Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Klára Kalinová
vloženo: 30.09.2014

ŠumperkAdresa:  Hlavní třída 22 , 787 93
Město:  Šumperk
Hodnocení: 5.6 / 10 hlasů: 2319

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Morava - Haná

Církevní památka Místo s výhledem Muzeum Obec / město

Bezmála třicetitisícové město Šumperk, ležící v malebném údolí řeky Desné pod Pradědovými horami, potěší mnohé příznivce kultury, historie, hudby, odpočinku i přírody. Není náhodou, že město se chlubí přízviskem Živá brána Jeseníků. Živo je zde prakticky po celý rok, jen si vybrat.


Život v Šumperku

Ceny města Šumperka, letní turistická sezóna zahrnující Slavnosti města Šumperka, rozhledy z radniční věže, tři procházkové okruhy městem s průvodcem, expozici Čarodějnické procesy, Divadlo v parku, Mezinárodní folklorní festival, Dny evropského dědictví, nepřeberné množství kulturních akcí v kostele Zvěstování Panny Marie, bluesový festival Blues Alive, vánoční koncerty a trhy, to jsou nejvýznamnější akce ve městě, a to se na mnohé v našem výčtu ani nedostalo.

S průvodcem za historií a památkami

Letní turistická sezóna nabízí nejvíc možností, jak se seznámit s městem a okolím. Prohlídkové okruhy městem s průvodcem zavedou do dob, kdy ve městě platilo mílové právo, kdy se Šumperk stal královským městem, kdy město trpělo v plamenech požárů a kdy nejstatečnější oběť čarodějnických procesů Jindřich Peschke umíral v místní šatlavě. Při prohlídkovém okruhu „Procházka ze 13. do 21. století“ poznáte nejvýznamnější šumperské památky jako je kostel Zvěstování Panny Marie, tzv. Geschaderův dům, měšťanské domy na náměstí, kostel sv. Jana Křtitele, bývalý žerotínský zámek ad.

Šumperk jako Vídeň menší

Z domů v centru města jde cítit vůně historie, neboť většina z nich pamatuje dobu průmyslového boomu 19. století. Šumperku se v této době nebývale dařilo a to se odráželo v majetku movitých majitelů továren na textilní výrobky. Ti si zvali významné vídeňské architekty, kteří jim navrhovali honosné paláce a vily. Zanedlouho město svým stylem nápadně připomínalo hlavní město habsburské monarchie, až si v r. 1883 vysloužilo od významného moravského buditele Jana Havelky lichotivé přízvisko „Malá Vídeň“. Za krásami historizující architektury vás zavede průvodce při prohlídkovém okruhu „Zrození Malé Vídně“. Volnou vstupenku na tento okruh najdete na obalu oplatků Malá Vídeň, které jsou k zakoupení v informačním centru a u průvodců.

Za čarodějnicemi do sklepení historického domu

Čarodějnické procesy probíhaly v 17. století a v historii města zanechaly smutnou a nesmazatelnou stopu. Sugestivním způsobem období řádění čarodějnické inkvizice představuje jak procházkový okruh s názvem „Kde žily čarodějnice“, tak i stálá expozice Čarodějnické procesy. Zde prostřednictvím audioprůvodce guidePORT™ ústy hlavního inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu návštěvníci poznají tehdejší temnou situaci ve městě.

Město a Jeseníky jako na dlani

Nevšední je pohled z ochozu radniční věže, ze kterého je celé město jako na dlani, stejně tak vrcholy nejvyššího pohoří Moravy a Slezska – Jeseníků. Za pěkného počasí jsou k vidění hory Praděd, Mravenečník, horní nádrž PVE Dlouhé Stráně, Petrovy kameny a celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.

Děti se ve Vlastivědném muzeu nenudí

V prostorách bývalého nejhonosnějšího šumperského paláce, tzv. Pavlínina dvora, se nacházejí tématické výstavy i stálé expozice Vlastivědného muzea v Šumperku. Expozicí Dějiny a příroda severozápadní Moravy provází prostřednictvím guidePORTu sama Paulina Chiari, tehdejší majitelka velkostatku. Nemalý počet výstav je interaktivní formou zaměřen na děti.

První červnový víkend v Šumperku patří středověku

Letní turistickou sezonu zahajují a zároveň den dětí oslavují proslulé Slavnosti města Šumperka, které připomínají sjezd moravských a slezských stavů na tehdejším šumperském zámku, které se sešly za účelem volby postupu při příjímání nového panovníka zemí Koruny české na konci 15. století. Je to víkend plný historických kostýmů, šermířských bitev, rytířských šarvátek a bitev, her pro děti i dospělé, bezbřehého dobrodružství, dětského smíchu a hudby a tance pro mladší i starší generaci. 

