Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Slováské slavnosti vína a otevření památek na Masarykově náměstí
Slováské slavnosti vína a otevření památek na Masarykově náměstí
letecký pohled
letecký pohled
Mariánské náměstí
Mariánské náměstí
Masarykovo náměstí
Masarykovo náměstí
Kostel sv. F. Xaverského
Kostel sv. F. Xaverského
Galerie Slováckého muzea
Galerie Slováckého muzea
Židovská synagoga - Knihovna B.B.Buchlovana
Židovská synagoga - Knihovna B.B.Buchlovana
Kaple sv. Alžbety
Kaple sv. Alžbety
Františkánský klášter
Františkánský klášter
Stará radnice
Stará radnice
autor: Kristýna Olivová
vloženo: 04.10.2018

Uherské HradištěAdresa:  Masarykovo náměstí 19, 686 70 Uherské Hradiště
Město:  Uherské Hradiště
Hodnocení: 5.8 / 10 hlasů: 2984

Web:  odkaz
Lokalita:  Slovácko

Církevní památka Historicky významný objekt Muzeum Obec / město Památník / pomník

Jsou města, která jsou nasvícena neony, ze všech stran na vás něco bliká a vy nevíte, kam se dřív podívat. A jsou městečka, kde nic okázalého na první pohled nenajdete, ale kde můžete zažít daleko více dobrodružství a objevit kouzla, která vám vyrazí dech. Zveme vás do Uherského Hradiště - města na řece Moravě s cyrilometodějským duchem plného pohostinných lidí, nepřeberného množství cimbálových muzik, dobrého vína, starých příběhů a krásných děvčat.

 

Památky

Zřejmě nejvýznamnější archeologická památka Hradiště se nachází v městské části Sady, kde byl objeven církevní komplex, který by mohl být sídlem arcibiskupa Metoděje.
Zajímavou památkou jsou také zbytky městského opevnění, které pocházejí z první poloviny 14. století a ze století sedmnáctého. Městské brány se nedochovaly, stále existuje pouze výpadová branka zvaná Matyášova brána, stojící v parku za komplexem jezuitských budov.
Dominantou Masarykova náměstí je farní kostel sv. Františka Xaverského tvořící součást areálu jezuitských budov. Na náměstí se nachází barokní kašna s plastikou delfínů a piniovou šiškou. Další pamětihodností Masarykova náměstí je barokní lékárna U Zlaté koruny, která slouží svému účelu již od konce 17. století.
Jedinou renesanční stavbou ve městě je Dům U Slunce postavený roku 1578. Původně sloužil jako městské skladiště soli, dnes slouží jako hotel. Dvě historická centra Hradiště - Masarykovo a Mariánské náměstí spojuje Prostřední ulice. Stará radnice v Prostřední ulici pochází asi ze 14. století a třebaže prošla řadou pozdějších přestaveb, je řazena k nejhodnotnějším architektonickým památkám ve městě. Mariánskému náměstí uprostřed vévodí Mariánský morový sloup, postavený jako výraz díků za odvrácení morové epidemie v roce 1715. Na místě sloupu původně stávala kašna, která byla přesunuta na své dnešní místo. Barokní kašna je z konce 17. století a jejím tvůrcem byl Karel Josef Rossi. Nejstarší stavbou ve městě je gotická kaple sv. Alžběty, která po rozsáhlé opravě v roce 1995 dnes slouží jako lékárna. Františkánský klášter byl založen roku 1490. Nejvýznamnější a velmi reprezentativní místností je refektář. V současné době v budově sídlí Okresní archiv. Součástí areálu františkánského kláštera je kostel Zvěstování Panny Marie postavený na přelomu 15. a 16. století. Poblíž kláštera stojí Židovská synagoga postavená roku 1875. Od roku 1967 zde sídlí Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Stará pošta, ve které je dnes umístěna Galerie Slováckého muzea, byla postavena původně jako císařská zbrojnice v letech 1721 - 1723 podle plánů Jacoba Albla a Leandra Anqisoly. Po mnoha různých využitích se budova dostala do majetku Slováckého muzea, které zde vybudovalo novou galerii. Slovácké muzeum sídlí ve Smetanových sadech v budově bývalého hostince Na střelnici postaveného roku 1908. K původní budově bylo přistavěno v letech 1936 a 1940-1942 boční křídlo podle projektu architekta Bohuslava Fuchse. Na Palackého náměstí pak dotváří celek historických památek Barokní kaple sv. Šebestiána postavená roku 1715 městskou posádkou jako výraz díků za odvrácení morové epidemie.

 

Současnost města

Ať přijedete kdykoliv, najdete si to své - fascinující večery ve Slováckém divadle, letní filmový svátek, kde na náměstí nebo u kašny potkáte světové hvězdy filmu jen tak bez červených koberců, turistickou vodní cestu Baťův kanál, Slovácké slavnosti vína a otevřených památek nebo řadu jarmarků, kde spatříte um lidí, kteří stále ovládají stará řemesla.
Kultura v Uherském Hradišti navazuje na bohaté tradice položené předchozími generacemi. Díky velmi dobrému zázemí zde působí řada folklorních souborů a cimbálových muzik, dětských folklorních souborů, pěvecké sbory včetně studentského a řada dalších amatérských hudebních uskupení. Uherské Hradiště má dvě profesionální divadelní scény - Slovácké divadlo a Hoffmannovo divadlo. Svým významem překračuje hranice regionu i Slovácké muzeum a jeho galerie. Ve zdejší Knihovně B. B. Buchlovana se zrodila dnes již evropská akce Noc s Andersenem. Ve městě aktivně působí Klub kultury, Městská kina, místní kulturní zařízení i soukromé galerie.

Uherské Hradiště žije také sportovními aktivitami, vyrostla moderní sportoviště - fotbalový a atletický stadion, sportovní hala, tenisové kurty, bowlingové dráhy, squashové kurty a v neposlední řadě nové cyklostezky a dobře značené turistické trasy. Uherské Hradiště je městem, kde se historie a současnost setkávají v harmonické podobě. Tento soulad pozitivně vnímají jak návštěvníci, tak obyvatelé města.

Přijměte pozvání do Uherského Hradiště a každý den i večer se promění v zážitek.

Město Uherské Hradiště
Masarykovo náměstí 19
686 70 Uherské Hradiště
tel.: +420 572 525 111
www.mesto-uh.cz

Městské informační centrum
Masarykovo náměstí 21
686 70 Uherské Hradiště
tel.: +420 572 525 525 – 6
www.uherske-hradiste.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Uherské Hradiště

Město Uherské Hradiště je odedávna přirozeným středem Slovácka - regionu proslulého svébytným folklórem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem, překrásnými kroji a řadou zachovalý...
zobrazit detailHodnotilo 2984 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích

Vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích

Vinařství Maláník-Osička s.r.o. - Mikulčice je malou rodinnou firmou zabývající se pěstováním vinné révy a výrobou kvalitních přívlastkových vín.
zobrazit detailHodnotilo 282 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Hotel Panon***

Hotel Panon***

Hotel Panon je zařazen do kategorie H*** a poskytuje ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových, třílůžkových pokojích a apartmánech s vířivou vanou, jedna má vlastní saunu.
zobrazit detailHodnotilo 374 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Zámek Ždánice

Zámek Ždánice

Lichtenštejnský zámek ve Ždánicích
zobrazit detailHodnotilo 369 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Zámecké sklepy Strážnice

Zámecké sklepy Strážnice

historické zámecké vinné sklepy
zobrazit detailHodnotilo 371 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se