Reklama

Místo zájmu

autor: Boháček Karel
vloženo: 08.08.2008

Vrch Strážiště u ČernovicAdresa:  Černovice
Město:  Chomutov
Nadmořská výška:  594 m.n.m.
Hodnocení: 4.4 / 10 hlasů: 1137

Lokalita:  Krušné hory

Historicky významný objekt Hrad Chráněné území Les Místo s výhledem Přírodní zajímavost Skála / hora

Vrch Strážiště není tak známý a je velmi málo navštěvován,přesto mohu říci,že jeho návštěvou budete mile překvapeni a pro děti to bude zajímavý zážitek.Jméno dostal podle toho,že na místě se nalézalo hradiště.Pozorný návštěvník najde kamenné valy,cisternu a dvě brány.Blízko pod vrchem zvláště na jižní straně lze najít zbytky obydlí.které ještě prý využívali dělníci při stavbě železnice .Z skalnatého vrchu je omezený výhled jen jedním směrem směrem na Žatecko, Doupovské hory.Místo je přírodní rezervace - nacházejí se zde v hojné míře zkameněliny /šišky,větve,bobule/,takže se zde můžete přehrabovat v sutích.Největší a nejpěknější nálezy lze najít ve dvou mohutných blocích na vrchu  a na spodních okrajích úpatí v lesích.Místy lze najít i ametysty.Na místě je výskyt bílých hřibů.V  podzimních a zimních měsících je hojně zastoupena černá zvěř,mufloni a srnčí.Další zajímavostí pro znalce drah je řešená trať ČSD ,která se zde zajímavě kroutí a vine.Nevím jestli je to pravda,ale z zdejší kámen byl prý použit při opravách Karlova mostu v 18 -19stol.Obec Černovice dostala i dle výroby žernovů/mlecí kameny/svůj název /Žernovice/.V Černovicích byla kamenická a sochařská huť.V obci je zbytek tzv.opevněného selského dvorce /před ním stojí sloup/,náznaky jsou ale vidět zcela ze zadní strany od vodního přivaděče/špatný přístup/.Braun taky použil tento kámen  a některé sochy jsou z tohoto kamene /jde o tzv.černovický červený pískovec - lokalita ale zřejmě není na Strážišti,ale někde v okolí/.Jak se na Strážiště dostat?Po žlutém značení které začíná na hlavním nádraží v Chomutově.Minete  2 rybníky a místo dávné výroby šamotového zboží/komíny továren/.Nebo dojet autobusem do Černovic ,z náměstí se dát nahoru k silnici ,tu přejít a pokračovat do kopce stále do vrchu,zde se napojíte na stezku. Zdatnější se podle mapy mohou dosta z Strážiště na Hasištejn,poté Prunéřovským skalnatým údolím /je tu pěkný Kýšický vodopád/ přes Celnou buď do Výsluní /kostel/ nebo na nádraží Křímov.                                                                               

 

 

 

 

 

 

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek se nachází na levém břehu řeky Ohře v deseti hektarovém, dendrologicky velmi cenném, anglickém parku z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 220 druhů stromů z celého světa.
zobrazit detailHodnotilo 1951 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Ústí nad Labem – město, které stojí za poznání

Ústí nad Labem – město, které stojí za poznání

Město Ústí nad Labem leží na severozápadě České republiky.
zobrazit detailHodnotilo 2281 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.7/10

Elektrárna Ledvice - Informační centrum

Elektrárna Ledvice - Informační centrum

Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.
zobrazit detailHodnotilo 2380 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Hrad Střekov

Hrad Střekov

Hrad Střekov se nachází vysoko na strmé skále nad řekou Labe na okraji Ústí nad Labem a je jednou z nejnavštěvovanějších kulturních památek v severních Čechách.
zobrazit detailHodnotilo 58 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Exkurze do elektrárny Tušimice

Exkurze do elektrárny Tušimice

Exkurzi do Tušimic doporučujeme spojit s návštěvou Malé vodní elektrárny Želina na řece Ohři, která je pozoruhodnou architektonickou a technicko-historickou památkou! Exkurze zdarma!
zobrazit detailHodnotilo 82 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se