Klasická hudba rozeznívá nejkrásnější šumperský kostel po celý rok

V prostorách bývalého klášterního kostela Zvěstování Panny Marie se po celý rok odehrávají koncerty (nejen) klasické hudby, mezi nejvýznamnější patří festival Klášterní hudební slavnosti, které svou dramaturgií patří ke špičce v republice a svým zaměřením jsou prakticky jediné na Moravě. V průběhu celého roku v kostele koncertují zejména umělci v rámci cyklu koncertů Klasika Viva, Šumperský dětský pěvecký sbor Motýli a také jednotlivé orchestry místní umělecké školy.

Mezinárodní folklórní festival

Srpen patří všem barvám duhy díky Mezinárodnímu folklornímu festivalu. Ze všech koutů světa, i těch nejexotičtějších zemí, se do Šumperka sjíždějí soubory a účinkující, které více než týden těší diváky svými nádhernými kroji, tancem, temperamentem a zpěvem.

Září přibližuje i jinak nepřístupné památky

V září se otevírají největší památkové skvosty, které bývají po celý rok utajeny. V rámci Dnů evropského dědictví lze projít všechny významné šumperské památky zcela zdarma a navíc jsou zpřístupněny i prostory těch památek, které bývají po zbytek roku nedostupné. Jedná se například o bývalou šatlavu ve věži místního kostela sv. Jana Křtitele, která se nacházela v mohutné věži kostela nebo židovský hřbitov, útroby bývalého žerotínského zámku a arkády tzv. Geschaderova domu.

Proslulé festivaly a akce kulturního domu

Největší rozruch zažívají na podzim ti, co si libují v bluesových melodiích. Nejvýznamnější festival bluesové muziky Blues Alive v Domě kultury Šumperk přiláká každoročně tisíce návštěvníků z celé republiky. Mezi další populární akce „kulturáku“ patří Džem Fest, Eurofest a Špekfest

Předvánoční čas

Na závěr roku přináší adventní atmosféru vánoční trhy na „Točáku“, ale především vánoční koncerty, ať už v podání místního uznávaného sboru Motýlů, nebo v podání vážné muziky v kostele Zvěstování Panny Marie.

Městská zeleň láká k posezení, bazén k vykoupání

Ve městě Šumperku je stále živo, ale radostné chvíle zde zažijí i ti, kdo si přejí vychutnat chvíle pohody a klidu. Pět velkých parků a jeden lesopark nabízejí příjemné místo k odpočinku a meditaci. V Sadech 1. Máje, největšího městského parku, sídlí Vlastivědné muzeum, kde o neobyčejné a zajímavé výstavy není nikdy nouze. Nedaleká pěší zóna zase láká na posezení v útulných kavárničkách či přímo pod slunečními paprsky na lavičkách. Pro aktivnější odpočinek vyhledejte „Bratrušák“, tobogánem vybavené letní koupaliště, které nedávno prošlo kompletní rekonstrukcí.


Šumperskem

Okolí I okolní obce nenechají návštěvníky zahálet. Pro milovníky přírody, houbaření, koupání a cykloturistiky se od letošní sezóny otevírá autokemp na Krásném, v lokalitě necelých tří km od města Šumperka. V nedalekých Velkých Losinách stojí za návštěvu  žerotínský zámek a ruční papírna, místní termální lázně a festival Losinské kulturní léto, při kterém si diváci vychutnají divadelní představení přímo na nádvoří losinského zámku. Na jízdním kole se lze dostat ke zřícenině Rabštejn, která nabízí krásný pohled na okolní hřebeny a možnost horolezectví. Za návštěvu stojí také nově zrealizovaná lanovka z Kout nad Desnou, která končí pod horní nádrží unikátní přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Lanovka vyveze i jízdní kola či kočárky. Pětikilometrová procházka k horní nádrži všem provětrá hlavu a pomůže nabrat sílu k dalšímu výletu po malebných, ale zároveň i drsných horách Jeseníkách.
 
Aktuální akce města Šumperk naleznete zde.


Kontakty:
Město Šumperk - Městský úřad Šumperk
nám. Míru 1, 787 01 Šumperk
tel.: 583 388 111, spojovatelka
fax: 583 214 188
e-mail: posta@sumperk.cz
www.sumperk.cz

Regionální a městské informační centrum Šumperk
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
tel., fax: 583 214 000
e-mail: icsumperk@seznam.cz
www.infosumperk.cz

Vlastivědné muzeum v Šumperku, p. o.
Hlavní třída 22, 787 01 Šumperk
tel: 583 363 070
fax: 583 214 909
e-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
www.muzeum-sumperk.cz

Dům kultury Šumperk, s. r. o.,
Fialova 3, 787 01 Šumperk
tel.: 583 363 033 (Ondřej Polák, produkční)
e-mail: info@dksumperk.cz
www.dksumperk.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci se svými interaktivními expozicemi dnes patří mezi nejmodernější a nejnavštěvovanější muzea v České republice.
zobrazit detailHodnotilo 51 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením a...
zobrazit detailHodnotilo 1612 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví . Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní pr...
zobrazit detailHodnotilo 1586 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Š...
zobrazit detailHodnotilo 1535 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika Rodas – Olomouc

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika Rodas – Olomouc

Sami můžete vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Olomouc
zobrazit detailHodnotilo 69 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se