Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Kateřina Černá
vloženo: 12.02.2013

Vyražte o jarních prázdninách do jeskyní!Adresa:  ČR
Hodnocení: 5.3 / 10 hlasů: 324

Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Morava - Haná

Jeskyně Přírodní zajímavost

 V České republice je téměř 4000 jeskyní. Z nich je veřejnosti zpřístupněných čtrnáct. V zimním období jsou sice až na výjimky pro veřejnost uzavřeny, ale ty, které jsou otevřeny, nabízejí oproti letní sezóně klidnější návštěvu bez čekacích dob u pokladen.

Jedněmi z nich jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, které v letošním roce slaví 100 výročí objevu. Nacházejí se v několik desítek kilometrů čtverečních rozsáhlém a pár set metrů mocném tělese staroprvohorních vápenců, které tvoří Hranický kras. Na jejich původu se výrazně podílejí i vydatné prameny teplých minerálních vod. Vznikl tak unikátní termální kras s nejhlubší propastí u nás a výraznou aragonitovou výzdobou.


Nacházejí se na levém břehu řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou. Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu a jsou i našimi nejteplejšími jeskyněmi – průměrná teplota vzduch v podzemí se pohybuje mezi 14–16 stupni Celsia. V jeskyních tohoto typu se uvolňuje z podzemních jezer kyselky oxid uhličitý, který se udržuje nad jejich hladinou jako mocný plynový polštář. Plyn je těžší než vzduch a vytváří tak tzv. plynová jezera. Úroveň návštěvní trasy se nachází zhruba na horní hranici tohoto polštáře, který je neustále monitorován a odsáván.

Jeskyně objevili bratři Josef a Čeněk Chromí, kteří po prokopání pukliny s výronem teplého vzduchu sestoupili 42 metry hlubokou propastí do podzemí. Bratři Chromí po prvním objevu pokračovali s řadou nadšenců, kteří si říkali Sbor dobrovolných zbrašovských havířů ve zpřístupňování jeskyní. Někteří však museli narukovat na bojiště první světové války, jiní se dostali do značných existenčních potíží, jež u mladšího z bratrů objevitelů vyvrcholily v roce 1926 dobrovolným odchodem z tohoto světa v jednom z plynových jezer.

Blízká Hranická propast byla známa již odedávna a je opředena lidovými pověstmi přikládajícími její vznik nadpřirozeným silám. První záznam pochází z roku 1580 v Knize o vodách hojitedlných neb teplicích moravských a Jan Amos Komenský ji zakreslil jako rozeklaný kopeček s nápisem Propast na své mapě Moravy roku 1627. Stala se tak naším prvním krasovým jevem zachyceným na mapě. Potápěčskými sestupy ani sondami dosud nebylo dosaženo dna Propasti, která tak zůstává dále tajemnou hádankou čekající na své rozluštění.

Zveme Vás na prohlídku jeskyní, kde se v zimě můžete trochu ohřát a navíc se seznámit s méně obvyklou přírodní výzdobou podzemních prostor. Otevírací dny jsou pondělí až pátek, jeden vstup v 10:00 a druhý ve 14:00 hodin.

Mnoho informací najdete i na našich webových stránkách www.caves.cz


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením a...
zobrazit detailHodnotilo 1642 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví . Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní pr...
zobrazit detailHodnotilo 1604 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.8/10

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Š...
zobrazit detailHodnotilo 1552 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

Širší okolí města Lipník nad Bečvou je přitažlivou destinací cyklistů i in-line bruslařů, putujících po Cyklostezce Bečva.
zobrazit detailHodnotilo 8 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.6/10

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci se svými interaktivními expozicemi dnes patří mezi nejmodernější a nejnavštěvovanější muzea v České republice.
zobrazit detailHodnotilo 64 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se