. Do roku 1974 patřily do tohoto celku i Dolní Černošice. Uvádí se, že...
zobrazit detailHodnotilo 357 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10
Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem.
zobrazit detailHodnotilo 1456 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10