Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Vyškov
Vyškov
Vyškov
Vyškov
Vyškov
Vyškov
autor: Klára Kalinová
vloženo: 01.08.2014

VyškovAdresa:  Masarykovo náměstí 1 682 01
Město:  Vyškov
Hodnocení: 6.6 / 10 hlasů: 1927

Lokalita:  Brno a okolí

Obec / město Jihomoravské město Vyškov s 22 000 obyvateli leží ve Vyškovské bráně na horním toku řeky Hané, asi 30 km severovýchodně od Brna a dotýká se jak úrodných hanáckých rovin, tak hustých lesů Drahanské vrchoviny. Vyškov představuje významné kulturní, společenské a hospodářské centrum regionu.

Z historie
V historii patřil Vyškov k předním moravským sídlům díky výhodné poloze na křižovatce obchodních cest z Brna do Olomouce a Kroměříže.
První písemná zmínka o Vyškově pochází z roku 1141 z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Ve 14. století se Vyškov stal jedním z předních měst olomouckého biskupství, a přestože byl několikrát zpustošen válečnými konflikty, v rukou biskupů vždy zase znovu rozkvetl.
Doba napoleonských válek proslavila Vyškov jako místo schůzky dvou představitelů protinapoleonské koalice – rakouského panovníka Františka s ruským carem Alexandrem I. – na vyškovském zámku v předvečer bitvy u Slavkova.
Nesmírnou tragédií pro Vyškov byly dva ničivé požáry. První v roce 1753 založila mladá dívka z nešťastné lásky a druhý se v roce 1917 rozšířil od škvaření sádla. Z těchto ran se Vyškov dlouho nemohl vzpamatovat.
V roce 1936 se stal Vyškov sídlem vojenské posádky, vznikl zde vojenský výcvikový prostor a později centrum vojenského školství.

Památky a turistické cíle
Ve Vyškově se dochovala celá řada historických památek. Typickému trojúhelníkovému náměstí vévodí renesanční radnice z roku 1569 s 57 metrů vysokou věží. Dále zde najdeme malebnou radniční uličku, mariánský morový sloup, barokní kašnu, městskou studnu a zbytky kamenného městského opevnění.
Židovské osídlení připomíná bývalá synagoga, která je netypicky situována přímo na hlavní náměstí. Dočasně v ní působilo muzeum a od 50. let slouží jako modlitebna Církve československé husitské.

Vyškovský zámek
Zámek byl přestavěn z původního gotického hradu. V zámku bývala obrazárna a divadelní sál, kde se hrávaly italské opery. V současné době je zadní trakt zámku sídlem Muzea Vyškovska, v němž najdeme osm stálých expozic a aktuální výstavy. Jednu z nejvýznamnějších sbírek představuje kolekce vyškovské keramiky nebo expozice věnovaná významnému orientalistovi Aloisi Musilovi. Středověký vývoj Vyškovska je prezentován v přízemních prostorách vyškovského zámku, kde jsou dochovány zbytky původního gotického hradu, které dodávají expozici specifickou atmostéru. muzeum.vyskov.cz

Zámecká zahrada

Pochází z 15. století a z původní velikosti byla zmenšena asi na polovinu. Její dominantou je zámecká lodžie s vyhlídkovou terasou, která byla v roce 2006 zrekonstruována a dnes je ve vyhrazenou dobu přístupná veřejnosti. Také zbytek zahrady prošel rozsáhlými úpravami a návštěvníkům nabízí nové prvky včetně posezení u fontány.

Zoopark
Původní zookoutek zaměřený na chov domácích a hospodářských zvířat z roku 1965 byl rozšířen o nová území a chovy. Proslulý je zejména tzv. Babiččin dvoreček, který návštěvníkům umožňuje přímý kontakt s domácími zvířaty a navozuje atmosféru selského venkovského dvora.

Dinopark
Se zooparkem je spojena snad největší atrakce současného Vyškova, kterou je dinopark s celou řadou modelů prehistorických zvířat v životní velikosti, s 3D kinem, stylovou restaurací a paleontologickým hřištěm pro děti. Přeprava do dinoparku je zajištěna speciálním silničním dinovláčkem, který sem přepravuje návštěvníky ze zooparku, kde je hlavní vstup. Dinopark se nachází v lesoparku v těsné blízkosti vyškovské hvězdárny, která pořádá veřejná pozorování noční oblohy.>
Těsně před dinoparkem je možné zahlédnout židovský hřbitov, který dlouho zůstal skryt před zraky veřejnosti jako součást soukromé zahrady. V dnešní době bývá při výjimečných příležitostech přístupný, např. v rámci zářijový Dnů památek.
Dalším velkým lákadlem pro návštěvníky je moderní aquapark, který nabízí mnoho různých atrakcí, např. tobogány, divokou řeku, vířivou vanu nebo finskou a parní saunu. Je to ideální místo pro trávení horkých letních dnů ve venkovním areálu nebo při špatném počasí v areálu vnitřním.
Milovníci vojenské techniky si nemohou nechat ujít Vojenské letecké muzeum na místním letišti. Členové Nadace letecké historické společnosti vyhledávají a identifikují letadla, která havarovala v průběhu II. světové války. V muzeu jsou vedle fragmentů letadel i vyřazené vrtulníky, letadla a vojenská pozemní technika z výzbroje Armády ČR. Svým rozsahem je letecké muzeum unikátní.
Za zmínku stojí také městský pivovar, v němž se již od roku 1680 vaří kvalitní vyškovské pivo, které tradičně získává mnohá ocenění.
Větrný mlýn v Ruprechtově Z okolí Vyškova jistě stojí za zmínku např. Farma Bolka Polívky v Olšanech, větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou nebo ukázka lidové architektury v Lysovicích.
Milovníkům cyklistiky slouží v okolí Vyškova síť značených cyklostezek. Velmi oblíbená je kupříkladu stezka Srdcem jižní Moravy s informačními tabulemi.

Kontakt:
Masarykovo náměstí 1
682 01 Vyškov
tel.: 517 301 111
email: posta@meuvyskov.cz
Turistické informační centrum
tel.: + 420 517 301 310, 312, 313
email: infocentrum@meuvyskov.cz

Akce v Brně

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně.
zobrazit detailHodnotilo 20 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.4/10

Zbýšov

Zbýšov

Bývalá hornická obec
zobrazit detailHodnotilo 1470 uživatelů. Průměrné hodnocení 7/10

Hrad a zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice

výjimečné místo plné pozitivní energie a fantastické atmosféry
zobrazit detailHodnotilo 241 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Muzeum Brněnska

Muzeum Brněnska

Rajhrad, Předklášteří, Mohyla míru, Ivančice, Šlapanice
zobrazit detailHodnotilo 1723 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně je výjimečná šíří svého záběru. Jako jediné muzeum umění v České republice se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Pracuje jak s volným umění...
zobrazit detailHodnotilo 35 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se